ԿԳՄՍՆ-ի և Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
08-07-2026 18:34 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է սոցիալական գործընկերության փոխըմբռնման հուշագիր։
Փաստաթուղթը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Գյումրու երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոնի ղեկավար Արթուր Նաջարյանը։ Արարողությանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հուշագրի նպատակը սոցիալական գործընկերության խթանումն է՝ երիտասարդության ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների, ծրագրերի և միջոցառումների իրականացմամբ՝ նպաստելով երիտասարդների ներուժի բացահայտմանը, կարողությունների զարգացմանը, որոշումների կայացման գործընթացներում նրանց ներգրավմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին շարունակական համագործակցության և համատեղ աշխատանքի համար՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ սոցիալական գործընկերության հուշագիրն առաջմղման մոտիվացիա է թե՛ նախարարության, թե՛ Գյումրու երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոնի  համար:
«Ուրախ եմ, որ սոցիալական գործընկերությունը հաստատվում է նաև ստորագրված հուշագրով. միասին կշարունակենք համատեղ աշխատանքը՝ ի նպաստ մեր երկրի ու երիտասարդների զորեղացման»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով կազմակերպության ակտիվ գործունեությունը երիտասարդական միջավայրերի ձևավորմանն ուղղությամբ։
«Մեզ համար սա ուղղակի փաստաթղթի ստորագրում չէ. այն, կարծում եմ, մեր ընդհանուր տեսլականի և պարտավորության հաստատումն է»,- ասել է Արթուր Նաջարյանը՝ ընդգծելով, որ պետության հետ այսօրինակ գործընկերությունը դրական արձագանք է գտնում նաև միջազգային հարթակներում:
Նշվել է, որ համագործակցության հիմքում «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական երիտասարդական քաղաքականության առաջնահերթություններն են, մասնավորապես՝ երիտասարդական միջավայրերի ձևավորման միասնական մոտեցումները: Ըստ այդմ՝ համայնքներում հիմնված երիտասարդական կենտրոններում 13-35 տարեկան երիտասարդների համար կմատուցվեն տարատեսակ ծառայություններ՝ միտված նրանց ներուժի բացահայտմանը, կարողունակությունների զարգացմանը, ակտիվ քաղաքացիության գործադրմանը, ինտելեկտուալ ժամանցի կազմակերպմանը, իրազեկվածության բարձրացմանը:

A memorandum of cooperation has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the "Youth Initiatives Center" NGO in Gyumri.
08-07-2026 18:34 Armenia Press release
A memorandum of understanding on social partnership has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the "Youth Initiatives Center" NGO of Gyumri.
The document was signed by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and the head of the Gyumri Youth Initiatives Center Arthur Najaryan. The Deputy Minister Arthur Martirosyan was also present at the ceremony:
The purpose of the memorandum is to promote social partnership through the implementation of joint initiatives, programs, and events in the youth sector, contributing to the identification of young people's potential, the development of their skills, and their involvement in decision-making processes.
Expressing gratitude to the partners for their continuous cooperation and joint work, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan expressed confidence that the memorandum on social partnership serves as a motivation for advancement for both the ministry and the Gyumri Youth Initiatives Center.
"I am glad that social partnership is being established through the signed memorandum. Together, we will continue our joint work for the benefit of strengthening our country and our youth," said Minister Zhanna Andreasyan, emphasizing the organization's active role in shaping youth environments.
"For us, this is not just the signing of a document. I believe it is a confirmation of our shared vision and commitment," said Arthur Najaryan, highlighting that such partnerships with the state are also receiving positive feedback on international platforms.
It was noted that the basis of cooperation is the priorities of the state youth policy defined by the RA law on "Youth Policy," particularly the unified approaches to shaping youth environments. Accordingly, various services will be provided in youth centers established in communities for young people aged 13-35, aimed at revealing their potential, developing their capabilities, exercising active citizenship, organizing intellectual leisure, and raising awareness.