Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում
07-07-2026 16:35 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԱՀԿ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի համձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:
Վերընտրվելով նախագահի պաշտոնում՝ Սարգիս Խանդանյանը նշել է. «Անցած մեկ տարվա ընթացքում ինձ համար մեծ պատիվ էր ստանձնել Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի ընդհանուր հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները: Շնորհակալ եմ ձեր ցուցաբերած վստահության, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ամբողջ տարածաշրջանի գործընկերների հետ սերտ համագործակցելու հնարավորության համար՝ մեր ընդհանուր արժեքների առաջմղման գործում:
Այս ժամանակահատվածում մեր հանձնաժողովը շարունակել է կենտրոնանալ մեր հասարակությունների առջև ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերների վրա՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներից մինչև հակամարտությունների ու անկայունության հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամերը:
Ես ձգտել եմ առաջնորդել մեր աշխատանքը՝ առաջնորդվելով  անաչառության, երկխոսության ու համագործակցության նկատմամբ ամուր հանձնառության սկզբունքներով»:

Саргис Ханданян был переизбран на пост председателя Комитета по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам ПА ОБСЕ.
07-07-2026 16:35 Армения Пресс-релизы
Председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям, глава делегации НС Армении на Парламентской ассамблее Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Саргис Ханданян был переизбран на пост председателя Комитета по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам ОБСЕ.
Переизбираясь на пост председателя, Саргис Ханданян отметил: «За прошедший год для меня было большой честью взять на себя обязанности председателя Комитета по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам. Благодарю вас за оказанное доверие, а также за возможность тесного сотрудничества с партнерами по всему региону ОБСЕ в продвижении наших общих ценностей.»
В этот период наш комитет продолжал сосредотачиваться на самых насущных вызовах, стоящих перед нашими обществами, от защиты демократических институтов и прав человека до гуманитарных кризисов, вызванных конфликтами и нестабильностью.
Я стремился вести нашу работу, руководствуясь принципами непредвзятости, диалога и твердой приверженности сотрудничеству.»