Մերկապարանոց գնահատականներ. Ռոմանոս Պետրոսյանն արձագանքել է Սամվել Կարապետյանին
1lurer.am  Ռոմանոս Պետրոսյանն արձագանքել է երեկվա ճեպազրույցի ընթացքում ՀԷՑ սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի հնչեցրած որոշ մտքերի, դրանք «ուժեղ սուտ» որակել: Մասնավորապես, ի պատասխան հայտարարության, թե ընդամենը 100 հատ նոր միացում են արել՝ 3000-3500-ի փոխարեն, ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչը նշել է՝ միայն 2026 թ. 1-ին կիսամյակում ՀԷՑ-ն իրականացրել է 4103 նոր բաժանորդի նոր միացում ցանցին:
Ըստ Պետրոսյանի՝ շուրջ 11 ամսում ՀԷՑ-ը ձեռք է բերել 14,5 մլրդ դրամի սարքավորումներ և այս պահին պահեստներում առկա են ավելի քան 27 մլրդ դրամի նյութեր՝ նախատեսված ներդրումային ծրագրի և ցանցի ընթացիկ սպասարկման համար։ 40%-ով հոսանքի անջատումները ավելանալու վերաբերյալ Կարապետյանի հայտարարությանն ի պատասխան էլ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչը պնդել է, որ մարտ, ապրիլ, մայիս ամիսներին հոսանքազրկումների միջին տևողության ցուցանիշը բարելավվել է շուրջ 36,7%-ով, ինչը պաշտոնապես ներկայացվել է նաև ՀԾԿՀ-ին։
«Ահա այսպիսի անփառունակ վիճակագրություն և մերկապարանոց գնահատականներ»,- եզրափակել է Ռոմանոս Պետրոսյանը:

Обнаженные оценки. Романос Петросян ответил Самвелу Карапетяну
1lurer.am  Романос Петросян ответил на некоторые мысли, высказанные владельцем ГЭЦ Самвелом Карапетяном во время вчерашнего брифинга, охарактеризовав их как «сильная ложь». В частности, в ответ на заявление о том, что было сделано всего 100 новых подключений вместо 3000-3500, временный управляющий ГЭЦ отметил, что только в первом полугодии 2026 года ГЭЦ осуществил 4103 новых подключения к сети.
По словам Петросяна, за примерно 11 месяцев ГЭЦ приобрел оборудования на сумму 14,5 млрд драмов, и в данный момент на складах имеется материалов на сумму более 27 млрд драмов, предназначенных для инвестиционной программы и текущего обслуживания сети. В ответ на заявление Карапетяна о том, что отключения электроэнергии увеличатся на 40%, временный управляющий ГЭЦ утверждал, что в марте, апреле и мае средняя продолжительность отключений электроэнергии улучшилась примерно на 36,7%, что также было официально представлено РЭК.