Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Սիրիա՝ դառնալով արևմտաեվրոպական առաջին պետության ղեկավարը, որն այդ երկիր է այցելում 2024 թվականին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումից հետո։ Սա նաև Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Սիրիա վերջին 17 տարվա ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սիրիական SANA գործակալությունը հաղորդում է, որ Մակրոնին դիմավորել է երկրի արտգործնախարար Ասաադ աշ-Շեյբանին։ Նախատեսվում է հանդիպում Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ, նաև կլոր սեղանի քննարկում պատվիրակությունների հետ։Բանակցությունները կկենտրոնանան տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունների վրա։
Հուլիսի 6-ի երեկոյան Դամասկոս ժամանելուն պես Մակրոնը գրառում է արել X սոցիալական հարթակում:«Ես եկել եմ՝ արտահայտելու Ֆրանսիայի հանձնառությունը սիրիացի ժողովրդին։ Հանուն ինքնիշխան Սիրիայի, որը միավորված է իր բազմազանության մեջ և խաղաղության մեջ է հարևանների հետ։ Եկեք միասին բացենք կայունության և խաղաղության նոր գլուխ», - նշել է նա։
Մակրոնի այցին ընդառաջ Ահմեդ աշ-Շարաան ֆրանսիական BFMTV-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Ֆրանսիայի նախագահի այցը Սիրիա կարևոր հանգրվան է երկկողմ հարաբերություններում և արտացոլում է Ֆրանսիայի երկարատև աջակցությունը սիրիացի ժողովրդին։ Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան կառուցողական դեր է կատարել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման գործում։

Президент Франции Эммануэль Макрон прибыл в Сирию, став первым главой западноевропейского государства, который посещает эту страну после свержения власти Башара аль-Асада в 2024 году. Это также первый визит президента Франции в Сирию за последние 17 лет.
«Арменпресс» сообщает, что сирийское агентство SANA передает, что Макрона встретил министр иностранных дел страны Асад аш-Шейбани. Запланирована встреча с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа, а также круглый стол с делегациями. Переговоры сосредоточатся на региональных и международных событиях, а также на возможностях углубления сотрудничества в различных областях.
По прибытии в Дамаск вечером 6 июля Макрон сделал запись в социальной сети X: «Я пришел, чтобы выразить приверженность Франции сирийскому народу. Ради суверенной Сирии, объединенной в своем многообразии и находящейся в мире с соседями. Давайте вместе откроем новую главу стабильности и мира», - отметил он.
Перед визитом Макрона Ахмед аш-Шараа в интервью французскому BFMTV сказал, что визит президента Франции в Сирию является важной вехой в двусторонних отношениях и отражает долгосрочную поддержку Франции сирийскому народу. По его словам, Франция сыграла конструктивную роль в отмене санкций против Сирии.