Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները. Ջեյհուն Բայրամով
09-07-2026 10:46 Ադրբեջան Քաղաքականություն
tert.am. Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Բայրամովը նշել է, որ Ադրբեջանն ավարտել է խաղաղության համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցման ուղղությամբ իր աշխատանքի մասը, և Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն
«Խաղաղության համաձայնագրի տեքստն արդեն նախաստորագրվել է, այն բաց է հանրության համար։ Ադրբեջանական կողմի մոտեցումն այս հարցին սկզբունքային է։ Պետության պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցրել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Մեր սպասումն այն է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները։ Դրանից հետո խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել»,- ասել է Բայրամովը:

Our expectation is that territorial claims against Azerbaijan will be removed from the Constitution of Armenia. Jeyhun Bayramov
09-07-2026 10:39 Azerbaijan Politics
tert.am. Our expectation is that the territorial claims against Azerbaijan will be removed from the Constitution of Armenia. This was stated by Foreign Minister Jeyhun Bayramov during a conversation with reporters, Azerbaijani media report.
Bayramov noted that Azerbaijan has completed its part of the work towards the final agreement on the peace treaty, and a joint statement has been signed between Azerbaijan and Armenia within the framework of the Washington summit.
«The text of the peace agreement has already been initialed, and it is open to the public. The approach of the Azerbaijani side on this issue is principled. The official position of the state has been voiced by President Ilham Aliyev. Our expectation is that the territorial claims against Azerbaijan will be removed from the Constitution of Armenia. After that, the peace agreement can be signed,» Bayramov said.