Մեկնարկել է «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի ինտենսիվ ինկուբացիոն փուլը
Հունիսի 29-ին ազդարարվել է «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի մեկշաբաթյա ինտենսիվ ինկուբացիոն փուլի մեկնարկը, որն իրականացվում է աշխարհահռչակ «Plug and Play» հարթակի հայաստանյան ներկայացուցչության («Plug and Play Armenia») հետ գործակցությամբ։
Ծրագրին մասնակցում է 16 տեխնոլոգիական ստարտափ։ Նախագծի շրջանակում Հայաստան են ժամանել միջազգային վարկանիշ ունեցող հեղինակավոր մենթորներ Դանիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից և Ֆրանսիայից (Սուսեն Լունդ, Կեյ Հիսի, Սայմոն Օհլեր, Եվանգելիա Աթանասիու և Դեա-Անն Դ’Ամիկո), որոնք անհատական խորհրդատվական հանդիպումներ են անցկացրել ստարտափների ներկայացուցիչների հետ։
Մենթորական ինտենսիվ աջակցությունն ուղղված է ստարտափների ռազմավարության լավարկմանը, նրանց արժեքային առաջարկի հստակեցմանն ու շուկա դուրս գալու արդյունավետ մոդելների մշակմանը։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսված են նաև թեմատիկ աշխատարաններ:
Ծրագիրը տևել է մինչև հուլիսի 3-ը: Ավարտին մասնակից ընկերությունները հասանելիություն են ունենալու «Plug and Play»-ի գլոբալ ցանցին (Playbook), ինչը թույլ է տալու տեղական ստարտափներին ուղիղ կապեր հաստատել միջազգային գործընկերների ու պոտենցիալ հաճախորդների հետ՝ մեծացնելով բիզնես ծրագրերի իրագործման հնարավորություններն ու աշխարհագրությունը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագիրը կյանքի է կոչվում 2019 թվականից՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը և խթանել նորարարական միջավայրի զարգացումը։

Начался интенсивный инкубационный этап грантовой программы «От идеи до бизнеса»
29 июня было объявлено о начале одной недели интенсивного инкубационного этапа грантовой программы «От идеи до бизнеса», которая реализуется в сотрудничестве с армянским представительством всемирно известной платформы «Plug and Play» («Plug and Play Armenia»).
В программе участвуют 16 технологических стартапов. В рамках проекта в Армению прибыли авторитетные менторы международного уровня из Дании, Германии, Кипра и Франции (Сусен Лунд, Кей Хиси, Саймон Охлер, Эвангелия Атанасию и Деа-Анн Д’Амико), которые провели индивидуальные консультационные встречи с представителями стартапов.
Менторская интенсивная поддержка направлена на доработку стратегии стартапов, уточнение их ценностного предложения и разработку эффективных моделей выхода на рынок. В рамках программы также предусмотрены тематические мастерские.
Программа продлится до 3 июля. По завершении участники компаний получат доступ к глобальной сети «Plug and Play» (Playbook), что позволит местным стартапам установить прямые связи с международными партнерами и потенциальными клиентами, увеличивая возможности и географию реализации бизнес-проектов.
Грантовая программа «От идеи до бизнеса», реализуемая Министерством высоких технологий Республики Армения, была запущена в 2019 году с целью укрепления стартап-экосистемы Армении и содействия развитию инновационной среды.