ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցանկացել է միանալ Իսրայելի դեմ ռազմական գործողություններին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների ժամանակ, սակայն իր խնդրանքով դա չի արել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 8-ին Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի լիագումար նիստից առաջ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը։ Նրանց զրույցի տեսանյութը տարածել է APT News-ը։
Թրամփը նշել է, որ որոշ երկրների ղեկավարներ իրեն դուր չեն գալիս, սակայն իրեն դուր է գալիս Էրդողանը, որը շատ բարձր մակարդակով ընդունելություն է կազմակերպել Անկարայում։ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ իրեն նաև դուր է գալիս Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, որը, սակայն, կոշտ մեկնաբանություններ է արել Թուրքիայի հասցեին։ «Բիբին (Բենիամին Նեթանյահուն) երեկ մի քանի կոշտ մեկնաբանություններ արեց Թուրքիայի և Էրդողանի մասին։ Ես խոսեցի նրա հետ և ասացի, որ նա կարող էր մտնել պատերազմի մեջ, քանի որ նա այդքան էլ չի սիրում Իսրայելին և չի սիրում Նեթանյահուին։ Սակայն իմ խնդրանքով նա դա չարեց։ Թուրքիան ռազմական առումով շատ հզոր պետություն է։
Այն ունի միլիոնավոր զինվորներ։ Թուրքիան շատ ուժեղ է։ Նրանք ունեն մեր լավագույն սարքավորումներից շատերը։ Նրանք փորձում են ձեռք բերել F-35 ինքնաթիռներ։ Բայց նա չմտավ պատերազմի մեջ։ Նա ուզում էր մտնել, և եթե ես չլինեի, նա կմտներ այս պատերազմի մեջ։ Եվ նա կլիներ հակառակ կողմում», - ասել է Թրամփը։ Նա հավելել է, որ Թուրքիան Իրանի դեմ պատերազմի ընթացքում լավ է վարվել ԱՄՆ-ի հետ։ Թրամփի խոսքով՝ Չինաստանը նույնպես լավ է վարվել։
CNN-ի հետ հարցազրույցում Բենիամին Նեթանյահուն դեմ էր արտահայտվել ԱՄՆ-ի կողմից F-35 կործանիչների մատակարարմանը Թուրքիային՝ նշելով, որ դա «կխախտի Մերձավոր Արևելքում ուժերի հավասարակշռությունը» և Անկարային «չի դարձնի Միացյալ Նահանգների բարեկամը»:

According to Armenpress, this was stated by US President Donald Trump before the plenary session of the NATO summit in Ankara on July 8 during a meeting with NATO Secretary General Mark Rutte. APT News has released a video of their conversation.
Trump noted that he does not like the leaders of some countries, but he likes Erdoğan, who organized a very high-level reception in Ankara. The US president also mentioned that he likes Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, who, however, has made harsh comments about Turkey. “Bibi (Benjamin Netanyahu) made several harsh comments about Turkey and Erdoğan yesterday. I spoke to him and said that he could have entered the war because he doesn’t like Israel that much and doesn’t like Netanyahu. However, he did not do so at my request. Turkey is a very powerful country militarily.
It has millions of soldiers. Turkey is very strong. They have many of our best equipment. They are trying to acquire F-35 aircraft. But he did not enter the war. He wanted to enter, and if it weren’t for me, he would have entered this war. And he would be on the opposite side,” Trump said. He added that Turkey has behaved well with the US during the war against Iran. According to Trump, China has also behaved well.
In an interview with CNN, Benjamin Netanyahu opposed the supply of F-35 fighter jets to Turkey by the US, stating that it “would disrupt the balance of power in the Middle East” and would not make Ankara “a friend of the United States.”: