ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցանկացել է միանալ Իսրայելի դեմ ռազմական գործողություններին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների ժամանակ, սակայն իր խնդրանքով դա չի արել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 8-ին Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի լիագումար նիստից առաջ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը։ Նրանց զրույցի տեսանյութը տարածել է APT News-ը։
Թրամփը նշել է, որ որոշ երկրների ղեկավարներ իրեն դուր չեն գալիս, սակայն իրեն դուր է գալիս Էրդողանը, որը շատ բարձր մակարդակով ընդունելություն է կազմակերպել Անկարայում։ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ իրեն նաև դուր է գալիս Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, որը, սակայն, կոշտ մեկնաբանություններ է արել Թուրքիայի հասցեին։ «Բիբին (Բենիամին Նեթանյահուն) երեկ մի քանի կոշտ մեկնաբանություններ արեց Թուրքիայի և Էրդողանի մասին։ Ես խոսեցի նրա հետ և ասացի, որ նա կարող էր մտնել պատերազմի մեջ, քանի որ նա այդքան էլ չի սիրում Իսրայելին և չի սիրում Նեթանյահուին։ Սակայն իմ խնդրանքով նա դա չարեց։ Թուրքիան ռազմական առումով շատ հզոր պետություն է։
Այն ունի միլիոնավոր զինվորներ։ Թուրքիան շատ ուժեղ է։ Նրանք ունեն մեր լավագույն սարքավորումներից շատերը։ Նրանք փորձում են ձեռք բերել F-35 ինքնաթիռներ։ Բայց նա չմտավ պատերազմի մեջ։ Նա ուզում էր մտնել, և եթե ես չլինեի, նա կմտներ այս պատերազմի մեջ։ Եվ նա կլիներ հակառակ կողմում», - ասել է Թրամփը։ Նա հավելել է, որ Թուրքիան Իրանի դեմ պատերազմի ընթացքում լավ է վարվել ԱՄՆ-ի հետ։ Թրամփի խոսքով՝ Չինաստանը նույնպես լավ է վարվել։
CNN-ի հետ հարցազրույցում Բենիամին Նեթանյահուն դեմ էր արտահայտվել ԱՄՆ-ի կողմից F-35 կործանիչների մատակարարմանը Թուրքիային՝ նշելով, որ դա «կխախտի Մերձավոր Արևելքում ուժերի հավասարակշռությունը» և Անկարային «չի դարձնի Միացյալ Նահանգների բարեկամը»:

Трамп заявил, что если бы его не было, Турция вступила бы в войну против Израиля.
Президент США Дональд Трамп заявил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган хотел присоединиться к военным действиям против Израиля во время американо-израильских военных операций против Ирана, но по его просьбе этого не сделал.
Согласно информации Арменпресс, об этом Трамп заявил 8 июля в Анкаре перед пленарным заседанием саммита НАТО на встрече с генеральным секретарем альянса Марком Рюте. Видео их разговора распространило APT News.
Трамп отметил, что ему не нравятся некоторые лидеры стран, но ему нравится Эрдоган, который организовал прием на очень высоком уровне в Анкаре. Президент США также отметил, что ему нравится премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, который, однако, сделал жесткие комментарии в адрес Турции. «Биби (Биньямин Нетаньяху) вчера сделал несколько жестких комментариев о Турции и Эрдогане. Я поговорил с ним и сказал, что он мог бы вступить в войну, потому что он не очень любит Израиль и не любит Нетаньяху. Однако по моей просьбе он этого не сделал. Турция — очень мощное государство с военной точки зрения.
У нее миллионы солдат. Турция очень сильна. У них есть многие из наших лучших технологий. Они пытаются приобрести самолеты F-35. Но он не вступил в войну. Он хотел войти, и если бы не я, он бы вступил в эту войну. И он был бы на противоположной стороне», - сказал Трамп. Он добавил, что Турция хорошо себя вела во время войны против Ирана. По словам Трампа, Китай также хорошо себя ведет.
В интервью CNN Биньямин Нетаньяху выступил против поставок F-35 Турции, отметив, что это «нарушит баланс сил на Ближнем Востоке» и «не сделает Анкару другом Соединенных Штатов»: