Ուկրաինայում կարգավորումը շատ ավելի մոտ է, քան մարդիկ պատկերացնում են. Թրամփ
1lurer. Սպիտակ տանը մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահն անդրադարձել է Ուկրաինային: Նրա խոսքով՝ կարգավորումը շատ ավելի մոտ է, քան մարդիկ պատկերացնում են:
«Նախագահ Պուտինը ցանկանում է, որ պատերազմն ավարտվի, վստահեցնում եմ։ Լավ զրույց ենք ունեցել նախագահ Զելենսկու հետ, նա նույնպես ցանկանում է, որ այս ամենն ավարտվի։ Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում կքննարկենք այդ հարցը»,- հավելել է Դոնալդ Թրամփը:
Նա հայտնել է, որ իր տեղեկությամբ՝ զոհերի թիվն աճում է, մեկ ամսում զոհվել է 36000 մարդ: ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ մարտի դաշտում այժմ վճռորոշ դեր ունեն ԱԹՍ-ները:
Վոլոդիմիր Զելենսկին էլ հայտարարել է, որ պատերազմի ելքը որոշվելու է երկնքում:
«Երբ ոչ թե հարյուրավոր, այլ հազարավոր անօդաչու թռչող սարքեր թռչեն դեպի Մոսկվա, Պուտինն ամեն ինչ կհասկանա»,- շեշտել է Ուկրաինայի նախագահը: Նրա խոսքով՝ ուկրաինական ուժերին հաջողվում է պահել ռազմաճակատը և ճնշել Ռուսաստանին ծովում, իսկ առաջնագիծը դարձել է երկինքը, և օդում Ուկրանան շատ ավելի մրցունակ է: Միևնույն ժամանակ, Զելենսկին մտահոգություն է հայտնել, որ հակաօդային պաշտպանության խնդիր ունեն:
Ռուսաստանի նախագահի օգնականն էլ տեղեկացրել է, որ Սպիտակ տան բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները շուտով կմեկնեն Մոսկվա։ Ըստ Յուրի Ուշակովի՝ Թրամփը պատրաստ է ազդել Արևմուտքի և Կիևի վրա՝ հակամարտությունը լուծելու համար:
Դիվանագիտական ջանքերին զուգահեռ շարունակվում են ռազմական գործողությունները: Ռուսաստանի ՊՆ-ն հայտնել է գիշերը ուկրաինական 452 ԱԹՍ խոցելու մասին: Թիրախում են եղել Վորոնեժի, Վոլգոգրադի, Կալուգայի, Օրյոլի, Ռոստովի, Ռյազանի, Մոսկվայի և այլ մարզեր, Ղրիմը:
Բելգորոդում հայտնի է տուժածների մասին: Նաև տեղեկություններ կան, որ հարված է հասցվել «Գազպրոմի» մասնաճյուղերից մեկին:

The resolution in Ukraine is much closer than people think. Trump
1lurer. During a press conference at the White House, the U.S. President addressed Ukraine. According to him, the resolution is much closer than people imagine:
«President Putin wants the war to end, I assure you. We had a good conversation with President Zelensky, he also wants all of this to end. We will discuss this issue during the NATO summit in Ankara,» added Donald Trump:
He reported that according to his information, the number of casualties is increasing, with 36,000 people killed in one month. According to the U.S. President, drones now play a decisive role on the battlefield:
Volodymyr Zelensky also stated that the outcome of the war will be determined in the sky:
«When not hundreds, but thousands of drones fly towards Moscow, Putin will understand everything,» emphasized the President of Ukraine. According to him, Ukrainian forces are managing to hold the front and press Russia at sea, while the frontline has become the sky, and Ukraine is much more competitive in the air. At the same time, Zelensky expressed concern that they have issues with air defense:
The assistant to the President of Russia also reported that White House envoys Steve Witkoff and Jared Kushner will soon travel to Moscow. According to Yuri Ushakov, Trump is ready to influence the West and Kyiv to resolve the conflict:
Alongside diplomatic efforts, military operations continue. The Russian Ministry of Defense reported that during the night, 452 Ukrainian drones were shot down. The targets included regions such as Voronezh, Volgograd, Kaluga, Oryol, Rostov, Ryazan, Moscow, and others, including Crimea:
Information about the casualties in Belgorod is known. There are also reports that a strike was delivered to one of the branches of «Gazprom»: