Թրամփ. Իրանի հետ պատերազմը դադարեցնելու ժամանակավոր համաձայնագիրն «ավարտված է»
azatutyun.am  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր հայտարարել է, որ Իրանի հետ հակամարտությունը դադարեցնելու նպատակով ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրն «ավարտված է», հավելելով, որ այլևս չի ցանկանում շփվել Թեհրանի հետ։
Թրամփն այս հայտարարությունն արել է Անկարայում՝ Թուրքիայի մայրաքաղաքում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ։ Հայտարարությունը հնչեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը նոր հարձակումներ իրականացրեց Պարսից ծոցում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա։ Իր ելույթում Թրամփը ասաց, որ Իրանի ղեկավարները «ստախոսներ ու խաբեբաներ են»:
Իրանն էլ հայտարարել էր, որ թիրախավորել է Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները՝ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ ուժերը հարվածներ են հասցրել իրանական թիրախներին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում տանկերների վրա իրականացված հարձակումների։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ լրագրողներին հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի վրա նոր հարձակումները «բացարձակապես անհրաժեշտ» էին։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասն էլ ավելի ուշ X-ում գրեց.- «ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխհրաձգությունները ավելի են բարդացնում արդեն իսկ լարված բանակցությունները՝ պատերազմին վերջ տալու նպատակով։ Իրանի հարձակումները Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա անընդունելի են»։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակն ու գլխավոր բանակցող Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն էլ մեղադրել է ԱՄՆ-ին՝ հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու համար:

Trump: The temporary agreement to end the war with Iran is "over"
azatutyun.am U.S. President Donald Trump announced today that the memorandum of understanding signed to end the conflict with Iran is "finished," adding that he no longer wishes to engage with Tehran.
Trump made this statement in Ankara, ahead of the NATO summit taking place in the Turkish capital. The announcement came after Tehran carried out new attacks on American bases in the Persian Gulf. In his speech, Trump stated that Iranian leaders are "liars and deceivers."
Iran also announced that it had targeted U.S. military facilities in Bahrain and Kuwait after U.S. forces struck Iranian targets in response to attacks on tankers in the Strait of Hormuz.
NATO Secretary General Mark Rutte told reporters ahead of the NATO summit that new U.S. strikes on Iran were "absolutely necessary."
European Union foreign policy chief Josep Borrell later wrote on X: "The exchanges of fire between the U.S. and Iran further complicate the already tense negotiations aimed at ending the war. Iran's attacks on Bahrain and Kuwait are unacceptable."
The speaker of the Iranian parliament and chief negotiator Mohammad Bagher Ghalibaf also accused the U.S. of violating the ceasefire agreement.