Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցություն չի լինի, քանի դեռ սպառնալիքները շարունակվում են. Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ վերջնական գործարքի շուրջ բանակցությունները չեն սկսվի, եթե Վաշինգտոնի սպառնալիքները շարունակվեն։
«Միլիոնավոր հպարտ իրանցիներ հավաքվել էին` հարգանքի տուրք մատուցելու այաթոլլա Խամենեիին և նրա ժառանգությանը։ Ո՛չ նրանք, ո՛չ էլ մեր քաջարի զինված ուժերը սպառնալիքների չեն ենթարկվում։ Փոխըմբռնման հուշագրի 13-րդ կետում հստակ նշված է. վերջնական գործարքի շուրջ բանակցությունները չեն սկսվի, եթե սպառնալիքները շարունակվեն։ Հարգեք ձեր ստորագրությունը», – գրել է նախարարը X սոցցանցի իր էջում։
Հիշեցնենք` Իրանն ու ԱՄՆ-ն հունիսի 18-ի գիշերը հեռավար ձևաչափով հուշագիր են ստորագրել, որի նպատակն է դադարեցնել փետրվարի 28-ին սկսված ռազմական հակամարտությունը: Հուշագիրը նաև ժամկետ է սահմանում, թե երբ ԱՄՆ-ն կվերացնի ծովային շրջափակումը, իսկ Իրանը կվերականգնի Հորմուզի նեղուցի նավարկությունը: Հիմնական միջնորդներն են Պակիստանն ու Կատարը։

Переговоров между Ираном и США не будет, пока продолжаются угрозы. Арагчи
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что переговоры о окончательной сделке с США не начнутся, если угрозы со стороны Вашингтона продолжатся.
«Миллионы гордых иранцев собрались, чтобы отдать дань уважения аятолле Хаменеи и его наследию. Ни они, ни наши доблестные вооруженные силы не подвержены угрозам. В 13-м пункте меморандума о взаимопонимании четко указано: переговоры о окончательной сделке не начнутся, если угрозы продолжатся. Уважайте вашу подпись», – написал министр на своей странице в соцсети X.
Напомним, что Иран и США подписали меморандум в удаленном формате в ночь с 18 июня, целью которого является прекращение военного конфликта, начавшегося 28 февраля. Меморандум также устанавливает срок, когда США снимут морскую блокаду, а Иран восстановит судоходство в Ормузском проливе. Основными посредниками являются Пакистан и Катар.