2026-ի ընտրությունները ՀՀ քաղաքական զարգացման նոր հանգրվան են. նախագահը՝ վարչապետին
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյան - Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ այս հանդիպման համար: Մենք առիթներ ունեցել ենք խոսել ընտրություններից, իհարկե, շատ անգամ ենք խոսել, բայց շատ կարևոր է այսպես պաշտոնական, հրապարակային խոսել, որ նաև այս ֆորմատով մեր գնահատականները ներկայացվեն։
Նախևառաջ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հերթական համապետական մակարդակով ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման առիթով, որովհետև այն, ինչ 2021 թվականին էր, դրանից հետո բոլորը, կներեք, որ այդպես եմ ասում, բայց բոլոր դեպքերում մտածում են, որ հերթական արտահերթ է, ոչ թե հերթական է լինելու, այլ արտահերթ ընտրություններ են լինելու: Բայց կյանքը ցույց տվեց, որ երբ իշխանությունը հստակ մոտեցումներ ունի, ծրագիր ունի, նպատակներ ունի և դրանք իրականացնում է, քաղաքական ինստիտուտներն ու պետական ինստիտուտներն աշխատում են, և մենք եկել ենք հերթական ընտրությունների հանգրվանին, որը շատ կարևոր էր:
Այս առումով, 2026 թվականի ընտրությունները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական զարգացման նոր հանգրվանն են։ Պիտի սա էլ գնահատենք, և այդ առումով շատ կարևոր էր նաև, որ մեր քաղաքացիներն ականջալուր եղան և ակտիվ մասնակցություն ունեցան: Առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել նաև Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր ակտիվորեն մասնակցեցին ընտրություններին և իրենց ձայնը տվեցին քաղաքական այն ուժին, որն այսօր մեծամասնություն է կազմում խորհրդարանում: Այս առումով, ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ անձամբ և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, որ արժանացան մեր քաղաքացիների վստահությանը, և մեծամասնության ձայնի իրավունքով այսօր ձևավորվել է Ազգային ժողով, որը նաև կառաջնորդի մեզ առաջիկա հինգ տարիներին:
Բայց մի կարևոր հանգամանքի եմ ուզում ուշադրություն դարձնել, որովհետև ինքս երկար ժամանակ հասարակություն-իշխանություն հարաբերություններով զուտ գիտական մակարդակով զբաղվում էի և ուզում էի հասկանալ, թե ինչպես է դա տեղի ունենում և ինչպես է իրագործվում։ Տվյալ դեպքում այս ընտրությունները դրա արդյունքն էին, որ դա մի կողմից հինգ տարվա աշխատանքների գնահատականն էր, մյուս կողմից՝ այն սպասելիքների գնահատականները, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ներկայացրել էր ժողովրդին այս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ։
Եվ հիմա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը քաղաքացիների կողմից քվեներ է ստացել, որով առաջնորդվելու է Կառավարությունը, ձևավորվող իշխանությունը, որն ուղղորդելու է մեզ դեպի այնպիսի մի ապագա, որտեղ մենք, այսինքն՝ քվեարկողները վստահ ենք, որ Հայաստանում ունենալու ենք ավելի անվտանգ միջավայր, իսկապես բարեկեցիկ երկիր ենք դառնալու, և այդ բոլոր ծրագրերը, որոնք ներկայացվել են, իրականություն են դառնալու:
Վերջին հանգամանքը՝ սա էլ եմ ուզում առանձնահատուկ նշել, որ մենք իսկապես խաղաղ պայմաններում ենք ընտրություններ անցկացնում, Հայաստանում հաստատվել է խաղաղություն: Մենք կարողացել ենք, իշխանությունը, ես ի նկատի ունեմ, տվյալ դեպքում՝ Կառավարությունը և Դուք՝ Ձեր վարած հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությամբ, կարողացել եք հասնել մի այնպիսի իրավիճակի, որ մենք հիմա հարևանների հետ, ըստ էության, այլևս վիճելի խնդիրներ չունենք, որոնք կարող են պատերազմական իրավիճակներ ստեղծել: Ընդհակառակը՝ այսօր ստեղծվել է մի այնպիսի իրավիճակ, որ իրականում հնարավորություն ունենք մեր հարևանների հետ վերջնականապես դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատել և միմյանց օգտակար լինել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, շնորհավորանքների համար և ուրախ եմ այս հանդիպման առիթով։
Այո, տեղի ունեցան հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, և «Քաղաքացիական պայմանագիրն» ունի խորհրդարանում մանդատների մեծամասնություն և կձևավորենք Կառավարություն: Իհարկե ընտրությունները բավականին բուռն անցան, և սա նաև մեզ համար և ինձ համար էլ շատ կարևոր էր որպես հարթակ՝ ակտիվացնելու ժողովրդի, քաղաքացիների հետ ուղիղ շփումները, և նաև շատ մեծ տեղեկատվություն ստացանք այս ընթացքում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ՝ քաղաքացիների գնահատականների, տպավորությունների, կարծիքների մասին։
Իհարկե միանշանակ է, որ քաղաքացիները պաշտպանում են խաղաղության օրակարգը, և հաստատված խաղաղությունն էական դեր է ունեցել քաղաքացիների քվեարկության հարցում, և իմ տպավորությամբ նաև, իհարկե, դպրոցաշինության ծրագրերը, մանկապարտեզաշինության ծրագրերը, այն կապիտալ ներդրումները, որ Կառավարությունը լայնածավալ ձևով իրականացնում է և իհարկե սոցիալական բարեփոխումները: Բայց, իհարկե, ընտրությունների արդյունքում մենք առերեսվել ենք նաև մի շարք խնդիրների, որոնց վերաբերյալ քաղաքացիների շրջանում նյարդ և քննադատություն կան Կառավարության հասցեին, պետության հասցեին, անձամբ իմ հասցեին:
Իհարկե, այդ պրոբլեմները, առաջին հերթին, վերաբերում են արդարության և արդարադատության ոլորտին: Ինչքան էլ մի քիչ անհարմար է ինձ համար դա ասել, որովհետև հասկանում եմ, որ հաջորդիվ ձևակերպվում է հետևյալ հարցը, թե ութ տարվա մեջ ինչո՞ւ այդ խնդիրները լուծված չեն։ Այստեղ ես, իհարկե, ունեմ նաև բացատրություններ և պարզաբանել եմ, այդ թվում՝ այն սահմանադրական անձեռնմխելիությունների պատճառով, որ դատական որոշ հատվածներում մենք ունենք:
Բայց ընդհանուր առմամբ, իհարկե, այս ընտրություններն ի հայտ բերեցին նոր մարտահրավերներ, ընտրակաշառքների լայնածավալ բաժանումն ի ցույց դրեց մեր պետության խոցելիությունները, որոնց շուրջ մենք, իհարկե, անխուսափելիորեն պետք է մտածենք: Եվ ընտրությունների ընթացքում ի հայտ եկած թե՛ դրական, թե՛ բացասական երևույթներին մեր արձագանքը հետևյալն է՝ մենք պետք է բարեփոխումների գործընթացը շարունակենք և ակտիվացնենք, և ընդհակառակը՝ առիթից օգտվենք և ռեսթարթի ենթարկենք մեր բարեփոխումների ամբողջ օրակարգը հակակոռուպցիոն պայքարից սկսած՝ շարունակած ինստիտուցիոնալ և տնտեսական բարեփոխումներով: Իհարկե, դրա համար մենք բավարար էներգիա և մանդատ ենք ստացել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից: Եվ ինձ համար ակնհայտ է, որ մենք նորից պետք է վերանայենք բարեփոխումների մեր օրակարգը, տեսնենք ինչն է, որ բավարար չափով արդյունավետ չի եղել, և մեր ռազմավարական խնդիրները չեն լուծվել, և փորձենք այդ խնդիրները լուծելու լրացուցիչ գործոններ ու որոշումներ կայացնել:
Մի բան ակնհայտ է, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում անշրջելի է: Ժողովրդավարություն ասելով՝ առաջին հերթին հասկանում ենք, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Իհարկե մտահոգիչ է, որ ժողովրդից իշխանությունը վերցնելու փորձեր են դրսևորվել, բայց նաև կարևոր է, որ, այնուամենայնիվ, այդ դրսևորումներն ի վիճակի չեն եղել իրենց համար ցանկալի արդյունքների հասնել: Ընդհակառակը՝ մեզ համար բացահայտել են դաշտը, և մենք ավելի հասցեական և արդյունավետ կարող ենք գործել, որպեսզի հետագա ընտրություններում նմանօրինակ երևույթները բացառվեն։
Իհարկե խնդիր է նաև ընտրական համակարգի հետագա լավարկումը, կուսակցությունների, լրատվամիջոցների, կազմակերպությունների ֆինանսավորման թափանցիկության ապահովումը և այլն: Բայց, իհարկե, հիմնական մեր նախընտրական ուղերձը տարեկան միջինում 6% տնտեսական աճ ապահովելն է, և մենք պետք է դրա շուրջ աշխատենք: Եվ, ճիշտն ասած, դա իրատեսական եմ համարում՝ նաև տեսնելով և զգալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների տրամադրվածությունը՝ աշխատելու և աշխատանքով բարեկեցություն ստեղծելու սեփական ընտանիքների և այսպիսով՝ նաև երկրի, պետության համար, ինչը, իհարկե, շատ կարևոր է:
