ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Անկարայում դաշինքի գագաթնաժողովի երկրորդ օրվա սկզբին հայտարարել է, որ ակնկալում է, որ գագաթնաժողովի ավարտից հետո ընդունված հռչակագրում Ռուսաստանը կնշվի որպես ՆԱՏՕ-ի համար երկարաժամկետ սպառնալիք։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է BBC-ի ռուսական ծառայության լրագրողի հարցին ի պատասխան։ Լրագրողը հիշեցրել է, որ 2024 թ. Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հռչակագրում Ռուսաստանն անվանվել է «դաշնակիցների անվտանգության համար ամենազգալի և անմիջական սպառնալիք», սակայն Հաագայի գագաթնաժողովում դաշնակիցները պարզապես նշել են «եվրատլանտյան անվտանգության համար Ռուսաստանի ներկայացրած երկարաժամկետ սպառնալիքի» մասին։
«Ես սպասում եմ, որ այսօր մենք հավաքական կերպով կընդունենք, որ Ռուսաստանը երկարաժամկետ սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի տարածքի համար։ Մենք պետք է ծանոթանանք հռչակագրին, երբ այն հրապարակվի, բայց ես վստահորեն սպասում եմ, որ Ռուսաստանից եկող երկարաժամկետ սպառնալիքի մասին այնտեղ կրկին կհիշատակվի», - ասել է Ռյուտեն։Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վերանայելով եզրափակիչ հայտարարության նախագիծը, հայտնել էր, որ փաստաթղթում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները մտադիր են հայտարարել դաշինքի միասնության և հավաքական պաշտպանության սկզբունքի նկատմամբ իրենց «երկաթե հանձնառության» մասին։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը մեկնարկել է հուլիսի 7-ին։ Հուլիսի 8-ին սպասվում է դաշինքի 32 երկրների ղեկավարների նիստ, որին կհաջորդի Ռյուտեի մամուլի ասուլիսը։ Գագաթնաժողովի շրջանակում նաև նախատեսվում է հանդիպում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև։

Ryuten expects that as a result of the Ankara summit, Russia will be declared a long-term threat to NATO.
08-07-2026 10:52 World News
NATO Secretary General Mark Rutte announced at the beginning of the second day of the alliance's summit in Ankara that he expects Russia to be designated as a long-term threat to NATO in the declaration adopted at the end of the summit.
According to Armenpress, he made this statement in response to a question from a BBC Russian Service journalist. The journalist reminded him that in the declaration adopted as a result of the 2024 Washington summit, Russia was named as "the most significant and immediate threat to the security of allies," but at the Hague summit, allies simply mentioned "the long-term threat posed by Russia to Euro-Atlantic security."
"I expect that today we will collectively acknowledge that Russia poses a long-term threat to NATO's territory. We need to familiarize ourselves with the declaration when it is published, but I confidently expect that the long-term threat from Russia will be mentioned there again," Rutte said. Earlier, the Reuters agency, reviewing the draft of the final statement, reported that NATO leaders intend to declare their "iron commitment" to the principle of alliance unity and collective defense in the document.
The NATO summit in Ankara began on July 7. A meeting of the leaders of the 32 alliance countries is expected on July 8, followed by a press conference by Rutte. A meeting is also planned between U.S. President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelensky within the framework of the summit.