Գյումրիում ընթացքի մեջ է Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոցի շինաշխատանքը
08-07-2026 17:22 Շիրակի մարզ Մամլո հաղորդագրություն
Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը մարզպետի տեղակալ Արտուշ Հովհաննիսյանի և աշխատակազմի պատասխանատուների հետ միասին այցելել է «Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոց» նոր սպորտային համալիրի շինհրապարակ։
Նոր կապալառու «Բաղրամյանշին» ընկերության տնօրենի հետ քննարկվել են նոր թափ ստացած շինարարական աշխատանքների ընթացքին, առաջիկա անելիքներին և նախատեսված ծավալների ապահովմանն առնչվող հարցեր։
«Մեզ համար առաջնայինը ոչ միայն շինարարության արագ ընթացքն է, այլև դրա բարձր որակը։ Կառուցվում է մարզական համալիր, որը երկար տարիներ պետք է ծառայի մեր մարզիկներին, հյուրընկալի միջազգային մրցաշարեր և դառնա Շիրակի մարզի այցեքարտերից մեկը։ Հաշվի առնելով նախորդ շինարարի կատարած աշխատանքն ու այսպիսի կարևոր մարզահամալիրի շինարարության ձգձգումները՝ մենք անելու ենք հնարավորը, որ բացթողումներ այլևս չլինեն, հետևողական ենք լինելու, որպեսզի յուրաքանչյուր աշխատանք իրականացվի պատշաճ կերպով, պետական միջոցների նպատակային ծախսումը եղել և մնում է առաջնային մեզ համար»,- ընդգծել է մարզպետը։
Մարզահամալիրի շինարարությունը դադարեցվել էր աշխատանքներում առկա թերությունների, նախագծային խախտումների և ժամկետների հետ կապված խնդիրների պատճառով։ Նախորդ կապալառուի հետ պայմանագիրը խզվել էր, և 2026 թվականի առաջին կիսամյակում «Բաղրամյանշին» ընկերության հետ կնքվել է նոր պայմանագիր։
Նոր կապալառուն մարզպետի հետ զրույցում նշել է, որ նախնական նախագիծը վերանայվել է։ Փոփոխություններ են կատարվել հատկապես միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու նպատակով։
Շինարարական կազմակերպությունը պարտավորվում է առաջիկա երկու տարվա ընթացքում կառուցել բազմաֆունկցիոնալ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան համալիր, որը կունենա ըմբշամարտի, ծանրամարտի և մարմնամարզության դահլիճներ, ֆուտբոլի դաշտ, վազքուղի, լողավազան, հյուրանոցային հատված և մարզիկների համար անհրաժեշտ այլ ենթակառուցվածքներ՝ հնարավորություն ունենալով հյուրընկալել Աշխարհի և Եվրոպայի տարբեր առաջնություններ։

In Gyumri, the construction work of the Arthur Aleksanyan Greco-Roman wrestling children's school is underway.
08-07-2026 17:22 Press release
The Governor of Shirak, Davit Arushanyan, along with Deputy Governor Artush Hovhannisyan and responsible officials from the staff, visited the construction site of the new sports complex of the "Arthur Aleksanyan Youth Greco-Roman Wrestling School."
The new contractor, "Baghramyan-shin" company director, discussed issues related to the progress of the newly intensified construction works, upcoming tasks, and ensuring the planned volumes.
"For us, the priority is not only the rapid pace of construction but also its high quality. A sports complex is being built that should serve our athletes for many years, host international competitions, and become one of the hallmarks of Shirak province. Considering the work done by the previous contractor and the delays in the construction of such an important sports complex, we will do everything possible to ensure that there are no more shortcomings. We will be consistent in ensuring that every task is carried out properly, and the targeted expenditure of state funds has been and remains a priority for us," emphasized the governor.
The construction of the sports complex had been halted due to deficiencies in the work, design violations, and issues related to deadlines. The contract with the previous contractor was terminated, and a new contract was signed with "Baghramyan-shin" company in the first half of 2026.
The new contractor mentioned in a conversation with the governor that the initial project has been revised. Changes have been made especially to comply with international standards.
The construction organization is committed to building a multifunctional complex that meets international standards within the next two years, which will include wrestling, weightlifting, and gymnastics halls, a football field, a running track, a swimming pool, a hotel section, and other necessary infrastructure for athletes, with the capability to host various World and European championships.