Պետք է ասեմ, որ ընտրություններից հետո մենք տնտեսական ակտիվացում ենք նկատում, ինչը նշանակում է նաև, որ ընտրությունների արդյունքները նաև որոշակի ոգևորություն են բերել: Չնայած ընտրությունների ընթացքում, գիտեք, ԵԱՏՄ-ի հետ կապված որոշակի խնդիրներ առաջացան, բայց, այնուամենայնիվ, այնտեղ, որտեղ առաջանում են պրոբլեմներ, այդ պրոբլեմները նաև նոր հնարավորություններ են բերում, այդ թվում՝ բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը տրանսֆորմացնելու բալանսավորված և բալանսավորման տնտեսական քաղաքականությամբ, ինչի երևույթները տեսնում ենք։ Սա չի նշանակում, որ դժվարություններ չեն լինելու, ես կարծում եմ, որ դժվարությունն ընդհանրապես միշտ և ամեն օր գոյություն ունի, խնդիրն այն է, թե մենք ինչքանով ենք ի վիճակի կառավարել այդ դժվարությունները: Ես համոզված եմ, որ կկառավարենք բարեհաջող, այդ թվում՝ Ձեր աջակցությամբ:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել նախորդող շրջանում Կառավարության գործունեությանը Ձեր աջակցության համար: Առաջիկայում, իհարկե, առիթ կունենանք խոսելու արդեն նոր ձևավորվող Կառավարության մասին, նաև նոր ձևավորվող Կառավարության ծրագիրը պետք է ընդունենք և, իհարկե, իրականացնենք։ Շնորհակալ եմ։

Выборы 2026 года станут новой вехой в политическом развитии Армении. Президент — премьер-министру
Президент Ваграм Хачатурян - Господин премьер-министр, рад этой встрече. У нас были возможности говорить о выборах, конечно, мы говорили много раз, но очень важно говорить так официально, публично, чтобы также в этом формате были представлены наши оценки.
Прежде всего, хочу поздравить всех нас с проведением очередных демократических выборов на республиканском уровне в Республике Армения, потому что то, что было в 2021 году, после этого все, извините, что так говорю, но в любом случае думают, что будут очередные внеочередные выборы, а не очередные, а внеочередные выборы. Но жизнь показала, что когда власть имеет четкие подходы, программу, цели и реализует их, политические институты и государственные институты работают, и мы пришли к очередному этапу выборов, который был очень важен.
В этом смысле выборы 2026 года являются новой вехой в политическом развитии Республики Армения. Это тоже нужно оценить, и в этом отношении было очень важно, что наши граждане прислушались и активно участвовали. Пользуясь случаем, хочу выразить свою благодарность всем гражданам Республики Армения, которые активно участвовали в выборах и отдали свой голос той политической силе, которая сегодня составляет большинство в парламенте. В этом смысле хочу поздравить вас лично и партию «Гражданский договор», которая заслужила доверие наших граждан, и с правом большинства голосов сегодня сформирован Национальный Собрание, которое также будет вести нас в ближайшие пять лет.
Но я хочу обратить внимание на один важный момент, потому что я сам долгое время занимался отношениями между обществом и властью на чисто научном уровне и хотел понять, как это происходит и как реализуется. В данном случае эти выборы были результатом того, что с одной стороны это была оценка пятилетней работы, с другой стороны - это оценка ожиданий, которые «Гражданский договор» представил народу в ходе этой предвыборной кампании.
И теперь партия «Гражданский договор» получила голоса граждан, на основании которых будет действовать Правительство, формирующаяся власть, которая будет направлять нас к такому будущему, где мы, то есть голосующие, уверены, что в Армении будет более безопасная среда, мы действительно станем процветающей страной, и все эти программы, которые были представлены, станут реальностью.
