Նոր Սահմանադրության ընդունումը մեր նախընտրական պարտավորություններից է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը ներառված է իշխող քաղաքական ուժի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում և շարունակում է մնալ Կառավարության քաղաքական պարտավորություններից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում վարչապետն ընդգծեց՝ քաղաքացիներն իրենց քվեն տվել են նաև այդ օրակարգին։ «Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է Հայաստանի կառավարող ուժի մեծամասնության նախընտրական ծրագրում, և դա փաստ է։ Նախընտրական ծրագրում արձանագրված է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտությունը, և ժողովուրդը քվեարկել է դրա օգտին։
Այլ հարց է, որ խորհրդարանում ուժերի հարաբերակցությունն այնպիսին չէ, որ Սահմանադրության փոփոխությունն իրականացվի մեզ հայտնի ընթացակարգով։ Բայց այդ օրակարգը կա, դա մեր նախընտրական պարտավորությունն է, և մենք պետք է դիրքավորվենք այդ թեմայի շուրջ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն անդրադարձավ նաև նոր Սահմանադրության նախագծի հրապարակման ժամկետներին՝ նշելով, որ դրա հետաձգման պատճառը իշխող կուսակցության վարչության անդամների առաջարկներն էին։«Մենք որոշեցինք առաջարկների ներկայացման ժամկետը հետաձգել մինչև ընտրություններից հետո, որպեսզի հնարավոր լինի դրանք հանգիստ քննարկել։ Առաջարկները քննարկվել են, մնացել է մեկ առաջարկ, որի քննարկումից հետո տեքստը կհրապարակենք։ Կարծում եմ՝ դա տեղի կունենա մինչև տարվա վերջ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the agenda for the adoption of a new Constitution is included in the electoral program of the ruling political force, the "Civil Contract" party, and remains one of the political commitments of the Government.
According to Armenpress, during a briefing with reporters on July 9, the Prime Minister emphasized that citizens have also voted for this agenda. "The agenda for constitutional change is included in the electoral program of the ruling force in Armenia, and that is a fact. The necessity of adopting a new Constitution is recorded in the electoral program, and the people have voted in favor of it."
It is another matter that the balance of power in the parliament is such that the constitutional change cannot be carried out through the known procedure. But that agenda exists, it is our electoral obligation, and we must position ourselves around this topic," Pashinyan said.
The Prime Minister also addressed the timelines for the publication of the draft of the new Constitution, noting that the reason for the delay was the proposals from members of the ruling party's board. "We decided to postpone the deadline for submitting proposals until after the elections, so that they can be discussed calmly. The proposals have been discussed, and there is one proposal left, after which we will publish the text. I believe this will happen by the end of the year," Nikol Pashinyan noted.