Թրամփը Ուկրաինային Patriot-ի լիցենզիա կտա՞
1in.am  Հուլիսի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կժամանի Անկարա։ Ինչպես հայտնի է դարձել Turkiye պարբերականին, օդանավակայանում նրան կդիմավորի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նույն օրը տեղական ժամանակով 15:00-ին կմեկնարկի Թրամփ-Էրդողան դեմ առ դեմ հանդիպումը, այնուհետև բանակցությունները կշարունակվեն պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Թուրքիայի նախագահի գրասենյակից լրատվամիջոցներին ասել են, որ Թրամփ-Էրդողան առանձնազրույցի ընթացքում կքննարկվեն «ռազմական արդյունաբերության, առևտրի, էներգետիկ համագործակցության, տարածաշրջանային իրադարձությունների, ռուս-ուկրաինական հակամարտության և Գազայի հարցերը»։ Անկարայում ԱՄՆ նախագահի այցից մեծ սպասումներ ունեն։
ԱՄՆ նախագահը Անկարայում հանդիպում կունենա նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Այդ մասին վերջինս հայտարարել է անձամբ՝ Դոնալդ Թրամփի հետ հուլիսի 4-ին հեռախոսազրույցից հետո։ Դոնալդ Թրամփի Անկարա ուղևորության նախօրեին ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը ռուս-ուկրաինական պատերազմի մասին բավական ընդարձակ հայտարարություն է արել, ինչից պարզորոշ հասկացվում է, որ ուկրաինական կողմի վերջին գործողությունները Սպիտակ տան ընկալումներում «սկզբունքային փոփոխություն են մտցրել»։
Ամենայն հավանականությամբ, այդ մոտեցումը դիվանագիտական խողովակներով փոխանցվել է Մոսկվա։ Հուլիսի 5-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը ռուս-ուկրաինական զինված հակամարտությունը անվանել է «իսկական պատերազմ» և ցավ հայտնել, որ Կիևին աջակցում է նաև Վաշինգտոնը։
Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին ընդառաջ ռուսաստանցի հայտնի քաղաքագետ Կարագանովը, ում համարում են «Կրեմլում ազդեցություն ունեցող», Interfax-ին հարցազրույցում միանշանակ պնդել է, որ Ռուսաստանը «արմատական լուծման համար պետք է ջերմամիջուկային զենք կիրառի»։ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հավաստիացրել է, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը «կլուծի Ուկրաինային հակակահրթիռային պաշտպանության բավարար միջոցներով ապահովելու հարցը»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը Միացյալ Նահանգներից Patriot հրթիռների արտադրության լիցենզիա է խնդրել։ Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումը այդ հարցին լուծում կտա՞։

Will Trump grant a Patriot license to Ukraine?
1in.am  On July 7, U.S. President Donald Trump will arrive in Ankara. According to the Turkiye newspaper, he will be welcomed at the airport by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. On the same day, at 15:00 local time, the Trump-Erdoğan face-to-face meeting will begin, followed by negotiations with the participation of delegations.
The Turkish presidential office has informed the media that during the Trump-Erdoğan private conversation, they will discuss "military industry, trade, energy cooperation, regional events, the Russia-Ukraine conflict, and the Gaza issues." There are high expectations for the U.S. president's visit to Ankara.
The U.S. president will also meet with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in Ankara. The latter announced this personally after a phone conversation with Donald Trump on July 4. The day before Donald Trump's trip to Ankara, U.S. Vice President Pence made a rather extensive statement regarding the Russia-Ukraine war, which clearly indicates that the recent actions of the Ukrainian side have "introduced a fundamental change" in the perceptions of the White House.
Most likely, this approach has been communicated to Moscow through diplomatic channels. On July 5, the press secretary of the Russian president, Peskov, referred to the Russia-Ukraine armed conflict as a "real war" and expressed regret that Washington is also supporting Kyiv.
Ahead of the NATO summit in Ankara, the well-known Russian political scientist Karaganov, who is considered to have "influence in the Kremlin," unequivocally stated in an interview with Interfax that Russia "must use thermonuclear weapons for a radical solution." European Commission President Ursula von der Leyen assured that the NATO summit "will address the issue of providing Ukraine with sufficient means for missile defense."
Previously, the Ukrainian president requested a license for the production of Patriot missiles from the United States. Will the Trump-Zelensky meeting provide a solution to this issue?