Դատախազությունը պահանջում է Սևանի ափամերձ տարածքում՝ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետության ներքո գտնվող բնակելի տներն ու շենք-շինությունները վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը. պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ
08-07-2026 11:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ «Բեղլու» ՓԲԸ-ի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, Գագիկ Ծառուկյանի, «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ)՝ 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի N 111-2 պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու մասին:
Որպես հետևանք՝ Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել՝
1,21 հա մակերեսով հողատարածքի և 60 քմ մակերեսով N 7 փայտե տնակի մասով պայմանագրի հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
2000 թվականի սեպտեմբերի 8-ին «Բեղլու» ՓԲԸ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի միջև կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը,
Վերոնշյալ պայմանագիրը փոփոխելու մասին 2001 թվականի հունվարի 12-ի համաձայնագիրը,
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին գրանցամատյանի N 4462 համարի ներքո ՊՈԱԿ-ի և «ՄՈՒԼՏԻ ԳՐՈՒՊ» ԿՈՆՑԵՌՆ ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրն ու 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Արդյունքում՝ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռն ՍՊԸ-ի ապօրինի տիրապետությունից ՀՀ սեփականությանը վերադարձնել 0,29114 հա մակերեսով հողատարածքը, հողատարածքի վրա կառուցված շենքերը, շինությունները, այն է՝ 425,12 քմ մակերեսով բնակելի տները, 23,04 քմ մակերեսով նավակայանը, 100,8 քմ մակերեսով պարիսպը:
Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու պահանջը. պատասխանողին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումի մեջ նշված գույքերի սեփականատիրոջ փոփոխությանը կամ դրանց փաստացի վիճակի փոփոխությանը:

Прокуратура требует вернуть жилые дома и здания, находящиеся под незаконным владением концерна «Мульти Груп» в прибрежной зоне Севана, Республике Армения. Иск в интересах государства принят к производству суда.
08-07-2026 11:20 Армения Пресс-релизы
Антикоррупционный суд принял к производству иск Генеральной прокуратуры против «Бехлу» ООО, Комитета управления государственным имуществом, Гагика Царукяна, концерна «МУЛЬТИ ГРУПП» ООО и «Национального парка Севан» ГУ (в дальнейшем - ГУ) о признании недействительным договора от 29 ноября 1996 года N 111-2:
В результате Генеральная прокуратура требует признать недействительным:
•государственную регистрацию прав на земельный участок площадью 1,21 га и деревянный домик N 7 площадью 60 кв. м, осуществленную на основании договора,
•договор купли-продажи недвижимости, заключенный 8 сентября 2000 года между «Бехлу» ООО и Гагиком Царукяном,
•соглашение о внесении изменений в вышеупомянутый договор от 12 января 2001 года,
•договор аренды, заключенный между ГУ и «МУЛЬТИ ГРУПП» КОНЦЕРН ООО, зарегистрированный 25 ноября 2025 года под номером 4462 в реестре, и государственную регистрацию прав, осуществленную 28 ноября 2025 года:
В результате вернуть в собственность Республики Армения земельный участок площадью 0,29114 га, находящийся в незаконном владении концерна «МУЛЬТИ ГРУПП», а также здания и сооружения, построенные на земельном участке, а именно: жилые дома площадью 425,12 кв. м, причал площадью 23,04 кв. м, стену площадью 100,8 кв. м.
Антикоррупционный суд удовлетворил требование Прокуратуры о применении обеспечительных мер по иску: ответчику запрещено совершать действия, которые могут привести к изменению собственника имущества, указанного в исковом заявлении, или к изменению его фактического состояния: