ԿԳՄՍՆ-ի և Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
08-07-2026 18:34 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է սոցիալական գործընկերության փոխըմբռնման հուշագիր։
Փաստաթուղթը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Գյումրու երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոնի ղեկավար Արթուր Նաջարյանը։ Արարողությանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հուշագրի նպատակը սոցիալական գործընկերության խթանումն է՝ երիտասարդության ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների, ծրագրերի և միջոցառումների իրականացմամբ՝ նպաստելով երիտասարդների ներուժի բացահայտմանը, կարողությունների զարգացմանը, որոշումների կայացման գործընթացներում նրանց ներգրավմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին շարունակական համագործակցության և համատեղ աշխատանքի համար՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ սոցիալական գործընկերության հուշագիրն առաջմղման մոտիվացիա է թե՛ նախարարության, թե՛ Գյումրու երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոնի  համար:
«Ուրախ եմ, որ սոցիալական գործընկերությունը հաստատվում է նաև ստորագրված հուշագրով. միասին կշարունակենք համատեղ աշխատանքը՝ ի նպաստ մեր երկրի ու երիտասարդների զորեղացման»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով կազմակերպության ակտիվ գործունեությունը երիտասարդական միջավայրերի ձևավորմանն ուղղությամբ։
«Մեզ համար սա ուղղակի փաստաթղթի ստորագրում չէ. այն, կարծում եմ, մեր ընդհանուր տեսլականի և պարտավորության հաստատումն է»,- ասել է Արթուր Նաջարյանը՝ ընդգծելով, որ պետության հետ այսօրինակ գործընկերությունը դրական արձագանք է գտնում նաև միջազգային հարթակներում:
Նշվել է, որ համագործակցության հիմքում «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական երիտասարդական քաղաքականության առաջնահերթություններն են, մասնավորապես՝ երիտասարդական միջավայրերի ձևավորման միասնական մոտեցումները: Ըստ այդմ՝ համայնքներում հիմնված երիտասարդական կենտրոններում 13-35 տարեկան երիտասարդների համար կմատուցվեն տարատեսակ ծառայություններ՝ միտված նրանց ներուժի բացահայտմանը, կարողունակությունների զարգացմանը, ակտիվ քաղաքացիության գործադրմանը, ինտելեկտուալ ժամանցի կազմակերպմանը, իրազեկվածության բարձրացմանը:

Между Министерством образования, науки, культуры и спорта и Центром молодежных инициатив в Гюмри подписано соглашение о сотрудничестве.
08-07-2026 18:34 Армения Пресс-релизы
Между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Гюмрийским НПО «Центр молодежных инициатив» подписано соглашение о социальном партнерстве.
Документ подписали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и руководитель Гюмрийского центра молодежных инициатив Артур Наджарян. На церемонии также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян:
Цель соглашения — содействие социальному партнерству через реализацию совместных инициатив, программ и мероприятий в области молодежи, способствующих раскрытию потенциала молодежи, развитию их навыков и вовлечению в процесс принятия решений.
Выражая благодарность партнерам за постоянное сотрудничество и совместную работу, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян выразила уверенность, что соглашение о социальном партнерстве станет мотивацией для продвижения как для министерства, так и для Гюмрийского центра молодежных инициатив.
«Я рада, что социальное партнерство закрепляется также подписанным соглашением. Вместе мы продолжим совместную работу на благо нашей страны и укрепления молодежи», — сказала министр Жанна Андреасян, подчеркивая активную деятельность организации в направлении формирования молодежной среды.
«Для нас это не просто подписание документа. Я считаю, что это подтверждение нашего общего видения и обязательств», — сказал Артур Наджарян, подчеркивая, что подобное партнерство с государством находит положительный отклик и на международных платформах.
Отмечено, что основой сотрудничества являются приоритеты государственной молодежной политики, установленные Законом РА «О молодежной политике», в частности, единые подходы к формированию молодежной среды. В соответствии с этим в молодежных центрах, основанных в общинах, будут предоставляться различные услуги для молодежи в возрасте от 13 до 35 лет, направленные на раскрытие их потенциала, развитие навыков, активное участие в гражданской жизни, организацию интеллектуального досуга, повышение осведомленности: