ԻՀՊԿ-ն հարվածներ է հասցրել Բահրեյնի և Քուվեյթի թիրախներին՝ ի պատասխան ԱՄՆ հարձակումների
Sputnik. Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը Վաշինգտոնի գործողությունները որակել է փոխըմբռնման հուշագրի լուրջ խախտում։
Իրանի զինված ուժերը հարձակվել են Քուվեյթում և Բահրեյնում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա՝ ի պատասխան ԱՄՆ հարվածների, ասվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հայտարարության մեջ, որին հղում է անում Fars լրատվական գործակալությունը։
«Ագրեսիային ի պատասխան ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային և ավիատիեզերական ուժերը համատեղ գործողության շրջանակներում անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների միջոցով հարձակվել են Բահրեյնում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 5-րդ նավատորմի մաս կազմող Սալման նավահանգստում և Քուվեյթի Ալի ալ-Սալեմ ավիաբազայում գտնվող 85 կարևոր ամերիկյան ռազմական օբյեկտների վրա և խոցել թշնամու MQ-9 անօդաչու թռչող սարք», - հայտարարել է ԻՀՊԿ-ն։
Գիշերը ԱՄՆ զինված ուժերը մի շարք հզոր հարվածներ են հասցրել Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի վրա Իրանի ենթադրյալ հարձակումների: ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) հայտարարության համաձայն՝ ավելի քան 80 թիրախներ հարձակման են ենթարկվել՝ Թեհրանին նեղուցում նավագնացությանը միջամտելու հնարավորությունից զրկելու փորձի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է NBC-ն՝ հղում անելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյայի, այս հարվածները նախորդներից ավելի լայնածավալ էին։
Իրանի զինված ուժերի «Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբը խոստացել է վճռական պատասխան տալ ԱՄՆ հարձակումներին։ Դրանից հետո Քուվեյթում և Բահրեյնում հնչել են օդային հարձակման ազդանշաններ, իսկ Քուվեյթի բանակը հայտարարել է, որ հետ է մղում հարվածները հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով։
«Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում է, որ Վաշինգտոնը, չնայած հարձակումներին, հույս ունի շարունակել բանակցությունները Թեհրանի հետ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը Վաշինգտոնի գործողությունները որակել է հունիսի 18–ին ընդունված փոխըմբռնման հուշագրի լուրջ խախտում։
Մեկ օր առաջ Իրանի պետական ​​IRIB հեռուստաալիքը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ կատարյան Al Rakayyat լցանավը, որը փորձում էր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի աջակցությամբ անցնել Հորմուզի նեղուցով Օմանի երթուղով, բազմաթիվ նախազգուշացումներից հետո թիրախ է դարձել: Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի գրասենյակի (UKMTO) տվյալներով՝ արկը հարվածել է լցանավի ձախ կողմին, ինչի հետևանքով նավի վրա հրդեհ է բռնկվել:
Հիշեցնենք` հունիսի 21-ին շվեյցարական Բյուրգենշտոկ քաղաքում տեղի են ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև տեխնիկական բանակցություններ՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ: ԱՄՆ փոխնախագահ Ջե յԴի Վենսը և Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել են բանակցություններում առաջընթացի հասնելու մասին: Առաջին փուլի արդյունքներով հայտարարություն տարածվեց, որում նշվում էր, որ Իրանը և ԱՄՆ-ը Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ 60 օրվա ընթացքում համաձայնեցրել են վերջնական պայմանավորվածության հասնելու ճանապարհային քարտեզը և մեխանիզմ են ստեղծել հետագա տեխնիկական բանակցությունների համար:

ИГПК нанес удары по целям в Бахрейне и Кувейте в ответ на атаки США
Sputnik. Министерство иностранных дел Ирана охарактеризовало действия Вашингтона как серьезное нарушение меморандума о взаимопонимании.
Вооруженные силы Ирана атаковали американские базы в Кувейте и Бахрейне в ответ на удары США, говорится в заявлении Корпуса стражей исламской революции (КСИР), на которое ссылается информационное агентство Fars.
«В ответ на агрессию военно-морские и авиационно-космические силы КСИР в рамках совместной операции атаковали 85 ключевых американских военных объектов в Бахрейне, входящих в состав 5-го флота ВМС США, в порту Салман и на авиабазе Али аль-Салем в Кувейте с помощью беспилотников и ракет, а также уничтожили вражеский беспилотник MQ-9», - заявили в КСИР.
Ночью вооруженные силы США нанесли ряд мощных ударов по Ирану в ответ на предполагаемые атаки Ирана на торговые суда, проходящие через Ормузский пролив. Согласно заявлению Центрального командования США (CENTCOM), более 80 целей подверглись атаке в рамках попытки лишить Тегеран возможности вмешательства в навигацию в проливе.
Как сообщает NBC со ссылкой на анонимного американского чиновника, эти удары были более масштабными, чем предыдущие.
Центральный штаб вооруженных сил Ирана «Хатам аль-Анбия» пообещал дать решительный ответ на атаки США. После этого в Кувейте и Бахрейне прозвучали сигналы воздушной тревоги, а армия Кувейта заявила, что отражает удары ракетами и беспилотниками.
«Wall Street Journal», ссылаясь на источники, сообщает, что Вашингтон, несмотря на атаки, надеется продолжить переговоры с Тегераном.
Министерство иностранных дел Ирана охарактеризовало действия Вашингтона как серьезное нарушение меморандума о взаимопонимании, принятого 18 июня.
За день до этого государственный телеканал Ирана IRIB, ссылаясь на источники, сообщил, что танкер Al Rakayyat, пытавшийся пройти через Ормузский пролив по маршруту Оман с поддержкой ВМС США, стал целью после многочисленных предупреждений. По данным Морского торгового офиса Великобритании (UKMTO), снаряд попал в левую сторону танкера, в результате чего на судне вспыхнул пожар.
Напомним, что 21 июня в швейцарском городе Бюргеншток состоялись технические переговоры между Ираном и США при посредничестве Катара и Пакистана. Вице-президент США Джей Ди Вэнс и официальный представитель МИД Ирана заявили о достижении прогресса в переговорах. По итогам первого этапа было сделано заявление, в котором отмечалось, что Иран и США при посредничестве Катара и Пакистана согласовали дорожную карту для достижения окончательного соглашения в течение 60 дней и создали механизм для дальнейших технических переговоров.