Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունն ու իրազեկվածությունը լավագույն պաշտպանությունն են. ՆԳՆ ՓԾ
Ամառվա շոգ օրերին, երբ բնությունը կարծես ապրում է իր ամենաակտիվ շրջանը, ակտիվանում են նաև նրա ամենախորհրդավոր բնակիչները՝ օձերը։ Տաքացող եղանակը, բաց տարածքներում հանգիստն ու գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացումը մեծացնում են մարդկանց և սողունների հանդիպման հավանականությունը։
«Հիմնականում օձերը բնակելի տարածքներ գալիս են ոչ թե բնակվելու, այլ որսի համար։ Օձերը շատ խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»,- ասում է ՆԳՆ փրկարար ծառայության փրկարարական ուժերի վարչության ՀՆՓԱԻԿ 4-րդ փրկարարական ջոկատի հրամանատարի տեղակալ Ռոման Խաչատրյանը։
ՆԳՆ ՓԾ-ից իրազեկում են՝ օձ տեսնելիս անհրաժեշտ է պահպանել 2-2,5 մետր հեռավորություն, խուճապի չմատնվել և անշարժ մնալ, իսկ եթե օձը հայտնվել է բնակարանում կամ բակում, պետք չէ ինքնագործունեությամբ զբաղվել։
Մասնագետի խոսքով՝ պետք չէ բռնել օձին, պարզապես պետք է զանգել 112, և փրկարարները կգան իրենք կտեղափոխեն անվտանգ վայր։
Օձի խայթոցի դեպքում պետք է շատ հեղուկներ խմել և դիմել բուժօգնության։
Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունը կենսական անհրաժեշտություն է, սակայն նույնքան կարևոր է հիշել, որ բնության մեջ յուրաքանչյուրն իր դերն ու տեղն ունի։ Պետք է նաև իմանալ, որ օձերը կարևոր նշանակություն ունեն էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման գործում, ուստի զգուշավոր և պատասխանատու վարքագիծը հաճախ լավագույն պաշտպանությունն է։

During the activation period of snakes, vigilance and awareness are the best defenses, according to the Ministry of Internal Affairs' Emergency Situations Service.
08-07-2026 15:55 Armenia Social
In the hot summer days, when nature seems to be in its most active phase, its most mysterious inhabitants, the snakes, also become active. The warming weather, relaxation in open spaces, and the intensification of agricultural activities increase the likelihood of encounters between humans and reptiles.
«Snakes mainly come into residential areas not to live, but for hunting. Snakes are very intelligent reptiles; if we do not harm them, they will not attack humans,» says Roman Khachatryan, deputy commander of the 4th rescue squad of the Ministry of Emergency Situations' rescue service.
The Ministry of Emergency Situations informs that when seeing a snake, it is necessary to maintain a distance of 2-2.5 meters, not to panic, and to remain still. If a snake appears in a house or yard, one should not engage in self-initiated actions.
According to the specialist, there is no need to catch the snake; simply call 112, and the rescuers will come to safely relocate it.
In the case of a snake bite, it is important to drink plenty of fluids and seek medical assistance.
During the period of snake activity, vigilance is a vital necessity, but it is equally important to remember that everyone in nature has their role and place. It is also essential to know that snakes play a significant role in maintaining ecological balance, so cautious and responsible behavior is often the best protection.