Եվրոպական միությունը ամրապնդում է Հայաստանի հումանիտար ականազերծման կարողությունները
2026 թվականի հուլիսի 8-ին Եվրոպական միությունը Երևանում կայացած պաշտոնական հանձնման արարողության ընթացքում Հայաստանին փոխանցեց երկու ականազերծման մեքենաներից առաջինը։ Հանձնումը նշանակալի քայլ է՝ ուղղված Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը՝ հակամարտությունից տուժած տարածքներն ականներից և պատերազմի մնացորդային պայթուցիկ նյութերից մաքրելու գործում։ Ականազերծման մեքենան Եվրոպական հանձնաժողովի Արտաքին քաղաքականության գործիքների ծառայության կողմից տրամադրվել է Հայաստանի մարդասիրական ականազերծման ազգային քաղաքացիական օպերատոր հանդիսացող Մարդասիրական ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնին։
Տրամադրված աջակցությունը Եվրոպական միության՝ Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված ավելի լայն աջակցության շրջանակում իրականացվող նախաձեռնությունների մաս է։ Մասնավորապես, սահմանամերձ համայնքներում ականներն ու պատերազմի մնացորդային պայթուցիկ նյութերը շարունակում են մնալ լուրջ հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական մարտահրավեր՝ վտանգելով քաղաքացիական անձանց կյանքը և սահմանափակելով հողերի գյուղատնտեսական օգտագործման հնարավորությունները։
Այս ոլորտում ԵՄ շարունակական աջակցության շրջանակում 2026 թվականի աշնանը նախատեսվում է տրամադրել ևս մեկ ականազերծման մեքենա, ինչպես նաև երկու մասնագիտացված շտապօգնության մեքենա՝ Հայաստանի անվտանգ մարդասիրական ականազերծման կարողություններն ավելի ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով։ Բացի այս նոր միջոցներից, Եվրոպական միությունը կտրամադրի նաև վերապատրաստումներ, տեխնիկական փորձագիտական աջակցություն և կնպաստի մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների գործառնական ծախսերի ֆինանսավորմանը։
«Այս ժամանակակից տեխնիկան հնարավորություն կտա առավել անվտանգ, արդյունավետ և արագ իրականացնել ականազերծման աշխատանքները՝ նվազեցնելով մասնագետների համար առկա ռիսկերը։ Ականազերծման այս մեքենաները կարևոր նշանակություն կունենան նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների համար»,-նշել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Ականազերծման մեքենայի շահագործումը ոչ միայն կնվազեցնի ռիսկերը, այլև կնպաստի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»,– նշել է Մարդասիրական ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի տնօրեն Էդուարդ Պետրոսյանը:
Այսօր ներկայացված մեքենան ակնկալվում է, որ զգալիորեն կբարձրացնի ականազերծման գործողությունների որակն ու արագությունը։ Գործնականում դա նշանակում է ականազերծման աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի առավել արդյունավետ պաշտպանություն, քաղաքացիական օգտագործման համար հողերի ավելի արագ վերադարձ և ընդհանուր առմամբ մարդասիրական ականազերծման գործողությունների արդյունավետության բարձրացում։
«Այս մեքենայի շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա առավել արագ մաքրել սահմանամերձ տարածքները՝ հնարավորություն տալով ֆերմերներին վերադառնալ իրենց հողատարածքներ, ընտանիքներին՝ ապրել առանց վախի, իսկ հակամարտությունից երկար ժամանակ տուժած համայնքներին՝ կրկին վայելել առօրյա կյանքի բնականոն ընթացքը», – ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արտաքին քաղաքականության գործիքների ծառայության ղեկավար Փիթեր Մ. Վագները։
«Հայաստանի իշխանությունների և Եվրոպական միության այս համատեղ ջանքերը կնպաստեն նրան, որ հայ ժողովուրդը զգա խաղաղության առավելությունները, հատկապես սահմանամերձ տարածքներում, որտեղ ականային աղտոտվածությունը լուրջ մարտահրավեր է եղել համայնքների համար», – նշել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն։
«Այս ականազերծման մեքենայի տրամադրումը ևս մեկ կոնկրետ վկայություն է Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված ԵՄ աջակցության մասին։ Ամրապնդելով Հայաստանի ականազերծման կարողությունները՝ մենք նպաստում ենք մարդկանց անվտանգությանը և սահմանամերձ տարածքներում կյանքի բնականոնացմանը», – ասել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։

08-07-2026 17:10 Armenia Press release
On July 8, 2026, during an official handover ceremony in Yerevan, the European Union transferred the first of two demining machines to Armenia. The handover is a significant step aimed at strengthening Armenia's capabilities in clearing mine-affected areas and unexploded ordnance from the conflict. The demining machine has been provided by the European Commission's Service for Foreign Policy Instruments to the Humanitarian Demining and Expertise Center, which serves as Armenia's national humanitarian demining civil operator.
The support provided is part of broader initiatives aimed at enhancing the resilience of Armenia within the framework of the European Union's assistance. In particular, mines and unexploded ordnance continue to pose serious humanitarian and socio-economic challenges in border communities, endangering civilian lives and limiting agricultural use of land.
As part of the EU's ongoing support in this area, another demining machine is expected to be provided in the autumn of 2026, along with two specialized ambulances, aimed at further strengthening and expanding Armenia's safe humanitarian demining capabilities. In addition to these new resources, the European Union will also provide training, technical expertise, and contribute to the funding of operational costs for humanitarian demining efforts.
“This modern equipment will enable safer, more efficient, and faster demining operations, reducing the risks for specialists. These demining machines will also be of great importance for the delimitation work of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,” noted Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
“The operation of the demining machine will not only reduce risks but will also contribute to socio-economic development,” said Edward Petrosyan, director of the Humanitarian Demining and Expertise Center.
The machine presented today is expected to significantly improve the quality and speed of demining operations. Practically, this means more effective protection for personnel involved in demining work, faster return of land for civilian use, and an overall increase in the effectiveness of humanitarian demining operations.
“With this machine, Armenia will be able to clear border areas more quickly, allowing farmers to return to their lands, families to live without fear, and communities long affected by the conflict to once again enjoy the normal course of daily life,” said Peter M. Wagner, head of the European Commission's Service for Foreign Policy Instruments.
“The joint efforts of the Armenian authorities and the European Union will help the Armenian people experience the benefits of peace, especially in border areas where mine contamination has been a serious challenge for communities,” noted Magdalena Grono, the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
“The provision of this demining machine is yet another concrete testament to the EU's support for strengthening Armenia's resilience. By enhancing Armenia's demining capabilities, we contribute to the safety of people and the normalization of life in border areas,” said Vassilis Maragos, EU Ambassador to Armenia.