ՆԱՏՕ-ն Անկարայում սպառազինության խոշոր գործարքների մասին կհայտարարի
Ազատություն. ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները ծրագրում են այսօր Անկարայում տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ արժեցող սպառազինության գործարքներ ներկայացնել՝ ցուցադրելու համար, որ հետևում են Եվրոպայի պաշտպանության նպատակով ծախսերն ավելացնելու՝ Միացյալ Նահանգների կոչերին՝ հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի այսօր և վաղը անցկացվելիք գագաթնաժողովին ընդառաջ։
Եվրոպական կառավարությունները գործարքների մասին կհայտարարեն ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական արդյունաբերությանը նվիրված համաժողովի ժամանակ՝ նախքան Թրամփի Անկարա ժամանելը։ Հանդիպումներ են նախատեսվում նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի հետ։
ԱՄՆ նախագահը նախ կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ինչից հետո երեկոյան կմիանա ռազմական դաշինքին անդամակցող երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն նախօրեին հայտարարել է, որ եվրոպական երկրները «ապշեցուցիչ» չափով ավելացրել են պաշտպանական ծախսերը, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն 2022-ին Ուկրաինա ներխուժումից հետո Ռուսաստանի նկատմամբ մտահոգությունների կտրուկ աճով, այլ նաև այդ հարցում Թրամփի «չափազանց վճռական» մոտեցմամբ։
«Մենք այժմ մի դաշինք ենք ստեղծում, որը կայուն է, և որտեղ ԱՄՆ-ն գիտի, որ դա արդար գործարք է», - Անկարայում լրագրողներին ասել է Ռյուտեն։
Թրամփը շարունակաբար մեղադրել է եվրոպական երկրներին ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական մեխանիզմների հարցում Միացյալ Նահանգներից չափից մեծ կախվածության մեջ լինելու համար։ Իրանի դեմ պատերազմի մեկնարկից հետո Վաշինգտոնը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին մեղադրել էր նաև բավարար չափով աջակցություն չցուցաբերելու համար՝ հայտարարելով Եվրոպայում տեղակայված զորքերի կրճատման մասին։
Այս համատեքստում Նիդերլանդների պաշտպանության նախարար Դիլան Յեշիլգյոզը երեկ Reuters-ին հայտնել է, որ իր երկիրը կհայտարարի ավելի քան 3 միլիարդ եվրո արժողությամբ գործարքների և ծրագրերի, ներառյալ՝ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում Բելգիայի, իսկ ռազմածովային նավերի ոլորտում՝ Մեծ Բրիտանիայի հետ գործընկերության մասին։
Նախորդ շաբաթ Reuters-ի աղբյուրները հայտնել էին նաև, որ դաշինքում ծրագրում են ամերիկյան արտադրության AWACS հեռահար հետախուզական օդանավերի հնացած պարկը փոխարինել շվեդական Saab ընկերության GlobalEye օդանավերով։

НАТО объявит о крупных сделках по вооружению в Анкаре
Азатутюн. Лидеры НАТО планируют сегодня в Анкаре представить сделки по вооружению на десятки миллиардов долларов, чтобы продемонстрировать, что они следуют призывам Соединенных Штатов увеличить расходы на защиту Европы перед саммитом Североатлантического альянса, который пройдет сегодня и завтра.
Европейские правительства объявят о сделках во время конференции, посвященной оборонной промышленности НАТО, перед прибытием Трампа в Анкару. Также запланированы встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским и президентом Сирии Ахмедом аль-Шараа.
Президент США сначала встретится с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, а затем вечером присоединится к саммиту лидеров стран, входящих в военный альянс.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг накануне заявил, что европейские страны «поразительным» образом увеличили расходы на оборону, что связано не только с резким ростом обеспокоенности по поводу России после вторжения в Украину в 2022 году, но и с «чрезвычайно решительным» подходом Трампа к этому вопросу.
«Мы сейчас создаем альянс, который устойчив, и где США знают, что это справедливая сделка», - сказал Столтенберг журналистам в Анкаре.
Трамп постоянно обвинял европейские страны в чрезмерной зависимости от Соединенных Штатов в вопросах оборонных механизмов НАТО. После начала войны против Ирана Вашингтон также обвинял союзников по НАТО в недостаточной поддержке, объявив о сокращении войск, размещенных в Европе.
В этом контексте министр обороны Нидерландов Дилан Йешилгёз вчера сообщил Reuters, что его страна объявит о сделках и программах на сумму более 3 миллиардов евро, включая сотрудничество в области противовоздушной обороны с Бельгией и в области военно-морских судов с Великобританией.
На прошлой неделе источники Reuters также сообщили, что альянс планирует заменить устаревший парк американских дальнобойных разведывательных самолетов AWACS самолетами GlobalEye шведской компании Saab.