Հայաստանը կարող է եզակի տարանցիկ օղակ դառնալ էներգետիկ ոլորտում. Իրանի դեսպան
Sputnik․ Իրանցի դիվանագետը կարծում է, որ տարածաշրջանային ռեսուրսը լիովին բավական է, որ Հայաստանը կարողանա էներգետիկ ոլորտում ամբողջովին նոր դիրք ունենալ։
Հայաստանն ու Իրանն էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ նոր գաղափարներ են քննարկում։ Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե Իրանը՝ որպես Հայաստանի համար կարևոր էներգետիկ գործընկեր, ո՞ր տարբերակն է մեր երկրի համար առավել արդյունավետ ու շահավետ՝ տարածաշրջանային, թե արտատարածաշրջնայաին համագործակցությունը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Իրանի միջև ներկայում շարունակվող քննարկումները վերաբերում են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության տարբեր ուղղություններին, այդ թվում՝ գազի, նավթամթերքի ոլորտներին, ինչպես նաև էներգետիկ ռեսուրսների տեղափոխման, տարանցման համագործակցության հարցերին։
«Հաշվի առնելով այն իրականությունը, որ Հայաստանին մի կողմից հարևան է Իրանը, որը նավթի և գազի պաշարների տեսանկյունից 3-րդ երկիրն է աշխարհում, նաև հյուսիսում կա Ռուսաստանը, որը ևս այս ոլորտում ազդեցիկ երկրներից է, կարծում եմ՝ տարածաշրջանում առկա այս ամբողջ ներուժը, միմյանց փոխլրացնելով, կարող է Հայաստանը վերածել էներգետիկ ոլորտում տարանցման յուրահատուկ օղակի»,- ասաց դեսպան Շիրղոլամին։
Նա վստահ է՝ եթե կողմերը անհրաժեշտ և իրական կամք դրսևորեն, էներգակիրների տարանցման և հենց երկրի էներգետիկ ներուժի խորացման համատեքստում Հայաստանը կարող է բոլորովին նոր դիրքում հայտնվել։

Armenia can become a unique transit link in the energy sector. Iranian ambassador
Sputnik․ The Iranian diplomat believes that the regional resource is fully sufficient for Armenia to have a completely new position in the energy sector.
Armenia and Iran are discussing new ideas for expanding cooperation in the energy sector. This was announced today by the Iranian ambassador to Armenia, Khalil Shirgolami, during a press conference, addressing the question of which option is more effective and beneficial for our country as Iran, an important energy partner for Armenia, offers: regional or extra-regional cooperation.
According to him, the ongoing discussions between Armenia and Iran concern various directions of cooperation in the energy sector, including gas and oil products, as well as issues related to the transportation and transit of energy resources.
«Considering the reality that Iran, which is the third country in the world in terms of oil and gas reserves, is neighboring Armenia on one side, and to the north is Russia, which is also an influential country in this sector, I believe that all this potential in the region, complementing each other, can turn Armenia into a unique link in energy transit,» said Ambassador Shirgolami.
He is confident that if the parties demonstrate the necessary and real will, in the context of the transit of energy carriers and the deepening of the country's energy potential, Armenia can find itself in a completely new position.