Ամփոփվել է «Մշակութային վերջին զանգ» մրցույթը․ հաղթել է 22 դպրոց
Կինոյի տանը տեղի է ունեցել «Մշակութային վերջին զանգ» մրցույթի ամփոփիչ միջոցառումը, որին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, ինչպես նաև մրցույթին մասնակցած դպրոցների աշակերտները և մանկավարժները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է հաղթող դպրոցների աշակերտներին ու ուսուցիչներին՝ շնորհակալություն հայտնելով վերջին զանգը մշակութային ձևաչափով անցկացնելու պատրաստակամության համար. «Մեր նպատակը դպրոցական միջոցառումների մշակույթը փոխելն է, որպեսզի մեր բեմերը դառնան երեխաների ստեղծագործականության արտահայտման վայր: Վստահ եմ՝ ձեր շրջապատի համար էլ է հետաքրքրական, թե ինչպես եք ստեղծագործում, ինչպես եք ձեր գաղափարները կյանքի կոչում: Եվ սա թե՛ ձեզ, թե՛ մեզ համար հրաշալի փորձառություն էր՝ տեսնելու ձեր ստեղծագործական միտքը: Ի վերջո, դպրոցի առաքելությունն է նաև առավելապես խթանել երեխաների ստեղծագործական կարողությունները»:
Այս համատեքստում նախարարն առանձնակի շեշտել է միջոցառումը Կինոյի տանն անցկացնելու հանգամանքը՝ որպես Երևանի ամենաակտիվ մշակութային հաստատություններից մեկը: Նա աշակերտների ուշադրությունը հրավիրել է օրերս կայացող «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի վրա՝ ընդգծելով, որ կինոօրերն արվեստի այս ճյուղը բացահայտելու հրաշալի հնարավորություն կլինեն նաև իրենց համար: Նշելով դահլիճում Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանի ներկայությունը՝ նախարարը կարևոր է համարել, որ աշակերտները ճանաչեն ժամանակակից արվեստագետներին և պատվեն նրանց: Նա տեղեկացրել է, որ Հարություն  Խաչատրյանն այժմ աշխատում է Վահան Տերյանի մասին ֆիլմի շուրջ, որը առաջիկայում հասանելի կլինի բոլորին:
Միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է հայկական առաջին լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը՝ «Փոքր Մհերը», որը ստեղծված է արհեստական բանականության միջոցով։
Նշենք, որ «Մշակութային վերջին զանգ» միջոցառմանը հաղթող է ճանաչվել 22 դպրոց՝ 2-ական դպրոց յուրաքանչյուր մարզից ու Երևան քաղաքից։

The "Cultural Last Bell" competition has concluded: 22 schools have won.
The final event of the "Cultural Last Bell" competition took place at the Cinema House, attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Araksia Svajyan, President of the Union of Cinematographers of Armenia Harutyun Khachatryan, as well as students and teachers from the participating schools in the competition.
The Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, congratulated the students and teachers of the winning schools, expressing gratitude for their willingness to hold the last bell in a cultural format. "Our goal is to change the culture of school events so that our stages become a place for children to express their creativity. I am sure it is also interesting for your surroundings to see how you create and bring your ideas to life. And this was a wonderful experience for both you and us to see your creative thinking. After all, the mission of the school is also to primarily promote children's creative abilities," she stated.
In this context, the minister particularly emphasized the significance of holding the event at the Cinema House as one of the most active cultural institutions in Yerevan. She drew the students' attention to the upcoming "Golden Apricot" film festival, highlighting that the film days will also be a wonderful opportunity for them to explore this branch of art. Noting the presence of the People's Artist of Armenia and founding president of the "Golden Apricot" International Film Festival, Harutyun Khachatryan, in the hall, the minister considered it important for students to recognize contemporary artists and be inspired by them. She informed that Harutyun Khachatryan is currently working on a film about Vahan Teryan, which will soon be available to everyone.
Within the framework of the event, the first Armenian full-length animated film, "Little Mher," created using artificial intelligence, was screened.
It should be noted that 22 schools were recognized as winners of the "Cultural Last Bell" event, with two schools from each region and the city of Yerevan.