Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունն ու իրազեկվածությունը լավագույն պաշտպանությունն են. ՆԳՆ ՓԾ
Ամառվա շոգ օրերին, երբ բնությունը կարծես ապրում է իր ամենաակտիվ շրջանը, ակտիվանում են նաև նրա ամենախորհրդավոր բնակիչները՝ օձերը։ Տաքացող եղանակը, բաց տարածքներում հանգիստն ու գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացումը մեծացնում են մարդկանց և սողունների հանդիպման հավանականությունը։
«Հիմնականում օձերը բնակելի տարածքներ գալիս են ոչ թե բնակվելու, այլ որսի համար։ Օձերը շատ խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»,- ասում է ՆԳՆ փրկարար ծառայության փրկարարական ուժերի վարչության ՀՆՓԱԻԿ 4-րդ փրկարարական ջոկատի հրամանատարի տեղակալ Ռոման Խաչատրյանը։
ՆԳՆ ՓԾ-ից իրազեկում են՝ օձ տեսնելիս անհրաժեշտ է պահպանել 2-2,5 մետր հեռավորություն, խուճապի չմատնվել և անշարժ մնալ, իսկ եթե օձը հայտնվել է բնակարանում կամ բակում, պետք չէ ինքնագործունեությամբ զբաղվել։
Մասնագետի խոսքով՝ պետք չէ բռնել օձին, պարզապես պետք է զանգել 112, և փրկարարները կգան իրենք կտեղափոխեն անվտանգ վայր։
Օձի խայթոցի դեպքում պետք է շատ հեղուկներ խմել և դիմել բուժօգնության։
Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունը կենսական անհրաժեշտություն է, սակայն նույնքան կարևոր է հիշել, որ բնության մեջ յուրաքանչյուրն իր դերն ու տեղն ունի։ Պետք է նաև իմանալ, որ օձերը կարևոր նշանակություն ունեն էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման գործում, ուստի զգուշավոր և պատասխանատու վարքագիծը հաճախ լավագույն պաշտպանությունն է։

В период активности змей бдительность и осведомленность являются лучшей защитой. МВД РСО.
В жаркие летние дни, когда природа, кажется, переживает свой самый активный период, активизируются и её самые загадочные обитатели — змеи. Теплая погода, отдых на открытом воздухе и активизация сельскохозяйственных работ увеличивают вероятность встречи людей и пресмыкающихся.
«В основном змеи приходят в жилые зоны не для того, чтобы обосноваться, а для охоты. Змеи очень умные пресмыкающиеся, если мы не причиняем им вреда, они не нападут на человека», — говорит заместитель командира 4-го спасательного отряда Управления спасательных сил МЧС Роман Хачатрян.
В МЧС сообщают, что при встрече со змеей необходимо сохранять расстояние 2-2,5 метра, не поддаваться панике и оставаться неподвижным, а если змея оказалась в квартире или во дворе, не следует заниматься самодеятельностью.
По словам специалиста, не нужно ловить змею, достаточно позвонить по номеру 112, и спасатели сами переместят её в безопасное место.
В случае укуса змеи необходимо пить много жидкости и обратиться за медицинской помощью.
В период активности змей бдительность является жизненной необходимостью, однако также важно помнить, что в природе у каждого есть своя роль и место. Нужно также знать, что змеи играют важную роль в поддержании экологического баланса, поэтому осторожное и ответственное поведение часто является лучшей защитой.