Թրամփ․ «Գրենլանդիան պետք է ամերիկյան լինի»
azatutyun.am Գրենլանդիան պետք է գտնվի Միացյալ Նահանգների, այլ ոչ թե Դանիայի վերահսկողության ներքո, այսօր Թուրքիայի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը։
«Գրենլանդիայի հարցը վնասում է իմ և ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններին։ Դանիան ֆինանսական միջոցներ չի ծախսում Գրենլանդիային օգնելու համար։ Այդ տարածքը, սակայն, շատ կարևոր է Միացյալ Նահանգների համար։ Գրենլանդիան շրջապատված է չինական և ռուսական նավերով, բայց մենք դա չենք հանդուրժելու», - հայտարարել է Թրամփը։
Նախագահության երկրորդ ժամկետը ստանձնելուց հետո Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Դանիայից Գրենլանդիան ձեռք բերելու իր ցանկության մասին՝ պնդելով, թե դա «չափազանց կարևոր» է ամերիկյան անվտանգության համար։
Լարվածությունը մեղմելու և ճգնաժամը լուծելու նպատակով՝ Գրենլանդիան, Դանիան և ԱՄՆ-ն տարեսկզբին համաձայնել էին բարձր մակարդակի դիվանագիտական բանակցություններ վարել, սակայն դրանց արդյունքները դեռևս չեն ներկայացվել։

Трамп: «Гренландия должна быть американской»
azatutyun.am Гренландия должна находиться под контролем Соединенных Штатов, а не Дании, заявил Дональд Трамп во время переговоров с президентом Турции сегодня.
«Вопрос Гренландии наносит ущерб моим отношениям с НАТО. Дания не тратит финансовые средства на помощь Гренландии. Однако эта территория очень важна для Соединенных Штатов. Гренландия окружена китайскими и российскими кораблями, но мы этого не потерпим», - заявил Трамп.
После вступления в должность на второй срок Трамп неоднократно заявлял о своем желании приобрести Гренландию у Дании, утверждая, что это «чрезвычайно важно» для американской безопасности.
С целью смягчения напряженности и решения кризиса Гренландия, Дания и США в начале года согласились проводить высокоуровневые дипломатические переговоры, однако их результаты пока не были представлены.