Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում
07-07-2026 16:35 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԱՀԿ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի համձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:
Վերընտրվելով նախագահի պաշտոնում՝ Սարգիս Խանդանյանը նշել է. «Անցած մեկ տարվա ընթացքում ինձ համար մեծ պատիվ էր ստանձնել Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի ընդհանուր հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները: Շնորհակալ եմ ձեր ցուցաբերած վստահության, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ամբողջ տարածաշրջանի գործընկերների հետ սերտ համագործակցելու հնարավորության համար՝ մեր ընդհանուր արժեքների առաջմղման գործում:
Այս ժամանակահատվածում մեր հանձնաժողովը շարունակել է կենտրոնանալ մեր հասարակությունների առջև ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերների վրա՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներից մինչև հակամարտությունների ու անկայունության հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամերը:
Ես ձգտել եմ առաջնորդել մեր աշխատանքը՝ առաջնորդվելով  անաչառության, երկխոսության ու համագործակցության նկատմամբ ամուր հանձնառության սկզբունքներով»:

Sargis Khandanian has been re-elected as the chairman of the OSCE PA Committee on Democracy, Human Rights, and Humanitarian Issues.
07-07-2026 16:35 Armenia Press release
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia, the head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA), Sargis Khandanian, has been re-elected as the President of the OSCE PA's General Committee on Democracy, Human Rights, and Humanitarian Issues.
Upon being re-elected to the presidency, Sargis Khandanian stated, “It has been a great honor for me to assume the responsibilities of the President of the General Committee on Democracy, Human Rights, and Humanitarian Issues over the past year. I thank you for your trust, as well as for the opportunity to work closely with partners across the entire OSCE region in promoting our shared values.”
During this period, our committee has continued to focus on the most pressing challenges facing our societies, from the protection of democratic institutions and human rights to the humanitarian crises arising from conflicts and instability.
I have sought to lead our work based on the principles of impartiality, a strong commitment to dialogue, and cooperation.”