Իսրայելը հատել է կարմիր գիծը՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը․ Ynet
1in.am. Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշումն Ադրբեջանի և Իսրայելի հարաբերություններում ավելի խոր ճգնաժամ է առաջացրել, քան երևում է հանրությանը։ Ինչպես հաղորդում է Ynet-ը, Բաքուն այս քայլը համարում է «կարմիր գծի» հատում՝ ընդգծելով, որ Իսրայելը հաշվի չի առել Ադրբեջանի տարիների աջակցությունն և չի դրսևորել անհրաժեշտ զգայունություն հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում։
Ադրբեջանական ղեկավարությունը խորապես հիասթափված է ոչ միայն որոշման բովանդակությունից, այլև դրա ընդունման ձևաչափից։ Ըստ աղբյուրների՝ Իսրայելի ԱԳ նախարար Գիդեոն Սաարն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ խոսել է միայն այն ժամանակ, երբ որոշումն արդեն հրապարակվել էր, ինչը Բաքվի համար ընկալվել է որպես կայացած փաստ, այլ ոչ թե երկխոսություն։
Բաքուն հատուկ մտահոգություն ունի, քանի որ կարծում է, թե նույն կազմակերպությունները, որոնք Իսրայելին մեղադրում են Գազայում ցեղասպանության մեջ, Ադրբեջանին էլ մեղադրում են «էթնիկ զտումների» մեջ։
Ադրբեջանական պաշտոնյաներն ակնկալում էին, որ Իսրայելը կխուսափի մի քայլից, որը հայկական հարցին աջակցություն է հաղորդում, հատկապես այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը, չնայած միջազգային ճնշումներին, դեմ չի արտահայտվել Իսրայելին Գազայի, Լիբանանի կամ Իրանի հարցերում։
Ինչպես նշում է Ynet-ը, Բաքվում այժմ հարց է բարձրացվում, թե ինչու Իսրայելը որոշեց վնասել իր ամենաբարեկամական երկրներից մեկի հետ հարաբերությունները, որտեղ հակասեմականությունը գործնականում բացակայում է։
Ադրբեջանական կողմը հույս ունի, որ ճգնաժամն այլևս չի խորանա, իսկ հարցը չի հասնի Կնեսետում քվեարկության կամ հաստատման։

Израиль пересек красную черту, признав геноцид армян. Ynet
1in.am. Решение Израиля о признании Геноцида армян вызвало более глубокий кризис в отношениях между Азербайджаном и Израилем, чем это кажется общественности. Как сообщает Ynet, Баку считает этот шаг «пересечением красной линии», подчеркивая, что Израиль не учел многолетнюю поддержку Азербайджана и не проявил необходимой чувствительности к вопросу армяно-азербайджанского конфликта.
Азербайджанское руководство глубоко разочаровано не только содержанием решения, но и форматом его принятия. По словам источников, министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар говорил со своим азербайджанским коллегой только тогда, когда решение уже было опубликовано, что для Баку воспринимается как свершившийся факт, а не как диалог.
Баку испытывает особую озабоченность, поскольку считает, что те же организации, которые обвиняют Израиль в геноциде в Газе, обвиняют и Азербайджан в «этнических чистках».
Азербайджанские официальные лица ожидали, что Израиль избежит шага, который поддерживает армянский вопрос, особенно в условиях, когда Азербайджан, несмотря на международное давление, не высказывался против Израиля по вопросам Газы, Ливана или Ирана.
Как отмечает Ynet, в Баку сейчас поднимается вопрос, почему Израиль решил ухудшить отношения с одной из своих самых дружественных стран, где антисемитизм практически отсутствует.
Азербайджанская сторона надеется, что кризис больше не углубится, а вопрос не дойдет до голосования или утверждения в Кнессете.