ԱՄՆ-ը հարվածել է Իրանին, Թեհրանն էլ՝ Պարսից ծոցում ամերիկյան օբյեկտներին
Ազատություն. Միացյալ Նահանգների զինուժը Իրանին հասցված նոր հարվածների ժամանակ 80 ռազմական օբյեկտ է թիրախավորել՝ մեղադրելով Թեհրանին համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի դեմ հարձակումների համար, իսկ իրանական պատասխան հարվածների թիրախում Պարսից ծոցի հարևաններ Քուվեյթում և Բահրեյնում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներն են եղել։
«Հարվածները նպատակ ունեին ծանր գին սահմանել միջազգային ջրային ուղում անմեղ քաղաքացիական անձանցից կազմված անձնակազմով առևտրային նավերին թիրախավորելու և դրանց վրա հարձակվելու համար», - ասվում է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության մեջ, որտեղ Իրանի գործողությունները «չհիմնավորված, վտանգավոր և հրադադարի ակնհայտ խախտում» են որակվում։
Իրանական լրատվամիջոցները հաղորդել են Իրանի հարավում հնչած մի քանի պայթյունների մասին, այդ թվում՝ Քեշմ կղզում, Սիրիկ քաղաքում և ռազմավարական նշանակության Բանդար Աբբաս նավահանգստի մոտակայքում։
ԻՀՊԿ-ն պատասխանել է ամերիկյան հարվածներին
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել է, թե հրթիռներով և անօդաչուներով հարվածներ է հասցրել Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ամերիկյան ռազմական կարևոր օբյեկտներին։ Իրանական կողմը նաև պնդում է, որ խոցել է հարձակմանը միջամտել փորձող ամերիկյան MQ-9 անօդաչու։
Պաշտոնյաների փոխանցմամբ՝ Բահրեյնում և Քուվեյթում օդային տագնապ է հայտարարվել։ Քուվեյթի զինուժը հայտնել է, որ հակաօդային պաշտպանության ուժերը հետ են մղում հրթիռային և դրոնային հարձակումները։
ԱՄՆ-Իրան պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար պետք է անցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Թեհրանը պնդում է, որ մատուցված ծառայությունների դիմաց իրավունք ունի վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից, մինչդեռ Վաշինգտոնից հակադարձում են՝ Թեհրանը դա չի կարող անել։
Ամերիկյան տնտեսական ճնշման վերականգնում
Բացի դրանից, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չեղարկել է իրանական նավթի վաճառքի թույլտվությունը՝ վերականգնելով նախորդ ամիս կողմերի միջև հաստատված փոխըմբռնման հուշագրով ժամանակավորապես կասեցված պատժամիջոցները։
«Ազատության» հետ զրույցում ամերիկացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ ամերիկյան տնտեսական պատժամիջոցների մեղմումը «ամբողջությամբ հիմնված է պարտավորությունների կատարման վրա»։
Թեհրանը Վաշինգտոնին մեղադրել է շրջանակային համաձայնագրի շարունակական խախտումների մեջ՝ մատնանշելով իրանական նավթամթեքրի վաճառքի դեմ սահմանված պատժամիջոցների վերականգնումը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 6-ին հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները կա՛մ գործարք կկնքի Թեհրանի հետ, կա՛մ «ավարտին կհասցնի գործը»՝ նկատի ունենալով փետրվարի 28-ին մեկնարկած ամերիկա-իսրայելական համատեղ հարձակումն Իրանի վրա։ Իրանական կողմից ԱՄՆ նախագահի խոսքերը «պատրանքային» էին որակել՝ կոչ անելով հարգանքով խոսել իրանցի ժողովրդի հետ, «այլապես մենք այլ լեզվով կպատասխանենք»։

The US has struck Iran, and Tehran has targeted American facilities in the Persian Gulf.
Azatutyun. The United States military has targeted 80 military objects in new strikes against Iran, accusing Tehran of attacks on commercial vessels in the strategically vital Strait of Hormuz for global supply lines, while Iranian retaliatory strikes have targeted American facilities located in neighboring Kuwait and Bahrain in the Persian Gulf.
«The strikes aimed to impose a heavy cost for targeting and attacking commercial vessels with crews composed of innocent civilians in international waters,» the statement from the U.S. Central Command reads, characterizing Iran's actions as «unjustified, dangerous, and a clear violation of the ceasefire.»
Iranian media have reported several explosions in southern Iran, including on Qeshm Island, in the city of Sirik, and near the strategically important port of Bandar Abbas.
The IRGC has responded to American strikes
According to Reuters, the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of Iran has stated that it has launched missile and drone strikes against key American military facilities in Bahrain and Kuwait. The Iranian side also claims to have shot down an American MQ-9 drone that attempted to intervene in the attack.
Officials have reported that an air alert has been declared in Bahrain and Kuwait. The Kuwaiti military has stated that air defense forces are repelling missile and drone attacks.
According to a memorandum of understanding that ended the U.S.-Iran war, commercial vessels are to pass through the strait free of charge for 60 days, but it is still unclear what will happen after the 60-day period expires. Tehran insists it has the right to charge fees from vessels using the strait for services rendered, while Washington counters that Tehran cannot do so.
Restoration of American economic pressure
In addition, the U.S. Department of the Treasury has revoked the permit for the sale of Iranian oil, restoring sanctions that were temporarily suspended by the memorandum of understanding established between the parties last month.
In an interview with «Azatutyun,» an American official emphasized that the easing of American economic sanctions is «entirely based on compliance with obligations.»
Tehran has accused Washington of ongoing violations of the framework agreement, pointing to the restoration of sanctions imposed against the sale of Iranian oil.
On July 6, U.S. President Donald Trump announced that the United States would either reach a deal with Tehran or «bring the matter to an end,» referring to the U.S.-Israeli joint attack on Iran that began on February 28. The Iranian side characterized the U.S. president's words as «illusory,» calling for respectful dialogue with the Iranian people, «otherwise we will respond in another language.»