Բայրամովը՝ սահմանազատման գործընթացի և խաղաղության համաձայնագրի մասին
1lurer. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում դրական միտումներ են նկատվում՝ հայտարարել է Ջեյհուն Բայրամովը:
Ադրբեջանի արտգործնախարարի խոսքով՝ սահմանազատման աշխատանքները շարունակվում են հատուկ ստեղծված երկկողմ հանձնաժողովի գործունեության շրջանակում, և աշխատանքները տարվում են մշտական հիմունքներով: Արդեն իսկ գրանցվել են առաջին դրական արդյունքները, մասնավորապես, կողմերն ավարտել են պետական սահմանի շուրջ 13 կմ-ի սահմանազատումը։
Բայրամովը տեղեկացրել է, որ կողմերի միջև ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն՝ սահմանազատման գործընթացը կշարունակվի հյուսիսից հարավ: Նա նաև ընդգծել է, որ սահմանազատման գործընթացի շրջանակում անկլավների հարցը ևս լուծում կգտնի:
Դիվանագետը հավելել է, որ ադրբեջանական կողմն արդեն ավարտել է բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի վերջնական նախապատրաստման հետ կապված:

Байрамов о процессе демаркации и мирном соглашении
1lurer. В процессе демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном наблюдаются положительные тенденции, заявил Джейхун Байрамов:
По словам министра иностранных дел Азербайджана, работы по демаркации продолжаются в рамках деятельности специально созданной двусторонней комиссии, и работы ведутся на постоянной основе. Уже зафиксированы первые положительные результаты, в частности, стороны завершили демаркацию государственной границы на протяжении около 13 км.
Байрамов сообщил, что между сторонами достигнуты определенные договоренности, согласно которым процесс демаркации будет продолжен с севера на юг. Он также подчеркнул, что в рамках процесса демаркации будет решен вопрос анклавов.
Дипломат добавил, что азербайджанская сторона уже завершила все необходимые процедуры, связанные с окончательной подготовкой мирного соглашения с Арменией: