Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Երևանում և Գյումրիում Կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը
07-07-2026 16:18 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Երևան և Գյումրի համայնքներում ՀՀ կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը: Մասնավորապես ներկայացվել են Երևանում և Գյումրիում առաջնային լուծում պահանջող խնդիրները, որոնք ամրագրված են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում, բխում են վարչապետի հանձնարարականներից և ունեն Կառավարության ֆինանսական կամ ինստիտուցիոնալ աջակցության կարիքը:
Մինչ խնդիրների և առաջարկվող լուծումների ներկայացումը, վարչապետն իր խոսքում նշել է. «Իհարկե, 2026 թվականի նախընտրական քարոզարշավից առաջ էլ այդ թեմայով խոսել ենք, բայց նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում շրջայցերի ընթացքն ավելի ակնհայտ դարձրեց, որ Երևանում և Գյումրիում Կառավարության ներդրումներն ավելի հասցեական դարձնելու և որոշակի կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու անհրաժեշտություն ունենք: Սա պայմանավորված է առաջին հերթին նրանով, որ թե՛ Երևանի, թե՛ Գյումրիի կառավարման գործընթացների առանձնահատկությունների բերումով 2018 թվականից ի վեր, այնուամենայնիվ, որոշակի ժամանակ է կորսվել, և այդ կորսված ժամանակը լրացնելու համար որոշակի ակտիվություն է ակնկալվում Կառավարության կողմից»:
Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ այս համատեքստում հանձնարարական է տվել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ Երևանի քաղաքապետարանի և Շիրակի մարզպետարանի հետ համատեղ աշխատանքներ իրականացնել, որպեսզի ավելի կոնկրետ պատկերացում լինի, թե ինչ ծրագրեր պետք է կյանքի կոչվեն Երևանում և Գյումրիում նշված խնդիրն ավելի արդյունավետ ձևով լուծելու համար:
Հաջորդիվ՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքում Կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը և դրանց փուլային իրականացմանն ուղղված քայլերը:
Նախ ներկայացվել է Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում առանձնացված այն ծրագրերը, որոնք առաջիկա տարիներին կարող են ունենալ ամենամեծ ազդեցությունը կյանքի որակի, քաղաքային ենթակառուցվածքների և տնտեսական զարգացման վրա: Այդ համատեքստում ընդգծվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծվել է առկա ենթակառուցվածքների զգալի մաշվածության, ջրի կորստի բարձր մակարդակի և ջրի անբավարարության խնդիրը: Ներկայացվել է, որ կորուստների նվազեցման նպատակով անհրաժեշտ է ներդրումներ իրականացնել նոր ջրաղբյուրների ներգրավման, համակարգի արդիականացման ուղղությամբ:
Տարեկան մինչև 50 կմ երկարությամբ ճանապարհաշինության աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ վարչապետի հանձնարարությամբ այն ներառվել է ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում, արդեն իսկ ընթացքում են 2027 թվականի համար 50 կմ հիմնանորոգման նպատակով ճանապարհային հատվածների նույնականացման և պլանավորման աշխատանքները, իսկ 2026 թվականի համար նախատեսվում են միջին նորոգման աշխատանքներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հանրային ներդրումային կոմիտեի 8-րդ նիստում հաստատված մետրոպոլիտենի զարգացման և արդիականացմանն ուղղված ծրագրերին, այդ թվում՝ կայարանների կառուցում, էլեկտրական քաղաքային լուծումներ և շարժունակության խթանում:
«Կոնդ» թաղամասի քաղաքաշինական միջավայրի արդիականացման ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել հետիոտնային և ավտոմոբիլային ճանապարհների և ինժեներական ենթակառուցվածքների կառուցում, արտաքին լուսավորության, կանաչապատման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Նախատեսվում է մեկնարկել նախագծային և վերակառուցվող հատվածների իրացման գործընթացները:
Մանրամասներ են ներկայացվել նաև առաջնահերթ լուծում և ֆինանսավորում պահանջող ներդրումային այլ ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ կամրջային կառուցվածքների վերականգնում, ջրահեռացման կոմունիկացիոն ցանցերի, վերելակային տնտեսության արդիականացում, ճանապարհային որոշակի հանգույցների կառուցում և այլն: Առաջարկություններ են ներկայացվել նաև ենթակառուցվածքային խոշոր ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն քաղաքի հետագա զարգացման տեսանկյունից:
Հաջորդիվ՝ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Գյումրի քաղաքում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը:
Նախ` ներկայացվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծել է, որ առկա է 24-ժամյա ջրամատակարարում, սակայն ծանրաբեռնված օրերին տեղի են ունենում պարբերական անջատումներ։ Անհրաժեշտ է իրականացնել ջրամատակարարման համակարգերի արդիականացման ծրագիր:
Զբոսաշրջային կլաստերի ստեղծման շրջանակում «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով Գյումրիում իրականացվել է շուրջ 6․6 մլրդ դրամի ներդրում: «Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագրով» նախատեսվում է իրականացնել ևս 16․5 մլն դոլարի ներդրում՝ զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս մասով առաջարկվում է ծրագրում ներառել Հաղթանակի զբոսայգու, կենտրոնական շուկայի և Մանուշյան փողոցում գտնվող շատրվանի հիմնանորոգման ծրագրերը, որոնք կնպաստեն քաղաքի համաչափ զարգացմանը։
Հաջորդ խնդիրը վերաբերել է տնակների հարցի վերջնական լուծմանը: Ներկայացվել է, որ 01.07.2026թ. դրությամբ Գյումրիում առկա է 2465 տնակ: Նշվել է, որ նախնական գնահատականներով՝ դրանցում բնակվող մոտ 596 ընտանիքի նկատմամբ Կառավարությունն ունի այս կամ այն ձևով փոխհատուցման պարտավորություն: Այս մասով կարևորվել է նաև փոխհատուցման տրամադրման և տնակների փաստացի ապամոնտաժման փոխկապակցված գործուն մեխանիզմների ներդրումը, որպեսզի տնակների խնդիրը վերջնական լուծում ստանա:
Ինչ վերաբերում է Անի և Ավստրիական թաղամասների 37 փողոցների ամբողջական հիմնանորոգման հարցին, նշվել է, որ ներկայումս ընթանում են նախագծման աշխատանքներ։ Առաջարկվում է զուգահեռ բարեկարգել նաև բակային հատվածները, կառուցել խաղահրապարակներ, մինի ֆուտբոլի դաշտեր և անցկացնել լուսավորության ցանց։
Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է, որ ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում է ներառված նաև Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ Գյումրի քաղաքի 180 կմ ճանապարհներից մոտ 70 կմ նախկինում հիմնանորոգվել են, իսկ մնացած մոտ 110 կմ խիստ անբարեկարգ վիճակում են։ Նշվել է, որ Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինությանն ուղղված պլանավորման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրիում վթարային շենքերի խնդրին, նշվել է, որ առկա են մի քանի վթարային շենքեր, որոնց մասով տարբերակված մոտեցումների անհրաժեշտություն կա՝ հաշվի առնելով դրանցից որոշների պատմամշակութային նշանակությունը: Ներկայացվել է նաև Ալեք Մանուկյան փողոցի կամուրջի նորոգման հարցը, նշվել է, որ 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքներին զուգահեռ առաջարկվում է նաև դիտարկել քաղաքի 2 բանուկ մասերն իրար կապող միակ խիտ երթևեկությամբ կամուրջը, որը կարևոր նշանակություն ունի քաղաքի համար։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրու ավտոկայանի կառուցման խնդրին։
Քննարկման շրջանակում ներկայացվել են որոշ դիտարկումներ՝ Երևանում և Գյումրիում առաջնահերթ լուծումներ պահանջող խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով բարձրացված հարցերին և առաջարկվող լուծումներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ ներկայացված բոլոր ծրագրերն էլ ըստ ընթացակարգերի պետք է իրականացվեն, սակայն անհրաժեշտ է նախ հրատապ կերպով կենտրոնանալ առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների վրա:

Под председательством премьер-министра обсужден план инвестиционных приоритетов правительства в Ереване и Гюмри.
07-07-2026 16:23 Армения Пресс-релизы
Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна прошло совещание, на котором обсуждался план инвестиционных приоритетов правительства РА в общинах Ереван и Гюмри. В частности, были представлены проблемы, требующие первоочередного решения в Ереване и Гюмри, которые зафиксированы в предвыборной программе партии «Гражданский договор», вытекают из поручений премьер-министра и нуждаются в финансовой или институциональной поддержке правительства:
Перед представлением проблем и предлагаемых решений премьер-министр в своем выступлении отметил: «Конечно, мы говорили на эту тему и до предвыборной кампании 2026 года, но ход поездок в рамках предвыборной кампании более явно показал, что у нас есть необходимость сделать инвестиции правительства в Ереване и Гюмри более адресными и реализовать определенные конкретные программы. Это обусловлено прежде всего тем, что из-за особенностей процессов управления как в Ереване, так и в Гюмри с 2018 года, тем не менее, определенное время было потеряно, и для того, чтобы восполнить это потерянное время, от правительства ожидается определенная активность»:
Глава страны добавил, что в этом контексте он дал поручение Министерству территориального управления и инфраструктур, чтобы совместно с мэрией Еревана и мэрией Ширака провести работы, чтобы более конкретно понять, какие программы необходимо реализовать в Ереване и Гюмри для более эффективного решения указанных проблем:
Далее заместитель министра территориального управления и инфраструктур Арнак Аветисян представил план инвестиционных приоритетов правительства в городе Ереван и шаги, направленные на их поэтапную реализацию:
Сначала были представлены программы, выделенные в результате совместной работы с мэрией Еревана, которые могут оказать наибольшее влияние на качество жизни, городскую инфраструктуру и экономическое развитие в ближайшие годы. В этом контексте была подчеркнута проблема обеспечения круглосуточного водоснабжения, отмечены значительное изношение существующей инфраструктуры, высокий уровень потерь воды и проблема недостатка воды. Было представлено, что для снижения потерь необходимо осуществить инвестиции в привлечение новых водозаборов и модернизацию системы:
По вопросам дорожного строительства длиной до 50 км в год было сообщено, что по поручению премьер-министра это включено в список дорожных программ протяженностью 500 км, осуществляемых Министерством территориального управления и инфраструктур, и в настоящее время ведутся работы по идентификации и планированию дорожных участков для капитального ремонта на 50 км на 2027 год, а на 2026 год планируются работы по среднему ремонту:
Также было обсуждено о программах, направленных на развитие и модернизацию метрополитена, утвержденных на 8-м заседании Комитета общественных инвестиций, включая строительство станций, электрические городские решения и стимулирование мобильности:
В рамках программы модернизации градостроительной среды района «Конд» планируется осуществить строительство пешеходных и автомобильных дорог и инженерных инфраструктур, работы по внешнему освещению, озеленению и благоустройству. Планируется начать процессы реализации проектных и реконструируемых участков:
Также были представлены подробности о других инвестиционных программах, требующих первоочередного решения и финансирования, включая восстановление мостовых конструкций, модернизацию систем водоотведения, лифтового хозяйства, строительство определенных транспортных узлов и т.д. Были также представлены предложения по крупным инвестиционным программам в инфраструктуре, которые имеют важное значение с точки зрения дальнейшего развития города:
Далее Арнак Аветисян представил план инвестиционных приоритетов, запланированных в городе Гюмри:
Сначала была представлена проблема обеспечения круглосуточного водоснабжения, подчеркнуто, что существует круглосуточное водоснабжение, однако в дни повышенной нагрузки происходят периодические отключения. Необходимо осуществить программу модернизации систем водоснабжения:
В рамках создания туристического кластера в Гюмри в рамках программы «Развитие местной экономики и инфраструктуры» было осуществлено около 6,6 млрд драмов инвестиций. В рамках программы «Туризм Армении и региональная инфраструктура» планируется осуществить еще 16,5 млн долларов инвестиций в развитие туристического кластера. В этой части предлагается включить в программу проекты капитального ремонта Парка Победы, центрального рынка и фонтана на улице Манушян, которые будут способствовать сбалансированному развитию города.
Следующая проблема касалась окончательного решения вопроса с домами-вагончиками. Было представлено, что на 01.07.2026 г. в Гюмри имеется 2465 домиков. Указано, что по предварительным оценкам правительство имеет обязательство по компенсации в той или иной форме по отношению к около 596 семьям, проживающим в них. В этой части также было подчеркнуто внедрение взаимосвязанных эффективных механизмов предоставления компенсаций и фактического демонтажа домиков, чтобы вопрос с домиками получил окончательное решение:
Что касается полного капитального ремонта 37 улиц районов Ани и Австрийского, было отмечено, что в настоящее время ведутся проектные работы. Предлагается параллельно благоустроить также дворовые участки, построить игровые площадки, мини-футбольные поля и провести освещение:
Арнак Аветисян сообщил, что в список дорожных программ протяженностью 500 км, осуществляемых Министерством территориального управления и инфраструктур, также включены ежегодные дорожные работы в Гюмри протяженностью 25 км. Таким образом, из 180 км дорог Гюмри около 70 км были ранее капитально отремонтированы, а оставшиеся около 110 км находятся в крайне плохом состоянии. Было отмечено, что работы по планированию дорожного строительства в Гюмри протяженностью 25 км находятся в процессе:
На встрече также обсуждалась проблема аварийных зданий в Гюмри, было отмечено, что имеются несколько аварийных зданий, по которым необходимо различное подходы, учитывая их историко-культурное значение. Также был представлен вопрос о ремонте моста на улице Алека Манукяна, было отмечено, что параллельно с дорожными работами протяженностью 25 км предлагается также рассмотреть единственный мост с плотным движением, соединяющий две оживленные части города, который имеет важное значение для города. Также была обсуждена проблема строительства автобусного вокзала в Гюмри.
В рамках обсуждения были представлены некоторые замечания по проблемам, требующим первоочередного решения в Ереване и Гюмри, и предложения по их решению:
Отвечая на поднятые вопросы и предлагаемые решения, премьер-министр подчеркнул, что все представленные программы должны быть реализованы в соответствии с процедурами, однако необходимо прежде всего срочно сосредоточиться на проблемах, требующих первоочередного решения.