ՆԳՆ ներկայացուցիչները Վիեննայում մասնակցել են «Միգրանտների մաքսանենգության դեմ պայքարի գլոբալ դաշինքի» բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպմանը
07-07-2026 15:28 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը և ՆԳՆ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Արմեն Պետրոսյանը հուլիսի 1-ին Վիեննայում մասնակցել են «Միգրանտների մաքսանենգության դեմ պայքարի գլոբալ դաշինքի» բարձրաստիճան պաշտոնյաների երկրորդ հանդիպմանը։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դաշինքի 2026-2028 թթ․ աշխատանքային ծրագրի նախագծին, փաստաթղթում նկարագրված առաջնահերթություններին, ինչպես նաև օդային ճանապարհով անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի հարցերին։
Մասնակից պետությունների պատվիրակները ներկայացրել են միգրանտների ապօրինի տեղափոխման կանխարգելման, դրա դեմ պայքարի և անկանոն միգրացիայի ոլորտում իրենց երկրներում իրականացվող աշխատանքները, հանդես եկել գործողությունների ծրագրի տեքստի վերաբերյալ խմբագրական առաջարկներով։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ծրագիրը նորից շրջանառել 2026 թվականի դեկտեմբերին՝ դաշինքի միացյալ հայտարարությունը ստորագրած 61 պետությունների շրջանում։

Представители МВД приняли участие в встрече высокопоставленных чиновников Глобального партнерства по борьбе с контрабандой мигрантов в Вене.
07-07-2026 15:28 Армения Пресс-релизы
Глава службы миграции и гражданства МВД Нелли Давтян и заместитель начальника Главного управления уголовной полиции МВД Армен Петросян 1 июля в Вене приняли участие во втором заседании высокопоставленных должностных лиц «Глобального партнерства по борьбе с контрабандой мигрантов». В ходе обсуждения был рассмотрен проект рабочей программы партнерства на 2026-2028 годы, приоритеты, описанные в документе, а также вопросы борьбы с незаконной миграцией по воздушным путям.
Делегации стран-участниц представили работы, проводимые в их странах по предотвращению незаконной транспортировки мигрантов, борьбе с ней и вопросам нерегулярной миграции, а также внесли редакционные предложения по тексту плана действий.
Достигнута договоренность о повторном обсуждении программы в декабре 2026 года среди 61 государства, подписавшего совместное заявление партнерства.