ԻՀՊԿ-ն հարվածներ է հասցրել Բահրեյնի և Քուվեյթի թիրախներին՝ ի պատասխան ԱՄՆ հարձակումների
Sputnik. Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը Վաշինգտոնի գործողությունները որակել է փոխըմբռնման հուշագրի լուրջ խախտում։
Իրանի զինված ուժերը հարձակվել են Քուվեյթում և Բահրեյնում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա՝ ի պատասխան ԱՄՆ հարվածների, ասվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հայտարարության մեջ, որին հղում է անում Fars լրատվական գործակալությունը։
«Ագրեսիային ի պատասխան ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային և ավիատիեզերական ուժերը համատեղ գործողության շրջանակներում անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների միջոցով հարձակվել են Բահրեյնում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 5-րդ նավատորմի մաս կազմող Սալման նավահանգստում և Քուվեյթի Ալի ալ-Սալեմ ավիաբազայում գտնվող 85 կարևոր ամերիկյան ռազմական օբյեկտների վրա և խոցել թշնամու MQ-9 անօդաչու թռչող սարք», - հայտարարել է ԻՀՊԿ-ն։
Գիշերը ԱՄՆ զինված ուժերը մի շարք հզոր հարվածներ են հասցրել Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի վրա Իրանի ենթադրյալ հարձակումների: ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) հայտարարության համաձայն՝ ավելի քան 80 թիրախներ հարձակման են ենթարկվել՝ Թեհրանին նեղուցում նավագնացությանը միջամտելու հնարավորությունից զրկելու փորձի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է NBC-ն՝ հղում անելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյայի, այս հարվածները նախորդներից ավելի լայնածավալ էին։
Իրանի զինված ուժերի «Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբը խոստացել է վճռական պատասխան տալ ԱՄՆ հարձակումներին։ Դրանից հետո Քուվեյթում և Բահրեյնում հնչել են օդային հարձակման ազդանշաններ, իսկ Քուվեյթի բանակը հայտարարել է, որ հետ է մղում հարվածները հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով։
«Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում է, որ Վաշինգտոնը, չնայած հարձակումներին, հույս ունի շարունակել բանակցությունները Թեհրանի հետ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը Վաշինգտոնի գործողությունները որակել է հունիսի 18–ին ընդունված փոխըմբռնման հուշագրի լուրջ խախտում։
Մեկ օր առաջ Իրանի պետական ​​IRIB հեռուստաալիքը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ կատարյան Al Rakayyat լցանավը, որը փորձում էր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի աջակցությամբ անցնել Հորմուզի նեղուցով Օմանի երթուղով, բազմաթիվ նախազգուշացումներից հետո թիրախ է դարձել: Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի գրասենյակի (UKMTO) տվյալներով՝ արկը հարվածել է լցանավի ձախ կողմին, ինչի հետևանքով նավի վրա հրդեհ է բռնկվել:
Հիշեցնենք` հունիսի 21-ին շվեյցարական Բյուրգենշտոկ քաղաքում տեղի են ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև տեխնիկական բանակցություններ՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ: ԱՄՆ փոխնախագահ Ջե յԴի Վենսը և Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել են բանակցություններում առաջընթացի հասնելու մասին: Առաջին փուլի արդյունքներով հայտարարություն տարածվեց, որում նշվում էր, որ Իրանը և ԱՄՆ-ը Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ 60 օրվա ընթացքում համաձայնեցրել են վերջնական պայմանավորվածության հասնելու ճանապարհային քարտեզը և մեխանիզմ են ստեղծել հետագա տեխնիկական բանակցությունների համար:

The IRGC has struck targets in Bahrain and Kuwait in response to US attacks.
Sputnik. The Iranian Foreign Ministry has described Washington's actions as a serious violation of the memorandum of understanding.
The Iranian armed forces have attacked American bases in Kuwait and Bahrain in response to U.S. strikes, according to a statement from the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), referenced by the Fars news agency.
"In response to aggression, the IRGC's naval and aerospace forces have attacked 85 key American military sites located at the Salman port, part of the U.S. Navy's Fifth Fleet in Bahrain, and at the Ali al-Salem airbase in Kuwait using drones and missiles, and have struck an enemy MQ-9 drone," the IRGC stated.
Overnight, U.S. armed forces launched a series of powerful strikes against Iran in response to alleged Iranian attacks on commercial vessels passing through the Strait of Hormuz. According to a statement from U.S. Central Command (CENTCOM), more than 80 targets were attacked in an effort to deny Tehran the ability to interfere with navigation in the strait.
According to NBC, citing an anonymous American official, these strikes were broader in scope than previous ones.
The "Khatam al-Anbia" central headquarters of the Iranian armed forces has promised a decisive response to U.S. attacks. Following this, air raid alerts were sounded in Kuwait and Bahrain, and the Kuwaiti army announced that it was repelling the strikes with missiles and drones.
The "Wall Street Journal," citing sources, reports that Washington hopes to continue negotiations with Tehran despite the attacks.
The Iranian Foreign Ministry has described Washington's actions as a serious violation of the memorandum of understanding adopted on June 18.
One day earlier, Iran's state IRIB television reported, citing sources, that the tanker Al Rakayyat, which was attempting to pass through the Strait of Hormuz on an Omani route with the support of U.S. naval forces, had become a target after numerous warnings. According to the UK Maritime Trade Operations (UKMTO), the missile struck the left side of the tanker, causing a fire on board.
Recall that on June 21, technical negotiations took place between Iran and the U.S. in the Swiss city of Bürgenstock, mediated by Qatar and Pakistan. U.S. Vice President Jay D. Vance and the official representative of Iran's Foreign Ministry announced progress in the negotiations. Following the first round, a statement was issued indicating that Iran and the U.S., with the mediation of Qatar and Pakistan, had agreed on a roadmap for reaching a final agreement within 60 days and had established a mechanism for further technical negotiations.