Թրամփ․ «Գրենլանդիան պետք է ամերիկյան լինի»
azatutyun.am Գրենլանդիան պետք է գտնվի Միացյալ Նահանգների, այլ ոչ թե Դանիայի վերահսկողության ներքո, այսօր Թուրքիայի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը։
«Գրենլանդիայի հարցը վնասում է իմ և ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններին։ Դանիան ֆինանսական միջոցներ չի ծախսում Գրենլանդիային օգնելու համար։ Այդ տարածքը, սակայն, շատ կարևոր է Միացյալ Նահանգների համար։ Գրենլանդիան շրջապատված է չինական և ռուսական նավերով, բայց մենք դա չենք հանդուրժելու», - հայտարարել է Թրամփը։
Նախագահության երկրորդ ժամկետը ստանձնելուց հետո Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Դանիայից Գրենլանդիան ձեռք բերելու իր ցանկության մասին՝ պնդելով, թե դա «չափազանց կարևոր» է ամերիկյան անվտանգության համար։
Լարվածությունը մեղմելու և ճգնաժամը լուծելու նպատակով՝ Գրենլանդիան, Դանիան և ԱՄՆ-ն տարեսկզբին համաձայնել էին բարձր մակարդակի դիվանագիտական բանակցություններ վարել, սակայն դրանց արդյունքները դեռևս չեն ներկայացվել։

azatutyun.am Greenland should be under the control of the United States, not Denmark, Donald Trump stated today during negotiations with the President of Turkey.
«The issue of Greenland is damaging my relationship with NATO. Denmark does not spend financial resources to help Greenland. However, that area is very important for the United States. Greenland is surrounded by Chinese and Russian ships, but we will not tolerate that,» Trump stated.
After taking office for a second term, Trump has repeatedly expressed his desire to acquire Greenland from Denmark, claiming that it is «extremely important» for American security.
In order to ease tensions and resolve the crisis, Greenland, Denmark, and the U.S. had agreed to conduct high-level diplomatic negotiations at the beginning of the year, but the results of those talks have not yet been presented.