Ադրբեջանը «ռուսական օկուպացիային վերջ տվեց», ո՞րն է Հայաստանի ընտրությունը
1in.am Թուրքիայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը «պատմական» է։ Այդ մասին CNN Turk-ին հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։ Turkiye պարբերականի գնահատմամբ, հուլիսի 7-8-ի քննարկումներից սպասումը մեկն է՝ Անկարան «կճանաչվի՞ միջազգային քաղաքականության օրակարգ որոշող մայրաքաղաք»։ Իսրայելի վարչապետ Նաթանյահուն Միացյալ Նահանգներին հորդորել է Թուրքիային F-35 կործանիչներ չվաճառել, քանի որ դա «տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցությունը կփոխի»։
Այս ֆոնին, կարծես, անտեսվեց, որ Ադրբեջանը օկուպացված Շուշիում «Մշակութային և էթնիկ բազմազանություն, պատմության դասերը և արդի մարտահրավերները» խորագրով «գիտա-գործնական խորհրդաժողով» է անցկացրել, որին մասնակցել են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Լիտվան, Լեհաստանը, Չեխիան, Գերմանիան, Իսրայելը, Թուրքիան և Վրաստանը ներկայացնող գործիչներ։
Միջոցառումը երկու հիմնական ուղերձ է հղել: Ռուսաստանը պետք է ճանաչի չերքեզների ցեղասպանությունը և վերջ տա Ուկրաինայի դեմ պատերազմին էթնիկ փոքրամասնություններին «հարկադիր ներգրավելու քաղաքականությանը»։
2018 թ․ հուլիսի 2-ին Ռուսաստանի պետական դումայի պատգամավորների մասնակցությամբ Ջեբրայիլի Ջոջուկ Մերջանլի գյուղում կազմակերպվել է «Հարավային Կովկասում ՌԴ միակ դաշնակիցը Ադրբեջանն» է գիտաժողով։ Հետագա ռազմա-քաղաքական իրադարձությունները ծավալվել են ռուս-թուրքական «բարդ օպերացիայի և սիներգիայի» շրջանակներում։
Մի քանի տարի առաջ ոչ ոքի մտքից իսկ չէր անցնի, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանին չերքեզների ցեղասպանության մեղադրանք կներկայացնի և կոչ կանի վերջ տալ ուկրաինական պատերազմին էթնիկ փոքրամասնությունների «հարկադիր ներգրավմանը»։
Չպետք է կասկածել, Շուշիի «գիտա-գործնական խորհրդաժողովի» բոլոր ձեւակերպումները Իլհամ Ալիևի աշխատակազմում գրաքննություն են անցել։ Ադրբեջանը նախապատրաստվում է հետկոնֆլինկտային Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին և քաջ գիտի, որ Ուկրաինական պատերազմը ֆորմալ ինչ կարգավորում էլ որ ունենա, Ռուսաստանը «պարտված» է։ Շուշիի «գիտա-գործնական խորհրդաժողովը» արձանագրել է, որ Ադրբեջանը փակում է «ռուսական օկուպացիայի» էջը։
Ի՞նչ «մատրիցա» է մշակում Հայաստանը։ «Թավշյա հեղափոխությունը» տեղի է ունեցել 2018 թ․-ին։ 2028 -ին լրանում է Թուրքմենչայի պայմանագրի 200-ամյակը։ Եթե այն չի նշվելու որպես Արևելյան Հայաստանի ազատագրման հոբելյան, ապա քաղաքական ի՞նչ իմաստ է ունենալու։ Ժամանակը չափազանց սուղ է, իսկ որոշումը Հայաստանի պետական գոյության համար ճակատագրական է։

Азербайджан «положил конец русской оккупации», каков выбор Армении
1in.am  Саммит НАТО в Турции является «историческим». Об этом в интервью CNN Turk заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан. По оценке издания Turkiye, ожидание от обсуждений 7-8 июля одно: признает ли Анкара себя «столицей, определяющей повестку международной политики». Премьер-министр Израиля Нетаньяху призвал Соединенные Штаты не продавать Турции истребители F-35, так как это «изменит баланс сил в регионе».
На этом фоне, похоже, было проигнорировано, что Азербайджан провел в оккупированном Шуши «научно-практическую конференцию» на тему «Культурное и этническое разнообразие, уроки истории и современные вызовы», в которой участвовали представители США, Франции, Литвы, Польши, Чехии, Германии, Израиля, Турции и Грузии.
Мероприятие отправило два основных послания: Россия должна признать геноцид черкесов и положить конец политике «принудительного вовлечения» этнических меньшинств в войну против Украины.
2 июля 2018 года в селе Джоджук Мерджанлы с участием депутатов Государственной думы России была организована конференция на тему «Единственный союзник РФ в Южном Кавказе — Азербайджан». Последующие военно-политические события развивались в рамках «сложной операции и синергии» российско-турецких отношений.
Несколько лет назад никому бы в голову не пришло, что Азербайджан выдвинет обвинения России в геноциде черкесов и призовет положить конец «принудительному вовлечению» этнических меньшинств в украинскую войну.
Не следует сомневаться, что все формулировки «научно-практической конференции» в Шуше прошли цензуру в администрации Ильхама Алиева. Азербайджан готовится к отношениям с постконфликтной Россией и хорошо знает, что украинская война, каким бы ни было ее формальное разрешение, для России является «поражением». «Научно-практическая конференция» в Шуше зафиксировала, что Азербайджан закрывает «главу российской оккупации».
Какую «матрицу» разрабатывает Армения? «Бархатная революция» произошла в 2018 году. В 2028 году исполняется 200 лет со дня подписания Туркменчайского договора. Если это не будет отмечено как юбилей освобождения Восточной Армении, то какой политический смысл это будет иметь? Время крайне ограничено, а решение имеет судьбоносное значение для государственного существования Армении.