ՏԿԵՆ-ում հրաժեշտ են տվել Քրիստոֆ Ֆրերիին. ներկայացվել են նրա ղեկավարած տարածաշրջանային ծրագրի ձեռքբերումները
08-07-2026 18:24 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանն այսօր հրաժեշտ է տվել «Քաղաքապետների դաշնագիր՝ Արևելք» տարածաշրջանային ծրագրի աշխատանքային խմբի նախկին ղեկավար Քրիստոֆ Ֆրերիին, շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար և ողջունել է ծրագրի աշխատանքային խմբի նոր ղեկավար Իան Թըրներին՝ մաղթելով բեղուն աշխատանք։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի ձեռքբերումները, միջազգային փորձն ու հեռանկարները։
«Քաղաքապետների դաշնագիր՝ Արևելք» տարածքաշրջանային ծրագիրը ուղղված է մասնակից երկրների համայնքային իշխանություններին միավորելու՝ կայուն էներգետիկ քաղաքականության իրականացման, հանածո վառելիքներից նրանց կախվածության նվազեցման, էներգամատակարարման անվտանգության բարձրացման և կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմման գլոբալ շարժմանը նպաստելու գործում։
Հայաստանում ծրագրի ազգային փորձագետ Արտեմ Խարազյանը ներկայացրել է ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները՝ ուղղված համայնքային մասնագետների կարողությունների զարգացմանը, համայնքապետարանների ու տեղական ՀԿ-ների կին ներկայացուցիչների դերի բարձրացմանը և այլն։

В ТКЕНе попрощались с Кристофом Фрери. Были представлены достижения его возглавляемой региональной программы.
08-07-2026 18:22 Армения Пресс-релизы
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Арнак Аветисян сегодня попрощался с бывшим руководителем рабочей группы региональной программы «Хартия мэров: Восток» Кристофом Фрери, поблагодарил за эффективное сотрудничество и приветствовал нового руководителя рабочей группы программы Иана Тёрнера, пожелав плодотворной работы.
Во время встречи были представлены достижения программы, международный опыт и перспективы.
Региональная программа «Хартия мэров: Восток» направлена на объединение местных властей стран-участниц для реализации устойчивой энергетической политики, снижения зависимости от ископаемых видов топлива, повышения безопасности энергоснабжения и содействия глобальному движению по смягчению последствий изменения климата.
Национальный эксперт программы в Армении Артем Харазян представил работы, проведенные в рамках программы, направленные на развитие потенциала местных специалистов, повышение роли женщин-представителей в муниципалитетах и местных НПО и т.д.