Իսրայելը հատել է կարմիր գիծը՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը․ Ynet
1in.am. Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշումն Ադրբեջանի և Իսրայելի հարաբերություններում ավելի խոր ճգնաժամ է առաջացրել, քան երևում է հանրությանը։ Ինչպես հաղորդում է Ynet-ը, Բաքուն այս քայլը համարում է «կարմիր գծի» հատում՝ ընդգծելով, որ Իսրայելը հաշվի չի առել Ադրբեջանի տարիների աջակցությունն և չի դրսևորել անհրաժեշտ զգայունություն հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում։
Ադրբեջանական ղեկավարությունը խորապես հիասթափված է ոչ միայն որոշման բովանդակությունից, այլև դրա ընդունման ձևաչափից։ Ըստ աղբյուրների՝ Իսրայելի ԱԳ նախարար Գիդեոն Սաարն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ խոսել է միայն այն ժամանակ, երբ որոշումն արդեն հրապարակվել էր, ինչը Բաքվի համար ընկալվել է որպես կայացած փաստ, այլ ոչ թե երկխոսություն։
Բաքուն հատուկ մտահոգություն ունի, քանի որ կարծում է, թե նույն կազմակերպությունները, որոնք Իսրայելին մեղադրում են Գազայում ցեղասպանության մեջ, Ադրբեջանին էլ մեղադրում են «էթնիկ զտումների» մեջ։
Ադրբեջանական պաշտոնյաներն ակնկալում էին, որ Իսրայելը կխուսափի մի քայլից, որը հայկական հարցին աջակցություն է հաղորդում, հատկապես այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը, չնայած միջազգային ճնշումներին, դեմ չի արտահայտվել Իսրայելին Գազայի, Լիբանանի կամ Իրանի հարցերում։
Ինչպես նշում է Ynet-ը, Բաքվում այժմ հարց է բարձրացվում, թե ինչու Իսրայելը որոշեց վնասել իր ամենաբարեկամական երկրներից մեկի հետ հարաբերությունները, որտեղ հակասեմականությունը գործնականում բացակայում է։
Ադրբեջանական կողմը հույս ունի, որ ճգնաժամն այլևս չի խորանա, իսկ հարցը չի հասնի Կնեսետում քվեարկության կամ հաստատման։

Israel has crossed a red line by recognizing the Armenian Genocide: Ynet
1in.am. The decision by Israel to recognize the Armenian Genocide has created a deeper crisis in the relations between Azerbaijan and Israel than is apparent to the public. According to Ynet, Baku considers this step a crossing of a "red line," emphasizing that Israel has not taken into account Azerbaijan's years of support and has not demonstrated the necessary sensitivity regarding the Armenian-Azerbaijani conflict.
The Azerbaijani leadership is deeply disappointed not only by the content of the decision but also by the format of its adoption. According to sources, Israeli Foreign Minister Gideon Sa'ar spoke with his Azerbaijani counterpart only after the decision had already been published, which Baku perceives as a fait accompli rather than a dialogue.
Baku has special concerns, as it believes that the same organizations that accuse Israel of genocide in Gaza also accuse Azerbaijan of "ethnic cleansing."
Azerbaijani officials expected that Israel would avoid a step that supports the Armenian cause, especially under conditions where Azerbaijan, despite international pressures, has not opposed Israel regarding Gaza, Lebanon, or Iran.
As Ynet notes, there is now a question raised in Baku as to why Israel decided to damage its relations with one of its most friendly countries, where anti-Semitism is virtually absent.
The Azerbaijani side hopes that the crisis will not deepen further and that the issue will not reach a vote or approval in the Knesset.