Թրամփը Ուկրաինային Patriot-ի լիցենզիա կտա՞
1in.am  Հուլիսի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կժամանի Անկարա։ Ինչպես հայտնի է դարձել Turkiye պարբերականին, օդանավակայանում նրան կդիմավորի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նույն օրը տեղական ժամանակով 15:00-ին կմեկնարկի Թրամփ-Էրդողան դեմ առ դեմ հանդիպումը, այնուհետև բանակցությունները կշարունակվեն պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Թուրքիայի նախագահի գրասենյակից լրատվամիջոցներին ասել են, որ Թրամփ-Էրդողան առանձնազրույցի ընթացքում կքննարկվեն «ռազմական արդյունաբերության, առևտրի, էներգետիկ համագործակցության, տարածաշրջանային իրադարձությունների, ռուս-ուկրաինական հակամարտության և Գազայի հարցերը»։ Անկարայում ԱՄՆ նախագահի այցից մեծ սպասումներ ունեն։
ԱՄՆ նախագահը Անկարայում հանդիպում կունենա նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Այդ մասին վերջինս հայտարարել է անձամբ՝ Դոնալդ Թրամփի հետ հուլիսի 4-ին հեռախոսազրույցից հետո։ Դոնալդ Թրամփի Անկարա ուղևորության նախօրեին ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը ռուս-ուկրաինական պատերազմի մասին բավական ընդարձակ հայտարարություն է արել, ինչից պարզորոշ հասկացվում է, որ ուկրաինական կողմի վերջին գործողությունները Սպիտակ տան ընկալումներում «սկզբունքային փոփոխություն են մտցրել»։
Ամենայն հավանականությամբ, այդ մոտեցումը դիվանագիտական խողովակներով փոխանցվել է Մոսկվա։ Հուլիսի 5-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը ռուս-ուկրաինական զինված հակամարտությունը անվանել է «իսկական պատերազմ» և ցավ հայտնել, որ Կիևին աջակցում է նաև Վաշինգտոնը։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին ընդառաջ ռուսաստանցի հայտնի քաղաքագետ Կարագանովը, ում համարում են «Կրեմլում ազդեցություն ունեցող», Interfax-ին հարցազրույցում միանշանակ պնդել է, որ Ռուսաստանը «արմատական լուծման համար պետք է ջերմամիջուկային զենք կիրառի»։ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հավաստիացրել է, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը «կլուծի Ուկրաինային հակակահրթիռային պաշտպանության բավարար միջոցներով ապահովելու հարցը»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը Միացյալ Նահանգներից Patriot հրթիռների արտադրության լիցենզիա է խնդրել։ Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումը այդ հարցին լուծում կտա՞։

Трамп даст ли Украине лицензию на Patriot?
1in.am  7 июля президент США Дональд Трамп прибудет в Анкару. Как стало известно изданиям Turkiye, его встретит президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в аэропорту. В тот же день в 15:00 по местному времени начнется встреча Трампа и Эрдогана лицом к лицу, после чего переговоры продолжатся с участием делегаций.
В пресс-службе президента Турции сообщили СМИ, что во время личной беседы Трампа и Эрдогана будут обсуждаться «вопросы военной промышленности, торговли, энергетического сотрудничества, региональных событий, российско-украинского конфликта и ситуации в Газе». В Анкаре ожидают значительных результатов от визита президента США.
Президент США также встретится в Анкаре с президентом Украины Владимиром Зеленским. Об этом последний заявил лично после телефонного разговора с Дональдом Трампом 4 июля. Накануне поездки Дональда Трампа в Анкару вице-президент США Пенс сделал довольно обширное заявление о российско-украинской войне, из которого ясно следует, что последние действия украинской стороны «внесли принципиальные изменения» в восприятие Белым домом ситуации.
Скорее всего, этот подход был передан через дипломатические каналы в Москву. 5 июля пресс-секретарь президента России Песков назвал российско-украинский вооруженный конфликт «настоящей войной» и выразил сожаление, что Киеву поддерживает также Вашингтон.
На фоне предстоящего саммита НАТО в Анкаре известный российский политолог Караганов, которого считают «влиятельным в Кремле», в интервью Interfax однозначно заявил, что Россия «должна применить термоядерное оружие для радикального решения». Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заверила, что саммит НАТО «решит вопрос обеспечения Украины достаточными средствами противоракетной обороны».
Ранее президент Украины запрашивал у Соединенных Штатов лицензию на производство ракет Patriot. Решит ли встреча Трампа и Зеленского этот вопрос?