Ովքեր են Ալեն Սիմոնյանի դեմ աշխատել, որ նրան որևէ պաշտոնի չի նշանակում Փաշինյանը. ցուցակ. «Ժողովուրդ»
10-07-2026 10:39 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Վերջին օրերին քաղաքական կուլիսներում նոր թափով քննարկվում է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի քաղաքական ապագան։ Քննարկումների պատճառ դարձավ ոչ միայն Սիմոնյանի վերջին հրապարակային այցը եկեղեցի՝ մեղքերի թողության, այլև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպման ընթացքում հնչեցրած հայտարարությունը։
Փաշինյանը, դիմելով Հանրապետության նախագահին, ասաց.
«Տեղի ունեցան հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, և «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն ունի խորհրդարանում մանդատների մեծամասնություն, և կձևավորենք կառավարություն։ Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել նախորդող շրջանում կառավարության գործունեությանը Ձեր աջակցության համար։ Առաջիկայում, իհարկե, առիթ կունենանք խոսելու արդեն նոր ձևավորվող կառավարության մասին, նաև նոր ձևավորվող կառավարության ծրագիրը պետք է ընդունենք և, իհարկե, իրականացնենք»։
Այս հայտարարությունը մեկնաբանվեց իբրև հրապարակային ազդակ, որ իշխանությունը շարունակում է վստահել գործող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, և նրա պաշտոնավարման հարցը ներկայումս չի դիտարկում որպես փոփոխության ենթակա։ Մինչդեռ եղել էին հրապարակումներ, թե Ալեն Սիմոնյանը կարող է հավակնել Հանրապետության նախագահի պաշտոնին, սակայն Փաշինյանի վերջին հայտարարությունից հետո, ըստ այդ մեկնաբանությունների, այդ սցենարին վերջակետ դրվեց։ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ նախագահ չի լինելու։
Իսկ ինչո՞ւ այդքան դաժան։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը մի առիթով գրել էր, որ վերջին ամիսներին ՔՊ կուսակցության մի շարք ներկայացուցիչներ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են փաստաթղթերի և նյութերի փաթեթ Ալեն Սիմոնյանի և նրա գործունեության վերաբերյալ։ Դրանք, ըստ թերթի աղբյուրների, պարունակել են կոմպրոմատային բնույթի տեղեկություններ՝ կոռուպցիոն ենթադրյալ գործարքների, հովանավորչության կասկածների, կլանային համակարգ ստեղծելու կասկածների, ինչպես նաև թիմակիցներին, այդ թվում՝ կանանց, նեղացնելու և նսեմացնելու դեպքերի վերաբերյալ։
Իհարկե, այս տեղեկությունները պաշտոնապես չեն հաստատվել և չեն էլ կարող, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը, Ալեն Սիմոնյանի մասին խոսելիս, միայն հայտարարել է, որ նա կմնա «քաղաքական կապիտալ», իսկ նրա հետագա ներգրավվածության ձևաչափը դեռ կորոշվի։
Սակայն ՔՊ-ական մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ վարչապետը, հաշվի առնելով կուսակցության ներսում ձևավորված տրամադրությունները, չի ցանկացել գնալ թիմի զգալի հատվածի դիրքորոշման դեմ։ «Ժողովուրդ»-ին ՔՊ-ից փոխանցվել է մի հսկա ցուցակ, թե ովքեր են վերջին հինգ տարիներին ՔՊ-ում տարբեր պատճառներով լարված հարաբերություններ ունեցել Ալեն Սիմոնյանի հետ՝ դժգոհելով նրա աշխատանքային ոճից և գործընկերների հետ հարաբերություններից։ Եվ այդ դժգոհությունները, ըստ աղբյուրների, հարմար պահին ներկայացվել են Փաշինյանին։
Ըստ այդմ, ցուցակում են՝
Հայկ Սարգսյանը,
Վիլեն Գաբրիելյանը,
Արմեն Խաչատրյանը,
Հայկ Կոնջորյանը,
Հռիփսիմե Հունանյանը,
Ռուբեն Ռուբինյանը,
Ջուլիետա Ազարյանը,
Լուսինե Բադալյանը,
Զարուհի Բաթոյանը,
Հռիփսիմե Գրիգորյանը,
Արփի Դավոյանը,
Լիլիթ Մինասյանը,
Լիլիթ Ստեփանյանը,
Անդրանիկ Քոչարյանը,
Հերիքնազ Տիգրանյանը,
Մխիթար Հայրապետյանը,
Հայկ Ցիրունյանը։
Միաժամանակ պետք է նշել, որ նշված անձինք հրապարակային չեն հաստատում մեր այս տեղեկությունները։
Հատկանշական է նաև, որ վերջին տարիներին մամուլում բազմիցս հրապարակումներ են եղել Ալեն Սիմոնյանի և նրա ընտանիքի ունեցվածքի, հայտարարագրերի և տարբեր հնարավոր շահերի բախումների վերաբերյալ, որոնք, ըստ մեր աղբյուրների, նույնպես ունեցել են իրենց ազդեցությունը վարչապետի որոշման վրա»։

Кто работал против Алена Симоняна, что Пашинян не назначает его на какую-либо должность. Список. «Жоҕовурд»
10-07-2026 10:39 Армения Обзор прессы Диаспоры
«Жоговурд» газета сообщает. «В последние дни в политических кулуарах активно обсуждается политическое будущее председателя Национального собрания Алена Симоняна. Причиной обсуждений стало не только последнее публичное посещение Симоняна церкви для исповеди, но и заявление премьер-министра Николы Пашиняна во время встречи с президентом Республики Ваганом Хачатуряном.»
Пашинян, обращаясь к президенту Республики, сказал:
«Состоялись очередные парламентские выборы, и «Гражданский договор» имеет большинство мандатов в парламенте, и мы сформируем правительство. Я также хочу поблагодарить за поддержку деятельности правительства в предыдущем периоде. В ближайшее время, конечно, у нас будет возможность поговорить о вновь формируемом правительстве, также мы должны принять программу нового правительства и, конечно, реализовать ее».
Это заявление было интерпретировано как публичный сигнал о том, что власть продолжает доверять действующему президенту Вагану Хачатуряну, и вопрос его назначения в настоящее время не рассматривается как подлежащий изменению. Тем не менее, были публикации о том, что Ален Симонян может претендовать на пост президента Республики, однако после последнего заявления Пашиняна, по мнению этих комментариев, этому сценарию был поставлен конец. Ален Симонян не будет президентом РА.
А почему так жестоко?
«Жоговурд» в одном из случаев писал, что в последние месяцы ряд представителей партии КП представили Николу Пашиняну пакет документов и материалов о Алене Симоняне и его деятельности. Эти материалы, по данным источников газеты, содержали компрометирующую информацию о предполагаемых коррупционных сделках, подозрениях в покровительстве, подозрениях в создании клановой системы, а также о случаях ущемления и унижения соратников, включая женщин.»
Конечно, эта информация официально не подтверждена и не может быть, поскольку Никол Пашинян, говоря об Алене Симоняне, только заявил, что он останется «политическим капиталом», а формат его дальнейшего участия еще будет определен.
Однако, по данным наших источников из КП, премьер-министр, учитывая настроения, сложившиеся внутри партии, не захотел идти против позиции значительной части команды. «Жоговурд» получил от КП огромный список тех, кто в последние пять лет имел напряженные отношения с Аленом Симоняном по различным причинам, выражая недовольство его рабочим стилем и отношениями с коллегами. И эти недовольства, по словам источников, были представлены Пашиняну в подходящий момент.
Согласно этому, в списке находятся:
Гайк Саргсян,
Вилен Габриелян,
Армен Хачатрян,
Гайк Конжорян,
Хрипсиме Хунанян,
Рубен Рубинян,
Джулиета Азарян,
Лусине Бадалян,
Заруи Батоян,
Хрипсиме Григорян,
Арпи Давоян,
Лилит Минасян,
Лилит Степанян,
Андраник Кочарян,
Герикназ Тигранян,
Мхитар Айрапетян,
Гайк Цирунян.
Следует также отметить, что указанные лица публично не подтверждают нашу информацию.
Примечательно также, что в последние годы в прессе неоднократно публиковались материалы о собственности Алена Симоняна и его семьи, декларациях и различных возможных конфликтах интересов, которые, по нашим источникам, также оказали влияние на решение премьер-министра».