Հայրս 1 ամիս կալանքի մեջ եղել է, ամուսինս այս պահին տնային կալանքի մեջ է. սա էլ կանցնի, բայց ժողովուրդը թող հասկանա՝ երկրում անդառնալի բաներ կարող են լինել. Ծառուկյանի դուստր
07-07-2026 16:04 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Սա ակնհայտ ապօրինի և ամեն օրենքից դուրս գործողություն է: Մեր քաղաքացիները սա տեսնելով թող հասկանան՝ սա կարող է բոլորի դուռը թակել ու որևէ մեկի ապրելու, շարժվելու ձևը, կամ որևէ բան, եթե որևէ մեկին դուր չեկավ, ցանկացած պահի, իմացեք՝ սա կարող է բոլորին առնչվել։ Այս մասին դատարանի բակում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դուստրը՝ Ռոզա Ծառուկյանը:
Նա նշել է, որ իր հայրն ամբողջ կյանքում բարեգործություն է արել, նույնսիկ այն ժամանակ, երբ չուներ մեծ ունեցվածք, երբ քաղաքականության մեջ չէր և այսօր նմանատիպ պահվածքը բարեգործի նկատմամբ աններելի է:
Ռոզա Ծառուկյանը հիշեցրել է՝ մեկ անգամ արդեն անցել են այս ամենի միջով, երբ տունը խուզարկել են, Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորել, գործարաններ փակել, գործունեություն դադարեցրել, հնարավոր ու անհնարին բոլոր միջոցներն օգտագործել:
«Ինչ ասեք՝ արեցին այս ութ տարվա ընթացքում: Որևէ հիմք, որևէ լուրջ բան չգտնելով՝ հիմա գալ ու գտնել ինչ-որ կենդանիներ, որ մարդը տարիներ շարունակ պահել է, գաղտնիք չի եղել, դա իր նախասիրություն է, մանկուց այդ կենդանիներին պահում ենք, թոռնիկների հետ, գնում կերակրում են կենդանիներին, բադիկներին: Դա այն տարածքն է, որտեղ ընտանիքով ժամանակ են անցկացնում, ձուկ են որսում ու այդ ամեն ինչը հիմա տեսնել, նկատել ու կենդանիներին քնեցնել, տեղափոխել Կենդանաբանական այգի, որտեղ եղած կենդանիներին նորմալ չեն կարողանում պահել, սա ուղղակի թող մարդիկ դատապարտեն, տեսնեն ու եզրակացություններն իրենք անեն»,-նշել է նա:
Ծառուկյանի դուստրը հավելել է, որ սա էլ է անցնելու, բայց կյանքում բաներ կան՝ անդառնալի փոփոխություններ են բերում:
«Աստվածաշնչյան պատգամներով են առաջնորդվում, պատարագների են գնում, սաղմոսներ են ասում, բայց քրիստոնյայի կյանքն ամենօրյա աշխատանքի մեջ է, ամենօրյա ապրելու ձև է, չես կարող ուրիշ բան խոսել, ուրիշ բան անել։ Ուզում եմ ուղղակի ասել՝ մարդը մարդուն չի կարող դատել։ Բոլորի դատավորն Աստված է, որ երկնքում նստած տեսնում է բոլորի արած գործերը:
Սա էլ կանցնի, մենք այս դատական գործընթացով անցել ենք, հայրս կալանքի մեջ եղել է մեկ ամիս, ամուսինս էլ այս պահին տնային կալանքի մեջ է, կանցնի, վստահ եմ՝ ամեն ինչ կանցնի: Մենք կարողանալու ենք դիմակայել ու այս փորձությունն էլ անցնել, բայց թող ժողովուրդը հասկանա՝ անդառնալի բաներ կարող են լինել մեր երկրում, մեր պետականության, մեր կրոնի, մեր մշակույթի փոփոխության մեջ, որ դրանք հնարավոր է՝ երբևէ չկարողանանք վերականգնել:
Ինչպես հիմա այս տոտալ անգրագիտության, անարդարության պտուղներն ենք քաղում, սրա սերմերը տարիներ առաջ են տնկվել, այսպես ասած, իսկ այժմյան  սերմերը, որ տնկվում են, սրա պտուղները մեր երեխաներն են քաղելու, ցավոք: Ուզում եմ՝ բոլորը սթափ լինեն, զգոն լինեն, ճիշտ մտածեն, ճիշտ ապրեն, դադարեն իրար քննադատել, դադարեն «ձվի մեջ մազ ման գալ», իսկ Աստված վերևն է, ես վստահ եմ, որ ամեն ինչ արդար է լինելու»,-հավելել է նա։

Мой отец был под арестом 1 месяц, мой муж в данный момент находится под домашним арестом. Это тоже пройдет, но народ должен понять, что в стране могут произойти необратимые вещи. Дочь Царукяна
07-07-2026 16:04 Армения Обзор прессы Диаспоры
tert.am Это явное незаконное и полностью противозаконное действие. Наши граждане, увидев это, должны понять, что это может постучаться в каждую дверь и затронуть чью-то жизнь, способ передвижения или что-то еще, если кому-то это не понравится, в любой момент, знайте, что это может касаться всех. Об этом в здании суда сказала дочь лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, Роза Царукян:
Она отметила, что ее отец всю жизнь занимался благотворительностью, даже в те времена, когда не имел большого состояния, когда не был в политике, и сегодня такое поведение по отношению к благотворителю неприемлемо.
Роза Царукян напомнила, что однажды они уже проходили через все это, когда обыскали дом, Гагика Царукяна арестовали, закрыли фабрики, приостановили деятельность, использовали все возможные и невозможные средства.
«Что бы вы ни сказали — это сделали за эти восемь лет. Не найдя никаких оснований, никаких серьезных вещей, теперь приходят и находят каких-то животных, которых человек держал на протяжении многих лет, это не было секретом, это его увлечение, с детства мы держим этих животных, с внуками, идут кормят животных, уток. Это то место, где они проводят время с семьей, ловят рыбу, и все это сейчас видеть, замечать и животных усыплять, перевозить в зоопарк, где не могут нормально содержать имеющихся животных, это просто пусть люди осуждают, видят и делают выводы сами», — отметила она.
Дочь Царукяна добавила, что и это пройдет, но в жизни есть вещи, которые приносят необратимые изменения.
«Они руководствуются библейскими посланиями, ходят на литургии, читают псалмы, но жизнь христианина — это ежедневная работа, это способ ежедневного существования, нельзя говорить одно, а делать другое. Я просто хочу сказать, что человек не может судить человека. Судья всех — Бог, который на небесах видит все дела всех.
Это тоже пройдет, мы уже проходили через этот судебный процесс, мой отец был в заключении месяц, мой муж сейчас находится под домашним арестом, это пройдет, я уверена, что все пройдет. Мы сможем устоять и пройти это испытание, но пусть народ поймет, что в нашей стране могут быть необратимые вещи, в изменении нашей государственности, нашей религии, нашей культуры, которые, возможно, мы никогда не сможем восстановить:
Как сейчас мы пожинаем плоды этой тотальной безграмотности и несправедливости, семена этого были посеяны много лет назад, так сказать, а нынешние семена, которые сеются, плоды которых наши дети будут собирать, к сожалению. Хочу, чтобы все были трезвыми, бдительными, правильно думали, правильно жили, перестали критиковать друг друга, перестали «искать волос в яйце», а Бог на небесах, я уверена, что все будет справедливо», — добавила она.