Հայաստանը կարող է եզակի տարանցիկ օղակ դառնալ էներգետիկ ոլորտում. Իրանի դեսպան
Sputnik․ Իրանցի դիվանագետը կարծում է, որ տարածաշրջանային ռեսուրսը լիովին բավական է, որ Հայաստանը կարողանա էներգետիկ ոլորտում ամբողջովին նոր դիրք ունենալ։
Հայաստանն ու Իրանն էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ նոր գաղափարներ են քննարկում։ Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե Իրանը՝ որպես Հայաստանի համար կարևոր էներգետիկ գործընկեր, ո՞ր տարբերակն է մեր երկրի համար առավել արդյունավետ ու շահավետ՝ տարածաշրջանային, թե արտատարածաշրջնայաին համագործակցությունը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Իրանի միջև ներկայում շարունակվող քննարկումները վերաբերում են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության տարբեր ուղղություններին, այդ թվում՝ գազի, նավթամթերքի ոլորտներին, ինչպես նաև էներգետիկ ռեսուրսների տեղափոխման, տարանցման համագործակցության հարցերին։
«Հաշվի առնելով այն իրականությունը, որ Հայաստանին մի կողմից հարևան է Իրանը, որը նավթի և գազի պաշարների տեսանկյունից 3-րդ երկիրն է աշխարհում, նաև հյուսիսում կա Ռուսաստանը, որը ևս այս ոլորտում ազդեցիկ երկրներից է, կարծում եմ՝ տարածաշրջանում առկա այս ամբողջ ներուժը, միմյանց փոխլրացնելով, կարող է Հայաստանը վերածել էներգետիկ ոլորտում տարանցման յուրահատուկ օղակի»,- ասաց դեսպան Շիրղոլամին։
Նա վստահ է՝ եթե կողմերը անհրաժեշտ և իրական կամք դրսևորեն, էներգակիրների տարանցման և հենց երկրի էներգետիկ ներուժի խորացման համատեքստում Հայաստանը կարող է բոլորովին նոր դիրքում հայտնվել։

Армения может стать уникальным транзитным звеном в энергетической сфере. Посол Ирана
Sputnik․ Иранский дипломат считает, что региональных ресурсов вполне достаточно, чтобы Армения могла занять совершенно новую позицию в энергетическом секторе.
Армения и Иран обсуждают новые идеи по расширению сотрудничества в энергетическом секторе. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами, отвечая на вопрос о том, какой вариант сотрудничества — региональный или вне региональный — является более эффективным и выгодным для нашей страны, учитывая, что Иран является важным энергетическим партнером Армении.
По его словам, текущие обсуждения между Арменией и Ираном касаются различных направлений сотрудничества в энергетическом секторе, включая газовую и нефтепродуктовую сферы, а также вопросы транспортировки и транзита энергетических ресурсов.
«Учитывая ту реальность, что с одной стороны Армения соседствует с Ираном, который является третьей страной в мире по запасам нефти и газа, а на севере находится Россия, которая также является влиятельной страной в этой области, я считаю, что весь этот потенциал в регионе, дополняя друг друга, может превратить Армению в уникальное звено транзита в энергетическом секторе»,- сказал посол Ширголами.
Он уверен, что если стороны проявят необходимую и реальную волю, в контексте транзита энергетических носителей и углубления энергетического потенциала страны, Армения может оказаться в совершенно новой позиции.