ՀՀ-ից բուսասանիտարական ենթահսկման առևտրային խմբի բեռների արտահանումը ֆիզիկական անձանց կողմից արգելվում է
07-07-2026 15:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
2026 թվականի հուլիսի 10-ից արգելվում է Հայաստանի Հանրապետությունից բուսասանիտարական ենթահսկման բեռների առևտրային քանակների արտահանումը ֆիզիկական անձանց կողմից։
Համաձայն ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի՝ ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման նպատակով տեղափոխվող բուսասանիտարական ենթահսկման արտադրանքի ընդհանուր քաշը չի կարող գերազանցել 5 կիլոգրամը։
Տնտեսավարողներին և քաղաքացիներին կոչ է արվում արտահանման գործընթացը կազմակերպել բացառապես սահմանված պահանջներին համապատասխան՝ նախապես հստակեցնելով արտահանվող արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող բուսասանիտարական պահանջները։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը շարունակելու է իրականացնել հետևողական վերահսկողություն և անհրաժեշտ խորհրդատվություն տրամադրել արտահանողներին՝ ապահովելով բուսասանիտարական արտադրանքի անվտանգության և արտահանման պահանջների լիարժեք պահպանումը։

Экспорт грузов коммерческой группы фитосанитарного контроля из Армении физическими лицами запрещен. САЦТМ
07-07-2026 15:11 Армения Пресс-релизы
С 10 июля 2026 года запрещается экспортировать коммерческие объемы грузов фитосанитарного контроля из Республики Армения физическими лицами.
Согласно техническому регламенту ЕАЭС, общий вес фитосанитарной продукции, перемещаемой физическими лицами для личного пользования, не может превышать 5 килограммов.
Предпринимателям и гражданам рекомендуется организовать процесс экспорта исключительно в соответствии с установленными требованиями, предварительно уточнив фитосанитарные требования к экспортируемой продукции.
Контрольный орган по безопасности пищевых продуктов продолжит осуществлять последовательный контроль и предоставлять необходимую консультацию экспортерам, обеспечивая полное соблюдение требований безопасности и экспорта фитосанитарной продукции.