Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Սիրիա՝ դառնալով արևմտաեվրոպական առաջին պետության ղեկավարը, որն այդ երկիր է այցելում 2024 թվականին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումից հետո։ Սա նաև Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Սիրիա վերջին 17 տարվա ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սիրիական SANA գործակալությունը հաղորդում է, որ Մակրոնին դիմավորել է երկրի արտգործնախարար Ասաադ աշ-Շեյբանին։ Նախատեսվում է հանդիպում Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ, նաև կլոր սեղանի քննարկում պատվիրակությունների հետ։Բանակցությունները կկենտրոնանան տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունների վրա։
Հուլիսի 6-ի երեկոյան Դամասկոս ժամանելուն պես Մակրոնը գրառում է արել X սոցիալական հարթակում:«Ես եկել եմ՝ արտահայտելու Ֆրանսիայի հանձնառությունը սիրիացի ժողովրդին։ Հանուն ինքնիշխան Սիրիայի, որը միավորված է իր բազմազանության մեջ և խաղաղության մեջ է հարևանների հետ։ Եկեք միասին բացենք կայունության և խաղաղության նոր գլուխ», - նշել է նա։
Մակրոնի այցին ընդառաջ Ահմեդ աշ-Շարաան ֆրանսիական BFMTV-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Ֆրանսիայի նախագահի այցը Սիրիա կարևոր հանգրվան է երկկողմ հարաբերություններում և արտացոլում է Ֆրանսիայի երկարատև աջակցությունը սիրիացի ժողովրդին։ Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան կառուցողական դեր է կատարել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման գործում։

Macron has arrived in Syria.
French President Emmanuel Macron has arrived in Syria, becoming the first leader of a Western European country to visit the nation since the fall of Bashar al-Assad's regime in 2024. This is also the first visit by a French president to Syria in the last 17 years.
According to Armenpress, the Syrian SANA agency reports that Macron was welcomed by the country's Foreign Minister Asaad al-Shaybani. A meeting with Syrian President Ahmad al-Sharaa is planned, along with a roundtable discussion with delegations. The negotiations will focus on regional and international developments, as well as opportunities to deepen cooperation in various fields.
Upon arriving in Damascus on the evening of July 6, Macron made a post on the X social platform: "I have come to express France's commitment to the Syrian people. For a sovereign Syria, united in its diversity and at peace with its neighbors. Let us together open a new chapter of stability and peace," he stated.
Ahead of Macron's visit, Ahmad al-Sharaa said in an interview with French BFMTV that the French president's visit to Syria is an important milestone in bilateral relations and reflects France's long-standing support for the Syrian people. He noted that France has played a constructive role in the lifting of sanctions against Syria.