Իրանը TRIPP նախագծի շրջանակում իր սահմաններին ամերիկացների ներկայության շուրջ անհանգստություններ ունի. դեսպան
08-07-2026 12:54 Իրան Քաղաքականություն
Ազատություն. «Հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային հարցերից են TRIPP նախագծից ի հայտ եկող ռիսկերի կառավարումը և հնարավոր մարտահրավերների վերացումը»,- այսօր Երևանում հրավիրած ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին:
Դեսպանը նշեց, թե 20 օր էլ դեռ չի լրացել, ինչ Իրանը ԱՄՆ-ի հետ խաղաղություն հաստատելու շուրջ հուշագիր է ստորագրել, սակայն այս ընթացքում այն մի քանի անգամ խախատվել է:
«Ուստի Իրանի անհագստությունն իր սահմանների հարևանությամբ ամերիկացների ներկայության վերաբերյալ շատ լեգետիմ և տրամաբանական է և այդ անհանգստություններին պետք է հստակ պատասխան տրվեն»,- հայտարարեց ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը:
Հայաստանի կառավարությունը հավաստիացրել է, որ այս ծրագրի իրականացման հետևանքով և ԱՄն -ի ներկայության արդյունքում՝ Իրանի համար որևէ սպառնալիք կամ մարտահրավեր չի ստեղծվի:
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է ձեռք բերենք այնպիսի մեխանիզմ, որի շրջանակում Հայաստանը կկարողանան իրականացնել ապաշրջափակման իր ամբողջ ներուժը, բայց դրա հետ միասին պետք է կառավարվեն և պետք է հստակ կերպով արձագանք տրվեն ԱՄՆ-ի ներկայության հնարավոր ռիսկերին և Իրանի դեմ ցանկացած սպառնալիքներին»,- շեշտեց Իրանի դեսպանը:

Иран выражает обеспокоенность по поводу присутствия американцев на своих границах в рамках проекта TRIPP. Посол
08-07-2026 12:54 Иран Политика
Азатутюн. «Вопросами повестки армяно-иранских отношений являются управление рисками, возникающими из проекта TRIPP, и устранение возможных вызовов», - заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване посол Ирана в Армении Халил Ширголами:
Посол отметил, что прошло еще 20 дней с момента подписания Ираном меморандума о мире с США, однако за это время он несколько раз был нарушен:
«Поэтому беспокойство Ирана по поводу присутствия американцев рядом с его границами является вполне легитимным и логичным, и на эти беспокойства должен быть дан четкий ответ», - заявил посол Ирана в Армении:
Правительство Армении заверило, что в результате реализации этой программы и присутствия США не возникнет никаких угроз или вызовов для Ирана:
«Я считаю, что мы должны разработать такой механизм, в рамках которого Армения сможет реализовать весь свой потенциал по разблокировке, но вместе с тем необходимо управлять и четко реагировать на возможные риски присутствия США и любые угрозы против Ирана», - подчеркнул посол Ирана: