ՀՀ-ից բուսասանիտարական ենթահսկման առևտրային խմբի բեռների արտահանումը ֆիզիկական անձանց կողմից արգելվում է
07-07-2026 15:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
2026 թվականի հուլիսի 10-ից արգելվում է Հայաստանի Հանրապետությունից բուսասանիտարական ենթահսկման բեռների առևտրային քանակների արտահանումը ֆիզիկական անձանց կողմից։
Համաձայն ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի՝ ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման նպատակով տեղափոխվող բուսասանիտարական ենթահսկման արտադրանքի ընդհանուր քաշը չի կարող գերազանցել 5 կիլոգրամը։
Տնտեսավարողներին և քաղաքացիներին կոչ է արվում արտահանման գործընթացը կազմակերպել բացառապես սահմանված պահանջներին համապատասխան՝ նախապես հստակեցնելով արտահանվող արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող բուսասանիտարական պահանջները։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը շարունակելու է իրականացնել հետևողական վերահսկողություն և անհրաժեշտ խորհրդատվություն տրամադրել արտահանողներին՝ ապահովելով բուսասանիտարական արտադրանքի անվտանգության և արտահանման պահանջների լիարժեք պահպանումը։

The export of goods by individuals from the Republic of Armenia under the phytosanitary control commercial group is prohibited. SATM
07-07-2026 15:11 Armenia Press release
From July 10, 2026, the export of commercial quantities of phytosanitary controlled cargo from the Republic of Armenia by individuals is prohibited.
According to the EAEU technical regulations, the total weight of phytosanitary controlled products transported by individuals for personal use must not exceed 5 kilograms.
Operators and citizens are urged to organize the export process exclusively in accordance with the established requirements, clarifying in advance the phytosanitary requirements applicable to the exported products.
The Food Safety Inspection Body will continue to carry out consistent monitoring and provide necessary consultations to exporters, ensuring full compliance with the safety and export requirements for phytosanitary products.