Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքում գտնվող ևս 1 հողատարածք
09-07-2026 12:40 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Լոռու մարզի դատախազությունում, Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտների կողմից դրանք օգտագործվում են պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում՝ այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտների հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ 2026 թվականի հուլիսի 3-ին դադարեցվել է այգու տարածքում՝ Կ.Դեմիրճյան փողոց 25-1/4 հասցեում գտնվող՝ 1346 քմ մակերեսով, 14 միլիոն 151 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս մեկ հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը:

В результате прокурорского вмешательства в управление общины Ванадзора возвращен еще 1 земельный участок, расположенный на территории парка имени Гранта Матевосяна.
09-07-2026 12:35 Армения Пресс-релизы
В результате проведенных исследований в прокуратуре Лорийской области, по инициативе администрации Лорийской области, было установлено, что 22 субъекта, арендовавшие и фактически владеющие территориями парка имени Хранта Матевосяна в Ванадзоре, используют их с нарушением условий договоров и не по назначению. В результате парк оказался в запущенном состоянии:
В прокуратуре Лорийской области по результатам проведенных исследований было направлено ходатайство в мэрию Ванадзора с целью расторжения договоров аренды и безвозмездного пользования, заключенных с вышеупомянутыми 22 субъектами:
В результате ходатайства 3 июля 2026 года было прекращено право юридического лица на аренду еще одного земельного участка площадью 1346 кв.м с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной, по адресу: улица К. Демирчяна 25-1/4, и участок был возвращен в ведение общины: