Հայրս 1 ամիս կալանքի մեջ եղել է, ամուսինս այս պահին տնային կալանքի մեջ է. սա էլ կանցնի, բայց ժողովուրդը թող հասկանա՝ երկրում անդառնալի բաներ կարող են լինել. Ծառուկյանի դուստր
07-07-2026 16:04 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Սա ակնհայտ ապօրինի և ամեն օրենքից դուրս գործողություն է: Մեր քաղաքացիները սա տեսնելով թող հասկանան՝ սա կարող է բոլորի դուռը թակել ու որևէ մեկի ապրելու, շարժվելու ձևը, կամ որևէ բան, եթե որևէ մեկին դուր չեկավ, ցանկացած պահի, իմացեք՝ սա կարող է բոլորին առնչվել։ Այս մասին դատարանի բակում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դուստրը՝ Ռոզա Ծառուկյանը:
Նա նշել է, որ իր հայրն ամբողջ կյանքում բարեգործություն է արել, նույնսիկ այն ժամանակ, երբ չուներ մեծ ունեցվածք, երբ քաղաքականության մեջ չէր և այսօր նմանատիպ պահվածքը բարեգործի նկատմամբ աններելի է:
Ռոզա Ծառուկյանը հիշեցրել է՝ մեկ անգամ արդեն անցել են այս ամենի միջով, երբ տունը խուզարկել են, Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորել, գործարաններ փակել, գործունեություն դադարեցրել, հնարավոր ու անհնարին բոլոր միջոցներն օգտագործել:
«Ինչ ասեք՝ արեցին այս ութ տարվա ընթացքում: Որևէ հիմք, որևէ լուրջ բան չգտնելով՝ հիմա գալ ու գտնել ինչ-որ կենդանիներ, որ մարդը տարիներ շարունակ պահել է, գաղտնիք չի եղել, դա իր նախասիրություն է, մանկուց այդ կենդանիներին պահում ենք, թոռնիկների հետ, գնում կերակրում են կենդանիներին, բադիկներին: Դա այն տարածքն է, որտեղ ընտանիքով ժամանակ են անցկացնում, ձուկ են որսում ու այդ ամեն ինչը հիմա տեսնել, նկատել ու կենդանիներին քնեցնել, տեղափոխել Կենդանաբանական այգի, որտեղ եղած կենդանիներին նորմալ չեն կարողանում պահել, սա ուղղակի թող մարդիկ դատապարտեն, տեսնեն ու եզրակացություններն իրենք անեն»,-նշել է նա:
Ծառուկյանի դուստրը հավելել է, որ սա էլ է անցնելու, բայց կյանքում բաներ կան՝ անդառնալի փոփոխություններ են բերում:
«Աստվածաշնչյան պատգամներով են առաջնորդվում, պատարագների են գնում, սաղմոսներ են ասում, բայց քրիստոնյայի կյանքն ամենօրյա աշխատանքի մեջ է, ամենօրյա ապրելու ձև է, չես կարող ուրիշ բան խոսել, ուրիշ բան անել։ Ուզում եմ ուղղակի ասել՝ մարդը մարդուն չի կարող դատել։ Բոլորի դատավորն Աստված է, որ երկնքում նստած տեսնում է բոլորի արած գործերը:
Սա էլ կանցնի, մենք այս դատական գործընթացով անցել ենք, հայրս կալանքի մեջ եղել է մեկ ամիս, ամուսինս էլ այս պահին տնային կալանքի մեջ է, կանցնի, վստահ եմ՝ ամեն ինչ կանցնի: Մենք կարողանալու ենք դիմակայել ու այս փորձությունն էլ անցնել, բայց թող ժողովուրդը հասկանա՝ անդառնալի բաներ կարող են լինել մեր երկրում, մեր պետականության, մեր կրոնի, մեր մշակույթի փոփոխության մեջ, որ դրանք հնարավոր է՝ երբևէ չկարողանանք վերականգնել:
Ինչպես հիմա այս տոտալ անգրագիտության, անարդարության պտուղներն ենք քաղում, սրա սերմերը տարիներ առաջ են տնկվել, այսպես ասած, իսկ այժմյան  սերմերը, որ տնկվում են, սրա պտուղները մեր երեխաներն են քաղելու, ցավոք: Ուզում եմ՝ բոլորը սթափ լինեն, զգոն լինեն, ճիշտ մտածեն, ճիշտ ապրեն, դադարեն իրար քննադատել, դադարեն «ձվի մեջ մազ ման գալ», իսկ Աստված վերևն է, ես վստահ եմ, որ ամեն ինչ արդար է լինելու»,-հավելել է նա։

My father has been in custody for 1 month, my husband is currently under house arrest. This too shall pass, but the people should understand that irreversible things can happen in the country. Tsarukyan's daughter
07-07-2026 16:04 Armenia Press of Diaspora
tert.am This is an obvious illegal and unlawful action. Our citizens should understand that seeing this, it can knock on anyone's door and affect someone's way of living, moving, or anything else if someone doesn't like it; at any moment, know that this can concern everyone. This was stated in the courthouse by Roza Tsarukyan, the daughter of the leader of the "Prosperous Armenia" party, Gagik Tsarukyan:
She noted that her father has done charity work all his life, even when he did not have great wealth, when he was not in politics, and today such behavior towards a philanthropist is unforgivable.
Roza Tsarukyan reminded that they have already gone through all this once when their house was searched, Gagik Tsarukyan was arrested, factories were closed, activities were halted, and all possible and impossible means were used.
"What can I say—they did everything during these eight years. Finding no basis, no serious matter, now they come and find some animals that the person has kept for years; it has not been a secret, it is his hobby, we have kept those animals since childhood, with the grandchildren, they go feed the animals, the ducks. This is the area where they spend time as a family, fishing, and now to see all this, to notice and to put the animals to sleep, to transfer them to the zoo, where they cannot properly care for the existing animals, this is simply for people to condemn, to see and draw their own conclusions," she stated.
The daughter of Tsarukyan added that this too shall pass, but there are things in life that bring irreversible changes.
"They are guided by biblical messages, they go to services, recite psalms, but the life of a Christian is in daily work, it is a way of living every day; you cannot speak one way and act another. I just want to say that a person cannot judge another person. The judge of all is God, who sees all the deeds of everyone from heaven."
This too shall pass; we have gone through this judicial process, my father was in custody for a month, my husband is currently under house arrest, it will pass, I am sure everything will pass. We will be able to withstand and overcome this trial, but let the people understand that irreversible things can happen in our country, in our statehood, our religion, our culture, which we may never be able to restore:
Just as we are now reaping the fruits of this total illiteracy and injustice, the seeds of this were sown years ago, so to speak, and the current seeds that are being sown, the fruits of this will be reaped by our children, unfortunately. I want everyone to be sober, to be vigilant, to think correctly, to live correctly, to stop criticizing each other, to stop "looking for a hair in an egg," and God is above; I am confident that everything will be just," she added.