Последний момент - это тоже хочу особо отметить, что мы действительно проводим выборы в мирных условиях, в Армении установился мир. Мы смогли, власть, я имею в виду, в данном случае - Правительство и вы, своей сбалансированной внешней политикой, добиться такой ситуации, что у нас сейчас с соседями, по сути, больше нет спорных вопросов, которые могут создать военные ситуации. Напротив, сегодня создана такая ситуация, что у нас действительно есть возможность окончательно установить дипломатические отношения с нашими соседями, установить дружеские отношения и быть полезными друг другу.
Премьер-министр Никол Пашинян - Спасибо, уважаемый господин Президент, за поздравления и рад этой встрече.
Да, состоялись очередные парламентские выборы, и «Гражданский договор» имеет большинство мандатов в парламенте и будет формировать Правительство. Конечно, выборы прошли довольно бурно, и это также было для нас и для меня очень важно как платформа для активизации прямых контактов с народом, гражданами, и мы также получили очень много информации о происходящих процессах в течение этого времени - о оценках, впечатлениях, мнениях граждан.
Конечно, однозначно, что граждане поддерживают повестку мира, и установленный мир сыграл важную роль в вопросе голосования граждан, и, по моему впечатлению, также, конечно, программы по строительству школ, программы по строительству детских садов, те капитальные инвестиции, которые Правительство осуществляет в широком масштабе, и, конечно, социальные реформы. Но, конечно, в результате выборов мы также столкнулись с рядом проблем, по которым среди граждан есть нервозность и критика в адрес Правительства, государства, лично в мой адрес.
Конечно, эти проблемы в первую очередь касаются сферы справедливости и правосудия. Насколько бы мне это ни было немного неудобно сказать, потому что я понимаю, что затем формулируется следующий вопрос, почему эти проблемы не были решены за восемь лет. Здесь у меня, конечно, есть и объяснения, и я объяснил, в том числе из-за тех конституционных неприкосновенностей, которые у нас есть в некоторых судебных частях.
Но в целом, конечно, эти выборы выявили новые вызовы, широкомасштабное распределение взяток показало уязвимости нашего государства, о которых мы, конечно, неизбежно должны думать. И на положительные и отрицательные явления, возникшие в ходе выборов, наша реакция следующая: мы должны продолжать и активизировать процесс реформ, и наоборот, воспользоваться случаем и перезапустить всю нашу повестку реформ, начиная с борьбы с коррупцией и продолжая институциональными и экономическими реформами. Конечно, для этого мы получили достаточную энергию и мандат от граждан Республики Армения. И для меня очевидно, что мы снова должны пересмотреть нашу повестку реформ, посмотреть, что было недостаточно эффективно, и наши стратегические задачи не были решены, и попытаться принять дополнительные факторы и решения для решения этих проблем.
Одно очевидно, что демократия в Республике Армения необратима. Под демократией мы прежде всего понимаем, что власть принадлежит народу. Конечно, тревожно, что были проявлены попытки отобрать власть у народа, но также важно, что, тем не менее, эти проявления не смогли достичь желаемых результатов. Напротив, они открыли для нас поле, и мы можем действовать более адресно и эффективно, чтобы исключить подобные явления на будущих выборах.
Конечно, проблема также заключается в дальнейшем улучшении избирательной системы, обеспечении прозрачности финансирования партий, СМИ, организаций и так далее. Но, конечно, основное наше предвыборное послание - это обеспечение среднего годового экономического роста в 6%, и мы должны работать над этим. И, честно говоря, я считаю это реалистичным, также видя и ощущая настрой граждан Республики Армения - работать и создавать благосостояние для своих семей и, таким образом, для страны, государства, что, конечно, очень важно.
Должен сказать, что после выборов мы наблюдаем экономическую активизацию, что также означает, что результаты выборов принесли определенный энтузиазм. Несмотря на то, что во время выборов, вы знаете, возникли определенные проблемы, связанные с ЕАЭС, тем не менее, там, где возникают проблемы, эти проблемы также приносят новые возможности, в том числе сбалансированная и балансирующая внешняя политика трансформируется в сбалансированную и балансирующую экономическую политику, что мы видим. Это не означает, что трудностей не будет, я думаю, что трудности вообще всегда и каждый день существуют, проблема в том, насколько мы способны управлять этими трудностями. Я уверен, что мы успешно справимся, в том числе с вашей поддержкой.
Хочу также поблагодарить за поддержку деятельности Правительства в предыдущем периоде. В ближайшее время, конечно, у нас будет возможность поговорить о вновь формируемом Правительстве, также мы должны принять программу нового формируемого Правительства и, конечно, реализовать ее. Спасибо.