Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքում գտնվող ևս 1 հողատարածք
09-07-2026 12:40 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Լոռու մարզի դատախազությունում, Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտների հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ 2026 թվականի հուլիսի 3-ին դադարեցվել է այգու տարածքում՝ Կ.Դեմիրճյան փողոց 25-1/4 հասցեում գտնվող՝ 1346 քմ մակերեսով, 14 միլիոն 151 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս մեկ հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը:

As a result of prosecutorial intervention, another plot of land located in the area of Hrant Matevosyan Park has been returned to the control of the Vanadzor community.
09-07-2026 12:35 Armenia Press release
As a result of the investigations conducted by the Lori Regional Prosecutor's Office, with the mediation of the Lori Regional Administration, it has been revealed that the areas of the Hrant Matevosyan Park in Vanadzor, leased and actually controlled by 22 entities, are being used in violation of the contracts and for non-intended purposes. As a result, the park has fallen into a state of disrepair.
Following the investigations conducted by the Lori Regional Prosecutor's Office, a request has been sent to the Vanadzor Municipality to terminate the lease and gratuitous use contracts signed with the aforementioned 22 entities.
As a result of the request, on July 3, 2026, the lease rights of a legal entity over another plot of land with an area of 1346 square meters, located at 25-1/4 K. Demirchyan Street, with a cadastral value approximating 14 million 151 thousand drams, have been terminated; the plot has been returned to the community's possession.