Իրանը հարձակվել է Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա՝ ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո
1lurer.am  Իրանը հարվածներ է հասցրել Բահրեյնին և Քուվեյթին՝ իր տարածքում ԱՄՆ-ի հարձակումներից հետո: Երկու երկրում էլ հուլիսի 8-ի առավոտյան հնչել են օդային տագնապի ազդանշաններ, հայտնի է մի քանի պայթյունի մասին Բահրեյնի հյուսիսում, որտեղ տեղակայված է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 5-րդ նավատորմը:
Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է իրանական հարձակումները՝ նշելով, որ դրանք «համակարգված խաթարում են Մերձավոր Արևելքում լարվածությունը նվազեցնելու ջանքերը»։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ստանձնել է հարձակումների պատասխանատվությունը։ Իրանի զինվորականների խոսքով՝ թիրախավորել են Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները՝ ի պատասխան «Հորմոզգան և Մահշահր նահանգներում մի քանի ափամերձ բազայի ու քաղաքացիական օբյեկտի վրա ավիահարվածների»։ ԻՀՊԿ-ն ԱՄՆ-ին մեղադրել է հրադադարի ռեժիմը և Իսլամաբադում ձեռք բերված համաձայնագրերը խախտելու համար։ Հայտարարության մեջ, սակայն, չի նշվել նավերի վրա Իրանի հարձակումների մասին։
Իրանի ԱԳՆ-ն զգուշացրել է տարածաշրջանի մյուս պետություններին՝ ԱՄՆ-ին տարածք չտրամադրել Իրանին հարվածներ հասցնելու համար։ «Վախեցնելու և շորթելու դարաշրջանն ավարտվել է: Մենք չենք նահանջի»,- սոցիալական ցանցերում գրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
Իրանական նոր հարվածները համընկել են ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Թուրքիա կատարած այցի հետ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ավագ դիվանագետ Անվար Գարգաշն Իրանի հարձակումները Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա անվանել է «հստակ ապացույց այն բանի, որ Թեհրանը դեռևս անկարող է հետևել լարվածության թուլացման պահանջներին և շրջել պատերազմի էջը»։

Иран атаковал Бахрейн и Кувейт после ударов США
1lurer.am  Иран нанес удары по Бахрейну и Кувейту после атак США на своей территории. В обеих странах утром 8 июля прозвучали сигналы воздушной тревоги, известно о нескольких взрывах на севере Бахрейна, где расположены военно-морские силы США 5-го флота:
Министерство иностранных дел Кувейта осудило иранские атаки, отметив, что они «систематически подрывают усилия по снижению напряженности на Ближнем Востоке».
Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) взял на себя ответственность за атаки. По словам иранских военных, они нацелились на американские военные объекты в Бахрейне и Кувейте в ответ на «авиаудары по нескольким прибрежным базам и гражданским объектам в провинциях Хормозган и Махшехр». КСИР обвинил США в нарушении режима прекращения огня и соглашений, достигнутых в Исламабаде. Однако в заявлении не упоминалось о нападениях на суда.
Министерство иностранных дел Ирана предупредило другие государства региона не предоставлять США территории для нанесения ударов по Ирану. «Эпоха запугивания и вымогательства закончилась. Мы не отступим», - написал в социальных сетях спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф.
Новые иранские удары совпали с визитом президента США Дональда Трампа в Турцию для участия в саммите НАТО. Старший дипломат Объединенных Арабских Эмиратов Анвар Гаргаш назвал иранские атаки на Бахрейн и Кувейт «явным доказательством того, что Тегеран все еще не способен следовать требованиям по снижению напряженности и перевернуть страницу войны».