Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները. Ջեյհուն Բայրամով
09-07-2026 10:46 Ադրբեջան Քաղաքականություն
tert.am. Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Բայրամովը նշել է, որ Ադրբեջանն ավարտել է խաղաղության համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցման ուղղությամբ իր աշխատանքի մասը, և Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն
«Խաղաղության համաձայնագրի տեքստն արդեն նախաստորագրվել է, այն բաց է հանրության համար։ Ադրբեջանական կողմի մոտեցումն այս հարցին սկզբունքային է։ Պետության պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցրել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները։ Դրանից հետո խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել»,- ասել է Բայրամովը:

Наше ожидание заключается в том, чтобы из Конституции Армении были исключены территориальные претензии к Азербайджану. Джейхун Байрамов
09-07-2026 10:39 Азербайджан Политика
tert.am. Наше ожидание заключается в том, что из Конституции Армении будут исключены территориальные претензии к Азербайджану. Об этом заявил министр иностранных дел Джейхун Байрамов в беседе с журналистами, сообщают азербайджанские СМИ:
Байрамов отметил, что Азербайджан завершил свою часть работы по окончательному согласованию мирного соглашения, и в рамках саммита в Вашингтоне между Азербайджаном и Арменией была подписана совместная декларация.
«Текст мирного соглашения уже предварительно подписан, он открыт для общественности. Подход азербайджанской стороны к этому вопросу принципиален. Официальную позицию государства озвучил президент Ильхам Алиев. Наше ожидание заключается в том, что из Конституции Армении будут исключены территориальные претензии к Азербайджану. После этого мирное соглашение может быть подписано»,- сказал Байрамов.