Դատախազությունը պահանջում է Սևանի ափամերձ տարածքում՝ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնակելի տներն ու շենք-շինությունները վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը. պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ
08-07-2026 11:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ «Բեղլու» ՓԲԸ-ի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, Գագիկ Ծառուկյանի, «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ)՝ 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի N 111-2 պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու մասին:
Որպես հետևանք՝ Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել՝
1,21 հա մակերեսով հողատարածքի և 60 քմ մակերեսով N 7 փայտե տնակի մասով պայմանագրի հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
2000 թվականի սեպտեմբերի 8-ին «Բեղլու» ՓԲԸ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը,
Վերոնշյալ պայմանագիրը փոփոխելու մասին 2001 թվականի հունվարի 12-ի համաձայնագիրը,
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին գրանցամատյանի N 4462 համարի ներքո ՊՈԱԿ-ի և «ՄՈՒԼՏԻ ԳՐՈՒՊ» ԿՈՆՑԵՌՆ ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրն ու 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Արդյունքում՝ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետությունից ՀՀ սեփականությանը վերադարձնել 0,29114 հա մակերեսով հողատարածքը, հողատարածքի վրա կառուցված շենքերը, շինությունները, այն է՝ 425,12 քմ մակերեսով բնակելի տները, 23,04 քմ մակերեսով նավակայանը, 100,8 քմ մակերեսով պարիսպը:
Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու պահանջը. պատասխանողին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումի մեջ նշված գույքերի սեփականատիրոջ փոփոխությանը կամ դրանց փաստացի վիճակի փոփոխությանը:

The Prosecutor's Office demands the return of residential houses and buildings located in the coastal area of Lake Sevan, currently under the illegal control of "Multi Group" concern LLC, to the Republic of Armenia. The state interest claim has been accep
08-07-2026 11:20 Armenia Press release
The Anti-Corruption Court has accepted the lawsuit of the Prosecutor General's Office against "Beghlu" LLC, the State Property Management Committee, Gagik Tsarukyan, "Multi Group" Concern LLC, and the "Sevan" National Park SNCO (hereinafter referred to as SNCO) regarding the annulment of the contract No. 111-2 dated November 29, 1996:
As a result, the Prosecutor General's Office demands the annulment of the following:
The state registration of rights based on the contract for a land plot of 1.21 hectares and a wooden house No. 7 with an area of 60 square meters,
The real estate sale contract concluded between "Beghlu" LLC and Gagik Tsarukyan on September 8, 2000,
The agreement on amending the aforementioned contract dated January 12, 2001,
The lease agreement concluded between the SNCO and "MULTI GROUP" CONCERN LLC registered under No. 4462 in the registry on November 25, 2025, and the state registration of rights conducted on November 28, 2025:
As a result, to return the land plot of 0.29114 hectares, the buildings and structures constructed on the land plot, namely, residential houses with an area of 425.12 square meters, a marina with an area of 23.04 square meters, and a wall with an area of 100.8 square meters, from the illegal possession of "Multi Group" Concern LLC to the ownership of the Republic of Armenia.
The Anti-Corruption Court has granted the Prosecutor's request for securing the lawsuit; the respondent is prohibited from taking actions that would lead to a change in the ownership of the properties mentioned in the lawsuit or a change in their actual condition: