Ադրբեջանը «ռուսական օկուպացիային վերջ տվեց», ո՞րն է Հայաստանի ընտրությունը
1in.am Թուրքիայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը «պատմական» է։ Այդ մասին CNN Turk-ին հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։ Turkiye պարբերականի գնահատմամբ, հուլիսի 7-8-ի քննարկումներից սպասումը մեկն է՝ Անկարան «կճանաչվի՞ միջազգային քաղաքականության օրակարգ որոշող մայրաքաղաք»։ Իսրայելի վարչապետ Նաթանյահուն Միացյալ Նահանգներին հորդորել է Թուրքիային F-35 կործանիչներ չվաճառել, քանի որ դա «տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունը կփոխի»։
Այս ֆոնին, կարծես, անտեսվեց, որ Ադրբեջանը օկուպացված Շուշիում «Մշակութային և էթնիկ բազմազանություն, պատմության դասերը և արդի մարտահրավերները» խորագրով «գիտա-գործնական խորհրդաժողով» է անցկացրել, որին մասնակցել են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Լիտվան, Լեհաստանը, Չեխիան, Գերմանիան, Իսրայելը, Թուրքիան և Վրաստանը ներկայացնող գործիչներ։
Միջոցառումը երկու հիմնական ուղերձ է հղել: Ռուսաստանը պետք է ճանաչի չերքեզների ցեղասպանությունը և վերջ տա Ուկրաինայի դեմ պատերազմին էթնիկ փոքրամասնություններին «հարկադիր ներգրավելու քաղաքականությանը»։
2018 թ․ հուլիսի 2-ին Ռուսաստանի պետական դումայի պատգամավորների մասնակցությամբ Ջեբրայիլի Ջոջուկ Մերջանլի գյուղում կազմակերպվել է «Հարավային Կովկասում ՌԴ միակ դաշնակիցը Ադրբեջանն» է գիտաժողով։ Հետագա ռազմա-քաղաքական իրադարձությունները ծավալվել են ռուս-թուրքական «բարդ օպերացիայի և սիներգիայի» շրջանակներում։
Մի քանի տարի առաջ ոչ ոքի մտքից իսկ չէր անցնի, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանին չերքեզների ցեղասպանության մեղադրանք կներկայացնի և կոչ կանի վերջ տալ ուկրաինական պատերազմին էթնիկ փոքրամասնությունների «հարկադիր ներգրավմանը»։
Չպետք է կասկածել, Շուշիի «գիտա-գործնական խորհրդաժողովի» բոլոր ձեւակերպումները Իլհամ Ալիևի աշխատակազմում գրաքննություն են անցել։ Ադրբեջանը նախապատրաստվում է հետկոնֆլինկտային Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին և քաջ գիտի, որ Ուկրաինական պատերազմը ֆորմալ ինչ կարգավորում էլ որ ունենա, Ռուսաստանը «պարտված» է։ Շուշիի «գիտա-գործնական խորհրդաժողովը» արձանագրել է, որ Ադրբեջանը փակում է «ռուսական օկուպացիայի» էջը։
Ի՞նչ «մատրիցա» է մշակում Հայաստանը։ «Թավշյա հեղափոխությունը» տեղի է ունեցել 2018 թ․-ին։ 2028 -ին լրանում է Թուրքմենչայի պայմանագրի 200-ամյակը։ Եթե այն չի նշվելու որպես Արևելյան Հայաստանի ազատագրման հոբելյան, ապա քաղաքական ի՞նչ իմաստ է ունենալու։ Ժամանակը չափազանց սուղ է, իսկ որոշումը Հայաստանի պետական գոյության համար ճակատագրական է։

Azerbaijan has "put an end to Russian occupation," what is Armenia's choice?
1in.am  The NATO summit in Turkey is "historic." This was stated by Turkey's Foreign Minister Hakan Fidan in an interview with CNN Turk. According to the Turkiye newspaper, the expectation from the discussions on July 7-8 is one: will Ankara be recognized as a capital that determines the agenda of international politics? Israeli Prime Minister Netanyahu has urged the United States not to sell F-35 fighter jets to Turkey, as it would "change the balance of power in the region."
Against this backdrop, it seems that the fact that Azerbaijan held a "scientific-practical conference" in occupied Shushi under the title "Cultural and Ethnic Diversity, Lessons from History, and Modern Challenges," attended by representatives from the USA, France, Lithuania, Poland, the Czech Republic, Germany, Israel, Turkey, and Georgia, was overlooked.
The event sent two main messages: Russia must recognize the genocide of the Circassians and put an end to the policy of "forced involvement" of ethnic minorities in the war against Ukraine.
On July 2, 2018, a conference titled "Azerbaijan: The Only Ally of the Russian Federation in the South Caucasus" was organized in the village of Jojuk Merjanli with the participation of members of the Russian State Duma. Subsequent military-political events unfolded within the framework of a Russian-Turkish "complex operation and synergy."
A few years ago, no one would have thought that Azerbaijan would accuse Russia of the genocide of the Circassians and call for an end to the "forced involvement" of ethnic minorities in the Ukrainian war.
There should be no doubt that all formulations of the "scientific-practical conference" in Shushi have undergone censorship in Ilham Aliyev's administration. Azerbaijan is preparing for relations with post-conflict Russia and is well aware that regardless of the formal arrangements of the Ukrainian war, Russia is "defeated." The Shushi "scientific-practical conference" has recorded that Azerbaijan is closing the chapter on "Russian occupation."
What "matrix" is Armenia developing? The "Velvet Revolution" took place in 2018. In 2028, the 200th anniversary of the Treaty of Turkmenchay will be celebrated. If it is not marked as the anniversary of the liberation of Eastern Armenia, then what political significance will it have? Time is extremely short, and the decision is crucial for the state existence of Armenia.