Մեկնարկել է «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի ինտենսիվ ինկուբացիոն փուլը
Հունիսի 29-ին ազդարարվել է «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի մեկշաբաթյա ինտենսիվ ինկուբացիոն փուլի մեկնարկը, որն իրականացվում է աշխարհահռչակ «Plug and Play» հարթակի հայաստանյան ներկայացուցչության («Plug and Play Armenia») հետ գործակցությամբ։
Ծրագրին մասնակցում է 16 տեխնոլոգիական ստարտափ։ Նախագծի շրջանակում Հայաստան են ժամանել միջազգային վարկանիշ ունեցող հեղինակավոր մենթորներ Դանիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից և Ֆրանսիայից (Սուսեն Լունդ, Կեյ Հիսի, Սայմոն Օհլեր, Եվանգելիա Աթանասիու և Դեա-Անն Դ’Ամիկո), որոնք անհատական խորհրդատվական հանդիպումներ են անցկացրել ստարտափների ներկայացուցիչների հետ։
Մենթորական ինտենսիվ աջակցությունն ուղղված է ստարտափների ռազմավարության լավարկմանը, նրանց արժեքային առաջարկի հստակեցմանն ու շուկա դուրս գալու արդյունավետ մոդելների մշակմանը։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսված են նաև թեմատիկ աշխատարաններ:
Ծրագիրը տևել է մինչև հուլիսի 3-ը: Ավարտին մասնակից ընկերությունները հասանելիություն են ունենալու «Plug and Play»-ի գլոբալ ցանցին (Playbook), ինչը թույլ է տալու տեղական ստարտափներին ուղիղ կապեր հաստատել միջազգային գործընկերների ու պոտենցիալ հաճախորդների հետ՝ մեծացնելով բիզնես ծրագրերի իրագործման հնարավորություններն ու աշխարհագրությունը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագիրը կյանքի է կոչվում 2019 թվականից՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը և խթանել նորարարական միջավայրի զարգացումը։

The intensive incubation phase of the "From Idea to Business" grant program has begun.
On June 29, the launch of the one-week intensive incubation phase of the "From Idea to Business" grant program was announced, which is being implemented in collaboration with the world-renowned "Plug and Play" platform's Armenian representation ("Plug and Play Armenia").
The program includes 16 technology startups. Within the framework of the project, internationally recognized mentors from Denmark, Germany, Cyprus, and France (Susen Lund, Kay Hisi, Simon Ohler, Evangelia Athanasiou, and Dea-Anne D'Amico) have arrived in Armenia and conducted individual consulting meetings with representatives of the startups.
The intensive mentoring support is aimed at refining the startups' strategies, clarifying their value propositions, and developing effective models for market entry. The program also includes thematic workshops.
The program will last until July 3. At the end, participating companies will have access to the global network of "Plug and Play" (Playbook), which will allow local startups to establish direct connections with international partners and potential customers, increasing the opportunities and geography for implementing business projects.
The "From Idea to Business" grant program, implemented by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, has been in operation since 2019, aiming to strengthen Armenia's startup ecosystem and promote the development of an innovative environment.