Նիկոլը հռետոր է, բայց վտանգավոր դպրոցից. Աշոտյանի հոդվածը ՔԿՀ-ից
ՍՈՓԵՍՏՆԵՐԻ «ՄԱՀԱՑՈՒ ԶԵՆՔԸ»՝ ԻՍԿԱՆԴԵՐԸ. ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԸ ՊԻՏԻ ԳԻՏԵԼԻՔԱՀԵՆ ԼԻՆԻ. ՔԱՂԲԱՆՏԱՐԿՅԱԼ ԱՐՄԵՆ ԱՇՈՏՅԱՆԻ ՀՈԴՎԱԾԸ՝ ԿԱԼԱՆԱՎԱՅՐԻՑ
Շաբաթներ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը, հիմնավորելու համար իր հերթական անզուսպ ելույթը, ասաց, թե ինքը «կրքոտ հռետոր է»:
Կարծում եմ՝ շատերը հեգնեցին, կատակեցին այս թեմայով՝ սևեռվելով «կրքոտ» բառի վրա, որի թիկունքում մոռացվեց Փաշինյանի խոստովանությունը. նա իրոք հռետոր է, լավ հռետոր, ով հենց իր խոսքով՝ 2018-ին զավթեց իշխանությունը, իսկ հիմա այն պահող երեք հիմնական հենասյուներից մեկը մնում է իր խոսքը (մյուս երկուսին՝ ռեպրեսիաներին և արտաքին աջակցությանը հիմա չեմ անդրադառնում,- Ա.Ա.):
Այո՛, Նիկոլը հռետոր է, բայց սովորական, դասական իմաստով նա հռետորների ամենավտանգավոր, ամենաքայքայիչ դպրոցից է. նա սոփեստ է:
Մեր առօրյայում մենք օգտագործում ենք այդ բառը, որպես կանոն, լուրջ դեմքով՝ գլուխ արդուկողներին կամ օդ ծածանողներին բնորոշելու համար:
Իրականում դա ինքնահավան մարդկանց անմեղ հատկանիշ չէ: Պատմությանը հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ սոփեստները պետություններ են քանդել, և Հայաստանը միակն ու բացառիկը չէ:
Հոդվածիս լեյտմոտիվը ակնարկ կամ տեսական անալիզ անելը չէ. կարծում եմ, ընդդիմությունը մինչ այսօր պարտվում է Փաշինյանին, որովհետև համապարփակ չի վերլուծում և համակարգված չի մոտենում այս հարցին: Կարճ ասած՝ ընդդիմության պայքարը պիտի ավելի «գիտելիքահեն» լինի, քանի որ իրականում Նիկոլը ֆենոմեն է, որն ունի իր մեթոդաբանությունը:
Փորձենք օգտվելով պատմական փաստերից՝ տալ հիմնական նկարագրերը:
Հին Հունաստանում Աթենքի և Սպարտայի միջև ծավալված հակամարտությունն ավարտվեց Սպարտայի հաղթանակով Աթենքում իշխանությունը տնօրինող սոփեստների պատճառով: Հենց նրանք էին սկսել եղանակ ստեղծել Աթենքում, իսկ նրանցից մեկը՝ Ալկիվիադոսը, ով կառավարիչն էր և ամենաազդեցիկ հռետորը, համոզեց քաղաքին աննախադեպ մեծ նավատորմ ուղարկել Սիցիլիա, ինչն ավարտվեց Աթենքի համար աղետով:
Հին հույները լավ գիտեին խոսքի ուժը, որն ավելի կարևոր էր դառնում Աթենքի պոլիսային դեմոկրատիայի պարագայում, որի մեխանիզմը եթե պարզեցնենք, հետևյալն էր՝ ով ում և ինչպես կհամոզեր:
Հենց այստեղ առողջ և ավանդական հռետորաբանության մեջ խառնվեց նրա աղավաղված և մանիպուլյացիոն տեսակը՝ սոփեստությունը: Եթե մինչ այդ լեզուն և խոսքը ծառայում էին իրականությունը նկարագրելու համար, ապա սոփեստները սկսեցին կատարելագործվել՝ օգտագործելով խոսքն իրականությունը խեղելու, այլանդակելու համար: Սոփեստները հասան կատարելության համոզիչ կերպով ապացուցելու այն, ինչ իրականությանը չի համապատասխանում (Նիկո՛լ, ականջդ կանչի,- Ա.Ա.):
Քանզի գիտելիքն այլևս գերակա չէր, ճշմարտությունը հայտնվեց հարվածի տակ: Սոփեստները քաղաքական բանավեճերը վերածեցին «ով ում կզզցրեց», «ով ում ձայնը կտրեց» սկզբունքների, այլ ոչ թե ճշմարտության որոնման:
Սոփեստներն ասում էին, որ կարևոր չէ տիրապետել թեմային կամ հարցի գիտակ լինել: Կարևոր է կարողանալ ունակ լինել խոսել թեմայից (Նիկոլի ականջը նորից կանչի):
Մեկ այլ կարևորագույն դիտարկում. եթե գիտության մեջ փաստերն անհերքելի և անփոփոխ երևույթներ են, ապա սոփեստական հռետորաբանության մեջ ցանկացած փաստ հերքելի է, ուստի այլևս փաստ չէ (պատկերացնում եմ, թե ոնց են արձագանքում հիմա Նիկոլի ականջները,- Ա.Ա.):
Սա է սոփեստների «մահացու զենքը»՝ ԻՍԿԱՆԴԵՐԸ: Փաստերի ափաշքյարա հերքումը խախտում է իրականության կայունությունն ու հավասարակշռությունը, քանդում է մարդկանց շրջապատող միջավայրը:
Սոփեստների մեկ այլ գաղտնի հնարքը խոսքում «արժեքների» և էմոցիաների վրա շեշտադրելն է: Եվ սա տրամաբանական է. փաստերը հերքելով՝ նրանք քայքայում են իրականությունը, որը լցնում են իրենց էմոցիաներով (ինչպես կասեր Փաշինյանը՝ «կրքերով»,- Ա.Ա.):
Ի տարբերություն փաստերի՝ «արժեքներն» ու էմոցիաները չեն հանդիսանում իրականության անփոփոխ բնութագրիչներ, նրանք ոչ թե աշխարհի մասին տեղեկություններ են պարունակում, այլ արտահայտում են մեր սուբյեկտիվ վերաբերմունքն աշխարհի հանդեպ…
Սակայն…
Փաստերի ոչնչացումից հետո սոփեստների «արժեքներն» ու էմոցիաները դառնում են ուղղորդիչ, որոշիչ և կայունության պատրանք ստեղծող:
Մեկ հոդվածով, այն էլ՝ բանտախցից, դժվար է հավակնել առավել մանրամասն նկարագրել խնդիրը, ուստի կփորձեմ հաջորդ հրապարակումներում անդրադառնալ այն հարցին (շատ կարևոր,- Ա.Ա.), թե ինչպես էին հին հույները պայքարում քայքայիչ սոփեստների հնարքների դեմ:

