ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Անկարայում դաշինքի գագաթնաժողովի երկրորդ օրվա սկզբին հայտարարել է, որ ակնկալում է, որ գագաթնաժողովի ավարտից հետո ընդունված հռչակագրում Ռուսաստանը կնշվի որպես ՆԱՏՕ-ի համար երկարաժամկետ սպառնալիք։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է BBC-ի ռուսական ծառայության լրագրողի հարցին ի պատասխան։ Լրագրողը հիշեցրել է, որ 2024 թ. Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հռչակագրում Ռուսաստանն անվանվել է «դաշնակիցների անվտանգության համար ամենազգալի և անմիջական սպառնալիք», սակայն Հաագայի գագաթնաժողովում դաշնակիցները պարզապես նշել են «եվրատլանտյան անվտանգության համար Ռուսաստանի ներկայացրած երկարաժամկետ սպառնալիքի» մասին։
«Ես սպասում եմ, որ այսօր մենք հավաքական կերպով կընդունենք, որ Ռուսաստանը երկարաժամկետ սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի տարածքի համար։ Մենք պետք է ծանոթանանք հռչակագրին, երբ այն հրապարակվի, բայց ես վստահորեն սպասում եմ, որ Ռուսաստանից եկող երկարաժամկետ սպառնալիքի մասին այնտեղ կրկին կհիշատակվի», - ասել է Ռյուտեն։Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վերանայելով եզրափակիչ հայտարարության նախագիծը, հայտնել էր, որ փաստաթղթում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները մտադիր են հայտարարել դաշինքի միասնության և հավաքական պաշտպանության սկզբունքի նկատմամբ իրենց «երկաթե հանձնառության» մասին։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը մեկնարկել է հուլիսի 7-ին։ Հուլիսի 8-ին սպասվում է դաշինքի 32 երկրների ղեկավարների նիստ, որին կհաջորդի Ռյուտեի մամուլի ասուլիսը։ Գագաթնաժողովի շրջանակում նաև նախատեսվում է հանդիպում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև։

Рютен ожидает, что по итогам саммита в Анкаре Россия будет объявлена долгосрочной угрозой для НАТО.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютен в начале второго дня саммита альянса в Анкаре заявил, что ожидает, что в декларации, принятой по итогам саммита, Россия будет обозначена как долгосрочная угроза для НАТО.
«Арменпресс» сообщает, что об этом он сказал в ответ на вопрос журналиста русской службы BBC. Журналист напомнил, что в декларации, принятой по итогам саммита в Вашингтоне в 2024 году, Россия была названа «наиболее значительной и непосредственной угрозой для безопасности союзников», однако на саммите в Гааге союзники просто отметили «долгосрочную угрозу, которую представляет Россия для евроатлантической безопасности».
«Я ожидаю, что сегодня мы коллективно примем, что Россия представляет собой долгосрочную угрозу для территории НАТО. Мы должны ознакомиться с декларацией, когда она будет опубликована, но я уверенно ожидаю, что там снова будет упомянуто о долгосрочной угрозе, исходящей от России», - сказал Рютен. Ранее агентство Reuters, пересматривая проект финальной декларации, сообщило, что в документе лидеры НАТО намерены заявить о своей «железной приверженности» принципу единства альянса и коллективной обороны.
Саммит НАТО в Анкаре начался 7 июля. 8 июля ожидается заседание глав 32 стран альянса, после которого последует пресс-конференция Рютена. В рамках саммита также запланирована встреча между президентом США Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским.