Նոր Սահմանադրության ընդունումը մեր նախընտրական պարտավորություններից է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը ներառված է իշխող քաղաքական ուժի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում և շարունակում է մնալ Կառավարության քաղաքական պարտավորություններից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում վարչապետն ընդգծեց՝ քաղաքացիներն իրենց քվեն տվել են նաև այդ օրակարգին։ «Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է Հայաստանի կառավարող ուժի մեծամասնության նախընտրական ծրագրում, և դա փաստ է։ Նախընտրական ծրագրում արձանագրված է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտությունը, և ժողովուրդը քվեարկել է դրա օգտին։
Այլ հարց է, որ խորհրդարանում ուժերի հարաբերակցությունն այնպիսին չէ, որ Սահմանադրության փոփոխությունն իրականացվի մեզ հայտնի ընթացակարգով։ Բայց այդ օրակարգը կա, դա մեր նախընտրական պարտավորությունն է, և մենք պետք է դիրքավորվենք այդ թեմայի շուրջ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն անդրադարձավ նաև նոր Սահմանադրության նախագծի հրապարակման ժամկետներին՝ նշելով, որ դրա հետաձգման պատճառը իշխող կուսակցության վարչության անդամների առաջարկներն էին։«Մենք որոշեցինք առաջարկների ներկայացման ժամկետը հետաձգել մինչև ընտրություններից հետո, որպեսզի հնարավոր լինի դրանք հանգիստ քննարկել։ Առաջարկները քննարկվել են, մնացել է մեկ առաջարկ, որի քննարկումից հետո տեքստը կհրապարակենք։ Կարծում եմ՝ դա տեղի կունենա մինչև տարվա վերջ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Принятие новой Конституции является одним из наших предвыборных обязательств. Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что повестка дня по принятию новой Конституции включена в предвыборную программу правящей политической силы — партии «Гражданский договор» и продолжает оставаться одним из политических обязательств правительства.
По сообщению Арменпрес, 9 июля на пресс-конференции с журналистами премьер-министр подчеркнул, что граждане также отдали свои голоса за эту повестку. «Повестка дня по изменению Конституции включена в предвыборную программу правящей силы Армении, и это факт. В предвыборной программе зафиксирована необходимость принятия новой Конституции, и народ проголосовал за это.
Другое дело, что соотношение сил в парламенте таково, что изменение Конституции не может быть осуществлено известным нам порядком. Но эта повестка существует, это наше предвыборное обязательство, и мы должны занять позицию по этой теме», — сказал Пашинян.
Премьер-министр также коснулся сроков публикации проекта новой Конституции, отметив, что причиной его задержки стали предложения членов правления правящей партии. «Мы решили отложить срок представления предложений до выборов, чтобы можно было спокойно их обсудить. Предложения были обсуждены, осталось одно предложение, после обсуждения которого текст будет опубликован. Думаю, это произойдет до конца года», — отметил Никол Пашинян.