Никол — ритор, но опасный из школы. Статья Ашотяна из СИЗО
СОФИСТЫ «СМЕРТЕЛЬНОЕ ОРУЖИЕ»: БОРЬБА ПРОТИВ ПАШИНЯНА ДОЛЖНА БЫТЬ ЗНАНИЕМ. ЗАЯВЛЕНИЕ ЗАКЛЮЧЕННОГО АРМЕНА АШОТЯНА ИЗ КАЛАНАВАЙРА
Несколько недель назад Никол Пашинян, оправдывая свое очередное необузданное выступление, сказал, что он «страстный оратор»:
Думаю, многие иронизировали, шутили на эту тему, сосредоточившись на слове «страстный», за которым забылось признание Пашиняна: он действительно оратор, хороший оратор, который, по его собственным словам, захватил власть в 2018 году, а сейчас одним из трех основных опор, удерживающих ее, остается его слово (о двух других — репрессиях и внешней поддержке сейчас не упоминаю, — А.А.).
Да, Никол — оратор, но в обычном, классическом смысле он из самой опасной, разрушительной школы ораторов. Он софист.
В нашей повседневной жизни мы используем это слово, как правило, с серьезным лицом, чтобы охарактеризовать людей, которые гладят головы или размахивают руками:
На самом деле это не невинная черта самодовольных людей. История знает множество случаев, когда софисты разрушали государства, и Армения не является единственной и исключительной.
Лейтмотив моей статьи не заключается в том, чтобы делать намек или теоретический анализ. Я думаю, что оппозиция до сих пор проигрывает Пашиняну, потому что не проводит комплексный анализ и не подходит к этому вопросу систематически. Короче говоря, борьба оппозиции должна быть более «знаниеориентированной», поскольку на самом деле Никол — феномен, у которого есть своя методология:
Попробуем, опираясь на исторические факты, дать основные характеристики:
В Древней Греции конфликт между Афинами и Спартой закончился победой Спарты из-за софистов, управлявших властью в Афинах. Именно они начали создавать атмосферу в Афинах, а один из них — Алкивиад, который был правителем и самым влиятельным оратором, убедил город отправить беспрецедентно большой флот на Сицилию, что закончилось катастрофой для Афин:
Древние греки хорошо знали силу слова, которая становилась все более важной в условиях афинской полисной демократии, механизм которой, если упростить, заключался в том, кто кого и как убедит:
Именно здесь в здоровую и традиционную риторику вмешался ее искаженный и манипулятивный вид — софистика. Если до этого язык и речь служили для описания реальности, то софисты начали совершенствоваться, используя слово для искажения, извращения реальности. Софисты достигли совершенства в убедительном доказательстве того, что не соответствует действительности (Никол, прислушайся, — А.А.).
Поскольку знание больше не было преобладающим, истина оказалась под ударом. Софисты превратили политические дебаты в принципы «кто кого заткнет», «кто кому перебьет голос», а не в поиски истины:
Софисты говорили, что не важно владеть темой или быть экспертом в вопросе. Важно уметь говорить на тему (уши Никол снова прислушиваются):
Еще одно важное замечание: если в науке факты являются неопровержимыми и неизменными явлениями, то в софистической риторике любой факт может быть опровергнут, и, следовательно, больше не является фактом (представляю, как сейчас реагируют уши Никол, — А.А.).
Это и есть «смертельное оружие» софистов — ИСКАНДЕРЫ: опровержение фактов нарушает устойчивость и равновесие реальности, разрушает окружающую среду людей:
Еще один секретный прием софистов — акцент на «ценностях» и эмоциях в речи. И это логично: опровергая факты, они разрушают реальность, которую заполняют своими эмоциями (как бы сказал Пашинян — «страстями», — А.А.).
В отличие от фактов, «ценности» и эмоции не являются неизменными характеристиками реальности, они не содержат информации о мире, а выражают наше субъективное отношение к миру…
Однако…
После уничтожения фактов «ценности» и эмоции софистов становятся направляющими, определяющими и создающими иллюзию стабильности:
С одной статьей, тем более из камеры, трудно претендовать на более детальное описание проблемы, поэтому я постараюсь в следующих публикациях затронуть вопрос (очень важный, — А.А.), как древние греки боролись против разрушительных приемов софистов: