Ամփոփվել է «Մշակութային վերջին զանգ» մրցույթը․ հաղթել է 22 դպրոց
Կինոյի տանը տեղի է ունեցել «Մշակութային վերջին զանգ» մրցույթի ամփոփիչ միջոցառումը, որին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, ինչպես նաև մրցույթին մասնակցած դպրոցների աշակերտները և մանկավարժները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է հաղթող դպրոցների աշակերտներին ու ուսուցիչներին՝ շնորհակալություն հայտնելով վերջին զանգը մշակութային ձևաչափով անցկացնելու պատրաստակամության համար. «Մեր նպատակը դպրոցական միջոցառումների մշակույթը փոխելն է, որպեսզի մեր բեմերը դառնան երեխաների ստեղծագործականության արտահայտման վայր: Վստահ եմ՝ ձեր շրջապատի համար էլ է հետաքրքրական, թե ինչպես եք ստեղծագործում, ինչպես եք ձեր գաղափարները կյանքի կոչում: Եվ սա թե՛ ձեզ, թե՛ մեզ համար հրաշալի փորձառություն էր՝ տեսնելու ձեր ստեղծագործական միտքը: Ի վերջո, դպրոցի առաքելությունն է նաև առավելապես խթանել երեխաների ստեղծագործական կարողությունները»:
Այս համատեքստում նախարարն առանձնակի շեշտել է միջոցառումը Կինոյի տանն անցկացնելու հանգամանքը՝ որպես Երևանի ամենաակտիվ մշակութային հաստատություններից մեկը: Նա աշակերտների ուշադրությունը հրավիրել է օրերս կայացող «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի վրա՝ ընդգծելով, որ կինոօրերն արվեստի այս ճյուղը բացահայտելու հրաշալի հնարավորություն կլինեն նաև իրենց համար: Նշելով դահլիճում Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանի ներկայությունը՝ նախարարը կարևոր է համարել, որ աշակերտները ճանաչեն ժամանակակից արվեստագետներին և պատվեն նրանց: Նա տեղեկացրել է, որ Հարություն  Խաչատրյանն այժմ աշխատում է Վահան Տերյանի մասին ֆիլմի շուրջ, որը առաջիկայում հասանելի կլինի բոլորին:
Միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է հայկական առաջին լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը՝ «Փոքր Մհերը», որը ստեղծված է արհեստական բանականության միջոցով։
Նշենք, որ «Մշակութային վերջին զանգ» միջոցառմանը հաղթող է ճանաչվել 22 դպրոց՝ 2-ական դպրոց յուրաքանչյուր մարզից ու Երևան քաղաքից։

Подведены итоги конкурса «Культурный последний звонок»: победили 22 школы
В Доме кино прошло итоговое мероприятие конкурса «Культурный последний звонок», на котором присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, заместитель министра Араксия Сваджян, президент Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян, а также ученики и педагоги школ, участвовавшие в конкурсе.
Министр образования и науки Жанна Андреасян поздравила учеников и учителей победивших школ, поблагодарив их за готовность провести последний звонок в культурном формате. «Наша цель - изменить культуру школьных мероприятий, чтобы наши сцены стали местом выражения творческой активности детей. Уверена, что для вашего окружения также интересно, как вы творите, как реализуете свои идеи. И это было замечательное переживание как для вас, так и для нас - увидеть вашу творческую мысль. В конце концов, миссия школы также заключается в том, чтобы в большей степени стимулировать творческие способности детей».
В этом контексте министр особо отметила проведение мероприятия в Доме кино как одного из самых активных культурных учреждений Еревана. Она обратила внимание учеников на предстоящий кинофестиваль «Золотой абрикос», подчеркнув, что кинодни будут замечательной возможностью для них открыть этот вид искусства. Упомянув о присутствии в зале народного артиста Армении, основателя международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюна Хачатряна, министр отметила важность того, чтобы ученики знакомились с современными художниками и брали с них пример. Она сообщила, что Арутюн Хачатрян сейчас работает над фильмом о Вахане Терьяне, который вскоре будет доступен всем.
В рамках мероприятия был показан первый армянский полнометражный анимационный фильм «Маленький Мгер», созданный с помощью искусственного интеллекта.
Отметим, что в мероприятии «Культурный последний звонок» победителями признаны 22 школы - по 2 школы из каждого региона и города Ереван.