Ուկրաինայում կարգավորումը շատ ավելի մոտ է, քան մարդիկ պատկերացնում են. Թրամփ
1lurer. Սպիտակ տանը մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահն անդրադարձել է Ուկրաինային: Նրա խոսքով՝ կարգավորումը շատ ավելի մոտ է, քան մարդիկ պատկերացնում են:
«Նախագահ Պուտինը ցանկանում է, որ պատերազմն ավարտվի, վստահեցնում եմ։ Լավ զրույց ենք ունեցել նախագահ Զելենսկու հետ, նա նույնպես ցանկանում է, որ այս ամենն ավարտվի։ Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում կքննարկենք այդ հարցը»,- հավելել է Դոնալդ Թրամփը:
Նա հայտնել է, որ իր տեղեկությամբ՝ զոհերի թիվն աճում է, մեկ ամսում զոհվել է 36000 մարդ: ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ մարտի դաշտում այժմ վճռորոշ դեր ունեն ԱԹՍ-ները:
Վոլոդիմիր Զելենսկին էլ հայտարարել է, որ պատերազմի ելքը որոշվելու է երկնքում:
«Երբ ոչ թե հարյուրավոր, այլ հազարավոր անօդաչու թռչող սարքեր թռչեն դեպի Մոսկվա, Պուտինն ամեն ինչ կհասկանա»,- շեշտել է Ուկրաինայի նախագահը: Նրա խոսքով՝ ուկրաինական ուժերին հաջողվում է պահել ռազմաճակատը և ճնշել Ռուսաստանին ծովում, իսկ առաջնագիծը դարձել է երկինքը, և օդում Ուկրանան շատ ավելի մրցունակ է: Միևնույն ժամանակ, Զելենսկին մտահոգություն է հայտնել, որ հակաօդային պաշտպանության խնդիր ունեն:
Ռուսաստանի նախագահի օգնականն էլ տեղեկացրել է, որ Սպիտակ տան բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները շուտով կմեկնեն Մոսկվա։ Ըստ Յուրի Ուշակովի՝ Թրամփը պատրաստ է ազդել Արևմուտքի և Կիևի վրա՝ հակամարտությունը լուծելու համար:
Դիվանագիտական ջանքերին զուգահեռ շարունակվում են ռազմական գործողությունները: Ռուսաստանի ՊՆ-ն հայտնել է գիշերը ուկրաինական 452 ԱԹՍ խոցելու մասին: Թիրախում են եղել Վորոնեժի, Վոլգոգրադի, Կալուգայի, Օրյոլի, Ռոստովի, Ռյազանի, Մոսկվայի և այլ մարզեր, Ղրիմը:
Բելգորոդում հայտնի է տուժածների մասին: Նաև տեղեկություններ կան, որ հարված է հասցվել «Գազպրոմի» մասնաճյուղերից մեկին:

В Украине урегулирование гораздо ближе, чем люди думают. Трамп
1lurer. На пресс-конференции в Белом доме президент США обратил внимание на Украину. По его словам, разрешение конфликта гораздо ближе, чем люди представляют себе:
«Президент Путин хочет, чтобы война закончилась, уверяю вас. У нас был хороший разговор с президентом Зеленским, он тоже хочет, чтобы все это закончилось. Мы обсудим этот вопрос на саммите НАТО в Анкаре»,- добавил Дональд Трамп:
Он сообщил, что по его данным число жертв растет, за месяц погибло 36000 человек. По словам президента США, на поле боя сейчас решающую роль играют БПЛА:
Володимир Зеленский также заявил, что исход войны будет определяться в небе:
«Когда не сотни, а тысячи беспилотников полетят в Москву, Путин все поймет»,- подчеркнул президент Украины. По его словам, украинским силам удается удерживать фронт и сдерживать Россию на море, а фронт стал небом, и в воздухе Украина гораздо более конкурентоспособна. В то же время Зеленский выразил обеспокоенность тем, что у них есть проблемы с противовоздушной обороной:
Помощник президента России также сообщил, что посланцы Белого дома Стив Уиткофф и Джаред Кушнер вскоре отправятся в Москву. По словам Юрия Ушакова, Трамп готов оказать влияние на Запад и Киев для разрешения конфликта:
Параллельно с дипломатическими усилиями продолжаются военные действия. Министерство обороны России сообщило о поражении 452 украинских БПЛА за ночь. В числе целей были Воронежская, Волгоградская, Калужская, Орловская, Ростовская, Рязанская, Московская и другие области, Крым:
В Белгороде известны данные о пострадавших. Также есть информация о том, что был нанесен удар по одному из филиалов «Газпрома»: