ՆԱՏՕ-ն Անկարայում սպառազինության խոշոր գործարքների մասին կհայտարարի
Ազատություն. ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները ծրագրում են այսօր Անկարայում տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ արժեցող սպառազինության գործարքներ ներկայացնել՝ ցուցադրելու համար, որ հետևում են Եվրոպայի պաշտպանության նպատակով ծախսերն ավելացնելու՝ Միացյալ Նահանգների կոչերին՝ հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի այսօր և վաղը անցկացվելիք գագաթնաժողովին ընդառաջ։
Եվրոպական կառավարությունները գործարքների մասին կհայտարարեն ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական արդյունաբերությանը նվիրված համաժողովի ժամանակ՝ նախքան Թրամփի Անկարա ժամանելը։ Հանդիպումներ են նախատեսվում նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի հետ։
ԱՄՆ նախագահը նախ կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ինչից հետո երեկոյան կմիանա ռազմական դաշինքին անդամակցող երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն նախօրեին հայտարարել է, որ եվրոպական երկրները «ապշեցուցիչ» չափով ավելացրել են պաշտպանական ծախսերը, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն 2022-ին Ուկրաինա ներխուժումից հետո Ռուսաստանի նկատմամբ մտահոգությունների կտրուկ աճով, այլ նաև այդ հարցում Թրամփի «չափազանց վճռական» մոտեցմամբ։
«Մենք այժմ մի դաշինք ենք ստեղծում, որը կայուն է, և որտեղ ԱՄՆ-ն գիտի, որ դա արդար գործարք է», - Անկարայում լրագրողներին ասել է Ռյուտեն։
Թրամփը շարունակաբար մեղադրել է եվրոպական երկրներին ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական մեխանիզմների հարցում Միացյալ Նահանգներից չափից մեծ կախվածության մեջ լինելու համար։ Իրանի դեմ պատերազմի մեկնարկից հետո Վաշինգտոնը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին մեղադրել էր նաև բավարար չափով աջակցություն չցուցաբերելու համար՝ հայտարարելով Եվրոպայում տեղակայված զորքերի կրճատման մասին։
Այս համատեքստում Նիդերլանդների պաշտպանության նախարար Դիլան Յեշիլգյոզը երեկ Reuters-ին հայտնել է, որ իր երկիրը կհայտարարի ավելի քան 3 միլիարդ եվրո արժողությամբ գործարքների և ծրագրերի, ներառյալ՝ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում Բելգիայի, իսկ ռազմածովային նավերի ոլորտում՝ Մեծ Բրիտանիայի հետ գործընկերության մասին։
Նախորդ շաբաթ Reuters-ի աղբյուրները հայտնել էին նաև, որ դաշինքում ծրագրում են ամերիկյան արտադրության AWACS հեռահար հետախուզական օդանավերի հնացած պարկը փոխարինել շվեդական Saab ընկերության GlobalEye օդանավերով։

Azatutyun. NATO leaders are planning to present deals worth tens of billions of dollars today in Ankara to demonstrate their commitment to increasing defense spending in Europe in response to calls from the United States ahead of the North Atlantic Alliance summit taking place today and tomorrow.
European governments will announce the deals during a conference dedicated to NATO's defense industry, prior to Trump's arrival in Ankara. Meetings are also scheduled with Ukrainian President Volodymyr Zelensky and Syrian President Ahmad al-Sharaa.
The U.S. president will first meet with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, after which he will join the summit of leaders from member countries of the military alliance in the evening.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg announced the day before that European countries have increased defense spending by an "astonishing" amount, driven not only by a sharp rise in concerns about Russia following its invasion of Ukraine in 2022 but also by Trump's "extremely decisive" approach on the matter.
"We are now creating an alliance that is sustainable, and where the U.S. knows that it is a fair deal," Stoltenberg told reporters in Ankara.
Trump has continuously accused European countries of being overly dependent on the United States regarding NATO's defense mechanisms. Following the start of the war against Iran, Washington also blamed NATO allies for not providing sufficient support, announcing a reduction of troops stationed in Europe.
In this context, Dutch Defense Minister Kajsa Ollongren told Reuters yesterday that her country will announce deals and programs worth more than 3 billion euros, including partnerships with Belgium in the field of air defense and with the United Kingdom in the naval sector.
Last week, Reuters sources also reported that the alliance plans to replace the outdated fleet of American-made AWACS long-range reconnaissance aircraft with Swedish Saab's GlobalEye aircraft.