Նիկոլը հռետոր է, բայց վտանգավոր դպրոցից. Աշոտյանի հոդվածը ՔԿՀ-ից
ՍՈՓԵՍՏՆԵՐԻ «ՄԱՀԱՑՈՒ ԶԵՆՔԸ»՝ ԻՍԿԱՆԴԵՐԸ. ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԸ ՊԻՏԻ ԳԻՏԵԼԻՔԱՀԵՆ ԼԻՆԻ. ՔԱՂԲԱՆՏԱՐԿՅԱԼ ԱՐՄԵՆ ԱՇՈՏՅԱՆԻ ՀՈԴՎԱԾԸ՝ ԿԱԼԱՆԱՎԱՅՐԻՑ
Շաբաթներ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը, հիմնավորելու համար իր հերթական անզուսպ ելույթը, ասաց, թե ինքը «կրքոտ հռետոր է»:
Կարծում եմ՝ շատերը հեգնեցին, կատակեցին այս թեմայով՝ սևեռվելով «կրքոտ» բառի վրա, որի թիկունքում մոռացվեց Փաշինյանի խոստովանությունը. նա իրոք հռետոր է, լավ հռետոր, ով հենց իր խոսքով՝ 2018-ին զավթեց իշխանությունը, իսկ հիմա այն պահող երեք հիմնական հենասյուներից մեկը մնում է իր խոսքը (մյուս երկուսին՝ ռեպրեսիաներին և արտաքին աջակցությանը հիմա չեմ անդրադառնում,- Ա.Ա.):
Այո՛, Նիկոլը հռետոր է, բայց սովորական, դասական իմաստով նա հռետորների ամենավտանգավոր, ամենաքայքայիչ դպրոցից է. նա սոփեստ է:
Մեր առօրյայում մենք օգտագործում ենք այդ բառը, որպես կանոն, լուրջ դեմքով՝ գլուխ արդուկողներին կամ օդ ծածանողներին բնորոշելու համար:
Իրականում դա ինքնահավան մարդկանց անմեղ հատկանիշ չէ: Պատմությանը հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ սոփեստները պետություններ են քանդել, և Հայաստանը միակն ու բացառիկը չէ:
Հոդվածիս լեյտմոտիվը ակնարկ կամ տեսական անալիզ անելը չէ. կարծում եմ, ընդդիմությունը մինչ այսօր պարտվում է Փաշինյանին, որովհետև համապարփակ չի վերլուծում և համակարգված չի մոտենում այս հարցին: Կարճ ասած՝ ընդդիմության պայքարը պիտի ավելի «գիտելիքահեն» լինի, քանի որ իրականում Նիկոլը ֆենոմեն է, որն ունի իր մեթոդաբանությունը:
Փորձենք օգտվելով պատմական փաստերից՝ տալ հիմնական նկարագրերը:
Հին Հունաստանում Աթենքի և Սպարտայի միջև ծավալված հակամարտությունն ավարտվեց Սպարտայի հաղթանակով Աթենքում իշխանությունը տնօրինող սոփեստների պատճառով: Հենց նրանք էին սկսել եղանակ ստեղծել Աթենքում, իսկ նրանցից մեկը՝ Ալկիվիադոսը, ով կառավարիչն էր և ամենաազդեցիկ հռետորը, համոզեց քաղաքին աննախադեպ մեծ նավատորմ ուղարկել Սիցիլիա, ինչն ավարտվեց Աթենքի համար աղետով:
Հին հույները լավ գիտեին խոսքի ուժը, որն ավելի կարևոր էր դառնում Աթենքի պոլիսային դեմոկրատիայի պարագայում, որի մեխանիզմը եթե պարզեցնենք, հետևյալն էր՝ ով ում և ինչպես կհամոզեր:
Հենց այստեղ առողջ և ավանդական հռետորաբանության մեջ խառնվեց նրա աղավաղված և մանիպուլյացիոն տեսակը՝ սոփեստությունը: Եթե մինչ այդ լեզուն և խոսքը ծառայում էին իրականությունը նկարագրելու համար, ապա սոփեստները սկսեցին կատարելագործվել՝ օգտագործելով խոսքն իրականությունը խեղելու, այլանդակելու համար: Սոփեստները հասան կատարելության համոզիչ կերպով ապացուցելու այն, ինչ իրականությանը չի համապատասխանում (Նիկո՛լ, ականջդ կանչի,- Ա.Ա.):
Քանզի գիտելիքն այլևս գերակա չէր, ճշմարտությունը հայտնվեց հարվածի տակ: Սոփեստները քաղաքական բանավեճերը վերածեցին «ով ում կզզցրեց», «ով ում ձայնը կտրեց» սկզբունքների, այլ ոչ թե ճշմարտության որոնման:
Սոփեստներն ասում էին, որ կարևոր չէ տիրապետել թեմային կամ հարցի գիտակ լինել: Կարևոր է կարողանալ ունակ լինել խոսել թեմայից (Նիկոլի ականջը նորից կանչի):
Մեկ այլ կարևորագույն դիտարկում. եթե գիտության մեջ փաստերն անհերքելի և անփոփոխ երևույթներ են, ապա սոփեստական հռետորաբանության մեջ ցանկացած փաստ հերքելի է, ուստի այլևս փաստ չէ (պատկերացնում եմ, թե ոնց են արձագանքում հիմա Նիկոլի ականջները,- Ա.Ա.):
Սա է սոփեստների «մահացու զենքը»՝ ԻՍԿԱՆԴԵՐԸ: Փաստերի ափաշքյարա հերքումը խախտում է իրականության կայունությունն ու հավասարակշռությունը, քանդում է մարդկանց շրջապատող միջավայրը:
Սոփեստների մեկ այլ գաղտնի հնարքը խոսքում «արժեքների» և էմոցիաների վրա շեշտադրելն է: Եվ սա տրամաբանական է. փաստերը հերքելով՝ նրանք քայքայում են իրականությունը, որը լցնում են իրենց էմոցիաներով (ինչպես կասեր Փաշինյանը՝ «կրքերով»,- Ա.Ա.):
Ի տարբերություն փաստերի՝ «արժեքներն» ու էմոցիաները չեն հանդիսանում իրականության անփոփոխ բնութագրիչներ, նրանք ոչ թե աշխարհի մասին տեղեկություններ են պարունակում, այլ արտահայտում են մեր սուբյեկտիվ վերաբերմունքն աշխարհի հանդեպ…
Սակայն…
Փաստերի ոչնչացումից հետո սոփեստների «արժեքներն» ու էմոցիաները դառնում են ուղղորդիչ, որոշիչ և կայունության պատրանք ստեղծող:
Մեկ հոդվածով, այն էլ՝ բանտախցից, դժվար է հավակնել առավել մանրամասն նկարագրել խնդիրը, ուստի կփորձեմ հաջորդ հրապարակումներում անդրադառնալ այն հարցին (շատ կարևոր,- Ա.Ա.), թե ինչպես էին հին հույները պայքարում քայքայիչ սոփեստների հնարքների դեմ:

Nikola is a rhetor, but from a dangerous school. Ashotyan's article from prison.
SOPHISTS' "DEADLY WEAPON": THE ISKANDERS. THE FIGHT AGAINST PASHINYAN MUST BE KNOWLEDGE-BASED. THE STATEMENT OF POLITICAL PRISONER ARMEN ASHOTYAN FROM THE CELL
Weeks ago, Nikol Pashinyan, to justify his latest unrestrained speech, said that he is a "passionate orator":
I believe many mocked and joked about this topic, focusing on the word "passionate," behind which Pashinyan's confession was forgotten: he is indeed an orator, a good orator, who, in his own words, seized power in 2018, and now one of the three main pillars holding it is his word (I will not touch upon the other two—repressions and external support for now,- A.A.).
Yes, Nikol is an orator, but in the ordinary, classical sense, he comes from the most dangerous, most destructive school of orators. He is a sophist.
In our daily lives, we use that word, as a rule, with a serious face to describe those who iron out heads or wave the air:
In reality, it is not an innocent trait of self-important people. History is full of cases where sophists have dismantled states, and Armenia is not the only one.
The leitmotif of my article is not to hint or conduct a theoretical analysis. I believe the opposition has been losing to Pashinyan until now because it does not analyze comprehensively and does not approach this issue systematically. In short, the opposition's struggle should be more "knowledge-based," as Nikol is actually a phenomenon that has its own methodology:
Let us try to use historical facts to provide the main descriptions:
The conflict between Athens and Sparta in ancient Greece ended with Sparta's victory due to the sophists who held power in Athens. They were the ones who began to create the atmosphere in Athens, and one of them, Alcibiades, who was the ruler and the most influential orator, convinced the city to send an unprecedented large fleet to Sicily, which ended in disaster for Athens:
The ancient Greeks knew well the power of speech, which became more important in the context of Athenian civic democracy, the mechanism of which, if simplified, was as follows: who would convince whom and how:
It was here that the distorted and manipulative type of sophistry mixed with healthy and traditional rhetoric. If before, language and speech served to describe reality, then sophists began to perfect themselves by using speech to distort and deform reality. Sophists reached perfection in convincingly proving what does not correspond to reality (Nikol, heed this,- A.A.).
Since knowledge was no longer dominant, truth came under attack. Sophists turned political debates into principles of "who disgusted whom," "who cut off whose voice," rather than searching for truth:
Sophists said that it does not matter to master the topic or be knowledgeable about the issue. What matters is to be able to speak about the topic (Nikol's ear should heed this again):
Another crucial observation: if in science facts are undeniable and immutable phenomena, then in sophistical rhetoric, any fact is deniable, thus no longer a fact (I can imagine how Nikol's ears are reacting now,- A.A.).
This is the "deadly weapon" of sophists: THE ISKANDERS. The denial of facts disrupts the stability and balance of reality, dismantling the environment surrounding people:
Another secret trick of sophists is to emphasize "values" and emotions in speech. And this is logical: by denying facts, they undermine reality, which they fill with their emotions (as Pashinyan would say, with "passions",- A.A.).
Unlike facts, "values" and emotions are not immutable characteristics of reality; they do not contain information about the world but express our subjective attitude towards the world…
However…
After the destruction of facts, the "values" and emotions of sophists become guiding, decisive, and create an illusion of stability:
With one article, especially from a cell, it is difficult to claim a more detailed description of the problem, so I will try to address the question (very important,- A.A.) in subsequent publications of how the ancient Greeks fought against the destructive tricks of sophists: