Ովքեր են Ալեն Սիմոնյանի դեմ աշխատել, որ նրան որևէ պաշտոնի չի նշանակում Փաշինյանը. ցուցակ. «Ժողովուրդ»
10-07-2026 10:39 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Վերջին օրերին քաղաքական կուլիսներում նոր թափով քննարկվում է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի քաղաքական ապագան։ Քննարկումների պատճառ դարձավ ոչ միայն Սիմոնյանի վերջին հրապարակային այցը եկեղեցի՝ մեղքերի թողության, այլև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպման ընթացքում հնչեցրած հայտարարությունը։
Փաշինյանը, դիմելով Հանրապետության նախագահին, ասաց.
«Տեղի ունեցան հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, և «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն ունի խորհրդարանում մանդատների մեծամասնություն, և կձևավորենք կառավարություն։ Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել նախորդող շրջանում կառավարության գործունեությանը Ձեր աջակցության համար։ Առաջիկայում, իհարկե, առիթ կունենանք խոսելու արդեն նոր ձևավորվող կառավարության մասին, նաև նոր ձևավորվող կառավարության ծրագիրը պետք է ընդունենք և, իհարկե, իրականացնենք»։
Այս հայտարարությունը մեկնաբանվեց իբրև հրապարակային ազդակ, որ իշխանությունը շարունակում է վստահել գործող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, և նրա պաշտոնավարման հարցը ներկայումս չի դիտարկում որպես փոփոխության ենթակա։ Մինչդեռ եղել էին հրապարակումներ, թե Ալեն Սիմոնյանը կարող է հավակնել Հանրապետության նախագահի պաշտոնին, սակայն Փաշինյանի վերջին հայտարարությունից հետո, ըստ այդ մեկնաբանությունների, այդ սցենարին վերջակետ դրվեց։ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ նախագահ չի լինելու։
Իսկ ինչո՞ւ այդքան դաժան։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը մի առիթով գրել էր, որ վերջին ամիսներին ՔՊ կուսակցության մի շարք ներկայացուցիչներ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են փաստաթղթերի և նյութերի փաթեթ Ալեն Սիմոնյանի և նրա գործունեության վերաբերյալ։ Դրանք, ըստ թերթի աղբյուրների, պարունակել են կոմպրոմատային բնույթի տեղեկություններ՝ կոռուպցիոն ենթադրյալ գործարքների, հովանավորչության կասկածների, կլանային համակարգ ստեղծելու կասկածների, ինչպես նաև թիմակիցներին, այդ թվում՝ կանանց, նեղացնելու և նսեմացնելու դեպքերի վերաբերյալ։
Իհարկե, այս տեղեկությունները պաշտոնապես չեն հաստատվել և չեն էլ կարող, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը, Ալեն Սիմոնյանի մասին խոսելիս, միայն հայտարարել է, որ նա կմնա «քաղաքական կապիտալ», իսկ նրա հետագա ներգրավվածության ձևաչափը դեռ կորոշվի։
Սակայն ՔՊ-ական մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ վարչապետը, հաշվի առնելով կուսակցության ներսում ձևավորված տրամադրությունները, չի ցանկացել գնալ թիմի զգալի հատվածի դիրքորոշման դեմ։ «Ժողովուրդ»-ին ՔՊ-ից փոխանցվել է մի հսկա ցուցակ, թե ովքեր են վերջին հինգ տարիներին ՔՊ-ում տարբեր պատճառներով լարված հարաբերություններ ունեցել Ալեն Սիմոնյանի հետ՝ դժգոհելով նրա աշխատանքային ոճից և գործընկերների հետ հարաբերություններից։ Եվ այդ դժգոհությունները, ըստ աղբյուրների, հարմար պահին ներկայացվել են Փաշինյանին։
Ըստ այդմ, ցուցակում են՝
Հայկ Սարգսյանը,
Վիլեն Գաբրիելյանը,
Արմեն Խաչատրյանը,
Հայկ Կոնջորյանը,
Հռիփսիմե Հունանյանը,
Ռուբեն Ռուբինյանը,
Ջուլիետա Ազարյանը,
Լուսինե Բադալյանը,
Զարուհի Բաթոյանը,
Հռիփսիմե Գրիգորյանը,
Արփի Դավոյանը,
Լիլիթ Մինասյանը,
Լիլիթ Ստեփանյանը,
Անդրանիկ Քոչարյանը,
Հերիքնազ Տիգրանյանը,
Մխիթար Հայրապետյանը,
Հայկ Ցիրունյանը։
Միաժամանակ պետք է նշել, որ նշված անձինք հրապարակային չեն հաստատում մեր այս տեղեկությունները։
Հատկանշական է նաև, որ վերջին տարիներին մամուլում բազմիցս հրապարակումներ են եղել Ալեն Սիմոնյանի և նրա ընտանիքի ունեցվածքի, հայտարարագրերի և տարբեր հնարավոր շահերի բախումների վերաբերյալ, որոնք, ըստ մեր աղբյուրների, նույնպես ունեցել են իրենց ազդեցությունը վարչապետի որոշման վրա»։

Who are those who have worked against Alen Simonyan, which is why Pashinyan does not appoint him to any position? List. "Zhoghovurd"
10-07-2026 10:39 Armenia Press of Diaspora
«Joghvourd» newspaper writes. «In recent days, the political future of the President of the National Assembly, Alen Simonyan, is being discussed with new vigor in political backstage. The discussions were triggered not only by Simonyan's recent public visit to the church for the forgiveness of sins but also by Prime Minister Nikol Pashinyan's statement during his meeting with President Vahagn Khachaturyan.»
Pashinyan, addressing the President, said.
«The regular parliamentary elections took place, and the «Civil Contract» has a majority of mandates in the parliament, and we will form a government. I also want to thank you for your support of the government's activities in the previous term. In the near future, of course, we will have the opportunity to talk about the newly formed government, and we must adopt the program of the new government and, of course, implement it.»
This statement was interpreted as a public signal that the authorities continue to trust the current president, Vahagn Khachaturyan, and that his position is currently not considered subject to change. Meanwhile, there had been publications suggesting that Alen Simonyan could aspire to the presidency, but after Pashinyan's recent statement, according to those interpretations, that scenario was put to rest. Alen Simonyan will not be the President of the Republic.
But why so harsh?
«Joghvourd» newspaper had previously written that in recent months, several representatives of the CP party presented a package of documents and materials regarding Alen Simonyan and his activities to Nikol Pashinyan. According to the newspaper's sources, these contained compromising information related to alleged corrupt transactions, suspicions of patronage, suspicions of creating a clan system, as well as cases of belittling and undermining teammates, including women.
Of course, this information has not been officially confirmed and cannot be, as Nikol Pashinyan, when speaking about Alen Simonyan, only stated that he will remain a «political capital,» and the format of his further involvement will still be determined.
However, according to our sources from the CP, the Prime Minister, considering the moods formed within the party, did not want to go against the position of a significant part of the team. A huge list has been conveyed to «Joghvourd» from the CP, detailing who has had strained relations with Alen Simonyan for various reasons over the past five years, expressing dissatisfaction with his working style and relationships with colleagues. And these grievances, according to sources, were presented to Pashinyan at an appropriate time.
Accordingly, the list includes:
Hayk Sargsyan,
Vilen Gabrielian,
Armen Khachatryan,
Hayk Konjoryan,
Hripsime Hunanyan,
Ruben Rubinyan,
Julieta Azaryan,
Lusine Badalyan,
Zaruhi Batoyan,
Hripsime Grigoryan,
Arpi Davoyan,
Lilit Minasyan,
Lilit Stepanyan,
Andranik Kocharyan,
Heriknaz Tigranyan,
Mkhitar Hayrapetyan,
Hayk Tsirunyan.
At the same time, it should be noted that the mentioned individuals do not publicly confirm our information.
It is also noteworthy that in recent years, there have been numerous publications in the press regarding Alen Simonyan and his family's assets, declarations, and various potential conflicts of interest, which, according to our sources, have also influenced the Prime Minister's decision.»