Թրամփ. Իրանի հետ պատերազմը դադարեցնելու ժամանակավոր համաձայնագիրն «ավարտված է»
azatutyun.am  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր հայտարարել է, որ Իրանի հետ հակամարտությունը դադարեցնելու նպատակով ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրն «ավարտված է», հավելելով, որ այլևս չի ցանկանում շփվել Թեհրանի հետ։
Թրամփն այս հայտարարությունն արել է Անկարայում՝ Թուրքիայի մայրաքաղաքում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ։ Հայտարարությունը հնչեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը նոր հարձակումներ իրականացրեց Պարսից ծոցում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա։ Իր ելույթում Թրամփը ասաց, որ Իրանի ղեկավարները «ստախոսներ ու խաբեբաներ են»:
Իրանն էլ հայտարարել էր, որ թիրախավորել է Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները՝ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ ուժերը հարվածներ են հասցրել իրանական թիրախներին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում տանկերների վրա իրականացված հարձակումների։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ լրագրողներին հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի վրա նոր հարձակումները «բացարձակապես անհրաժեշտ» էին։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասն էլ ավելի ուշ X-ում գրեց.- «ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխհրաձգությունները ավելի են բարդացնում արդեն իսկ լարված բանակցությունները՝ պատերազմին վերջ տալու նպատակով։ Իրանի հարձակումները Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա անընդունելի են»։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակն ու գլխավոր բանակցող Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն էլ մեղադրել է ԱՄՆ-ին՝ հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու համար:

Трамп. Временное соглашение о прекращении войны с Ираном «завершено»
azatutyun.am Президент США Дональд Трамп сегодня заявил, что подписанный с Ираном меморандум о взаимопонимании «завершен», добавив, что больше не хочет общаться с Тегераном.
Трамп сделал это заявление в Анкаре перед началом саммита НАТО в столице Турции. Заявление прозвучало после того, как Тегеран осуществил новые атаки на американские базы в Персидском заливе. В своем выступлении Трамп сказал, что иранские лидеры «лжецы и обманщики».
Иран также заявил, что нацелился на американские военные объекты в Бахрейне и Кувейте после того, как силы США нанесли удары по иранским целям в ответ на атаки на танкеры в Ормузском проливе.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг сообщил журналистам перед саммитом НАТО, что новые атаки США на Иран были «абсолютно необходимы».
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас позже написала в X: «Перестрелки между США и Ираном еще больше усложняют и без того напряженные переговоры по прекращению войны. Атаки Ирана на Бахрейн и Кувейт неприемлемы».
Спикер парламента Ирана и главный переговорщик Мохаммад Багер Галибаф также обвинил США в нарушении соглашения о прекращении огня.