Պայթյուններ Դամասկոսում՝ Մակրոնի այցին զուգահեռ
Ազատություն. Այսօր առավոտյան մի շարք պայթյուններ են որոտացել Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի կենտրոնում։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ պայթյունները հնչել են այն հյուրանոցից ոչ հեռու, որտեղ իջևանել են պաշտոնական այցով Սիրիա ժամանած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները։
Պայթյունների հետևանքով վիրավորվել է 18 մարդ, այդ թվում՝ 4 ոստիկան, SANA գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտնել է Սիրիայի Ներքին գործերի նախարարությունը:
Ըստ ՆԳՆ-ի՝ իրավապահները երկու պայթուցիկ սարք են հայտնաբերել, սակայն հատուկ ստորաբաժանումների կողմից վնասազերծման աշխատանքների ժամանակ սարքերը պայթել են։ Նախնական տեղեկություններով՝ երկու սարքերն էլ եղել են ինքնաշեն։ Դրանցից մեկը տեղադրված է եղել կայանված մեքենայում, մյուսը՝ աղբամանում։
Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ պայթյունի վայրը գտնվում էր Մակրոնի այցի վայրի անվտանգության պարագծից դուրս և որևէ անմիջական սպառնալիք չի ներկայացրել նրա համար։
Սիրիական իշխանությունները պայթյունների պատճառների մասին որևէ տեղեկատվություն դեռ չեն հաղորդում։ Չնայած միջադեպերին՝ Ֆրանսիայի նախագահի այցի ծրագիրը փոփոխության չի ենթարկվել։
Քիչ առաջ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շարաան իր նստավայրում ընդունել է Էմանյուել Մակրոնին։
Սիրիա այցելած Ֆրանսիայի վերջին նախագահը Նիկոլա Սարկոզին էր՝ 2009 թվականին՝ քաղաքացիական պատերազմի սկսվելուց երկու տարի առաջ։

Взрывы в Дамаске во время визита Макрона
Свобода. Сегодня утром в центре столицы Сирии Дамаска прогремели несколько взрывов. По данным Reuters, взрывы произошли недалеко от гостиницы, где остановился президент Франции Эммануэль Макрон и члены его делегации, прибывшие с официальным визитом в Сирию.
В результате взрывов пострадали 18 человек, в том числе 4 полицейских, как сообщает агентство SANA, ссылаясь на Министерство внутренних дел Сирии.
По данным МВД, правоохранительные органы обнаружили два взрывных устройства, однако во время работ по их обезвреживанию устройства сработали. По предварительной информации, оба устройства были самодельными. Одно из них было установлено в припаркованном автомобиле, другое — в мусорном контейнере.
Министерство внутренних дел заявило, что место взрыва находилось вне зоны безопасности визита Макрона и не представляло непосредственной угрозы для него.
Сирийские власти пока не сообщают никакой информации о причинах взрывов. Несмотря на инциденты, программа визита президента Франции не была изменена.
Скоро президент Сирии Ахмед Аль-Шараа принял Эммануэля Макрона в своей резиденции.
Последним президентом Франции, посетившим Сирию, был Николя Саркози в 2009 году, за два года до начала гражданской войны.