ՆԳՆ ներկայացուցիչները Վիեննայում մասնակցել են «Միգրանտների մաքսանենգության դեմ պայքարի գլոբալ դաշինքի» բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպմանը
07-07-2026 15:28 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը և ՆԳՆ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Արմեն Պետրոսյանը հուլիսի 1-ին Վիեննայում մասնակցել են «Միգրանտների մաքսանենգության դեմ պայքարի գլոբալ դաշինքի» բարձրաստիճան պաշտոնյաների երկրորդ հանդիպմանը։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դաշինքի 2026-2028 թթ․ աշխատանքային ծրագրի նախագծին, փաստաթղթում նկարագրված առաջնահերթություններին, ինչպես նաև օդային ճանապարհով անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի հարցերին։
Մասնակից պետությունների պատվիրակները ներկայացրել են միգրանտների ապօրինի տեղափոխման կանխարգելման, դրա դեմ պայքարի և անկանոն միգրացիայի ոլորտում իրենց երկրներում իրականացվող աշխատանքները, հանդես եկել գործողությունների ծրագրի տեքստի վերաբերյալ խմբագրական առաջարկներով։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ծրագիրը նորից շրջանառել 2026 թվականի դեկտեմբերին՝ դաշինքի միացյալ հայտարարությունը ստորագրած 61 պետությունների շրջանում։

Representatives of the Ministry of Internal Affairs participated in a high-level officials meeting of the "Global Alliance Against Migrant Smuggling" in Vienna.
07-07-2026 15:28 Armenia Press release
The head of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, Nelli Davtyan, and the Deputy Head of the Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, Armen Petrosyan, participated in the second high-level meeting of the "Global Coalition Against Migrant Smuggling" in Vienna on July 1. During the discussion, the draft of the coalition's work program for 2026-2028 was addressed, along with the priorities outlined in the document and issues related to combating illegal migration by air.
Delegations from participating countries presented their efforts in preventing the illegal transport of migrants, combating it, and addressing irregular migration, and made editorial suggestions regarding the text of the action plan.
An agreement was reached to circulate the program again in December 2026 among the 61 countries that signed the coalition's joint declaration.