Հաստատվել է քոլեջների ընդունելության նոր կարգը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել է մասնագիտական ուսումնական հաստատություն ընդունելության նոր կարգը:
Կատարված հիմնական փոփոխությամբ՝ կատարելագործվել է կրթության տարբեր մակարդակների տեղեկատվական բազաների փոխկապակցման համակարգը։ Քոլեջների ընդունելության գործընթացը թվայնացվել է՝ դիմորդների տվյալները և անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներբեռնվելու են ինքնաշխատ եղանակով, միասնական թվային հարթակում  ներկայացվելու են առաջարկվող կրթական ծառայությունները, միջին մասնագիտական և արհեստագործական կրթական ծրագրերը,  որակավորումները, ուսուցման ժամկետները, ուսուցման կազմակերպման մեթոդաբանությունը, աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության ձևերի  կիրառումը, ընդունելության պայմանները, ինչպես նաև դիմորդի հետ կնքվելիք պայմանագրի պայմանները և այլն։
Ինչպես դիմել քոլեջ
Մասնագիտական ուսումնական հաստատության՝ քոլեջի դիմորդը dimord.emis.am  համակարգում էլեկտրոնային եղանակով լրացնում է դիմում-հայտը, որը ներառում է անձնական տվյալները (անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան օր, ամիս, տարեթիվ, էլեկտրոնային հասցե, հեռախոսահամար) և հանրային ծառայության համարանիշը (ՀԾՀ), ինչպես նաև լուսանկար, կրթության վկայական։
Դիմորդը կարող է դիմել մեկ հաստատություն՝ մեկ մասնագիտության համար՝ անվճար և վճարովի ուսուցման հիմունքով: Քոլեջ դիմելու ուղեցույցը՝ ըստ քայլերի հաջորդականության, կհրապարակվի առաջիկայում։
Միասնական մոտեցում
Մասնագիտական կրթության ոլորտում սահմանվել է նաև ընդունելության միասնական կարգավորում՝ անկախ հիմնադրից և կազմակերպաիրավական ձևից՝ բոլոր դիմորդների հայտերը կներկայացվեն նույն համակարգում, ինչը հնարավորություն կտա դիմորդներին մասնագիտական կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (ՄԿԿՏՀ) հայտադիմում ներկայացնելիս տեսնել տարբեր ՄՈՒՀ-երի ծառայություններն ու առաջարկվող որակավորումները և ունենալ այլընտրանք։
Կարգով սահմանվել է նաև, որ հեռակա ուսուցման ձևն աստիճանաբար կփոխարինվի լրիվ կամ մասնակի բեռնվածության ուսումնառությամբ:
Ընդունելության ժամկետներ
Մրցույթին մասնակցելու համար դիմորդի դիմում-հայտը և փաստաթղթերն էլեկտրոնային եղանակով ընդունվում են համակարգ՝ ոչ ուշ, քան հուլիսի 10-ը.
ոչ ոլորտային մասնագիտություններով` մինչև օգոստոսի 10-ը՝ ժամը 18:00-ն,
ոլորտային մասնագիտություններով` մինչև հուլիսի 24-ը՝ ժամը 18:00-ն:
Քննություններն անցկացվում են հուլիսի 25-ից օգոստոսի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Հեռակա ուսուցմամբ ընդունելությունը, համաձայն նախարարի հրամանի, կարող է կազմակերպվել գործող կարգին համապատասխան՝ մինչև լրիվ կամ մասնակի բեռնվածությամբ կրթության կազմակերպման կարգի ընդունումը։
Ընդունելության պայմաններ
Ընդունելությունն իրականացվում է առանց քննությունների՝ բացառությամբ արհեստագործական կամ միջին մասնագիտական կրթության մակարդակում մշակույթի, սպորտի, բժշկության ոլորտների և լիազոր մարմնի սահմանած այլ ոլորտային մասնագիտությունների։
Սպորտի բնագավառի մարզաձևերով Եվրոպայի և աշխարհի մրցանակակիր դիմորդները նույն մարզաձևի ուղղվածությամբ ընդունելության հայտ ներկայացնելու դեպքում օգտվում են առանց քննության և մրցույթի ընդունվելու իրավունքից։ Ոստիկանության, պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այլ գերակա ոլորտներում կրթական ծրագրեր իրականացնող ՄՈՒՀ-երի ընդունելությունն իրականացվում է համապատասխան լիազոր մարմնի ղեկավարի  հրամանով սահմանված կարգով։
Մշակույթի և սպորտի ոլորտների ուղղվածությամբ ընդունելություն իրականացնող քոլեջները ոչ ուշ, քան մեկ տարի առաջ հրապարակում են ընդունելության համար անհրաժեշտ մասնագիտական քննությունները և դրանց անցկացման պայմանները։
Ընդունելության մրցույթն անցկացվում է տվյալ որակավորման (ուղղվածության) կամ մասնագիտության մուտքային պահանջի համար սահմանված միավորների հաշվարկմամբ՝ հիմք ընդունելով հիմնական կամ միջնակարգ կրթության ավարտական փաստաթղթի միավորները, այդ թվում՝ ավարտական և պետական ամփոփիչ քննության միավորները։
Արհեստագործական կամ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով որակավորված և միջնակարգ կրթության ավարտական փաստաթուղթ չունեցող դիմորդների համար հիմք են ընդունվում հիմնական կրթության և արհեստագործական  կամ  միջին մասնագիտական կրթության մակարդակի ավարտական փաստաթղթի՝ դիպլոմի ներդիրի համապատասխան առարկաների գնահատականները։ Միասնական քննություն հանձնած դիմորդը կարող է որպես միավորների հաշվարկման հիմք ներկայացնել նաև իր քննական միավորը։

Приказом министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения утвержден новый порядок приема в профессиональные учебные заведения:
Основным изменением стало усовершенствование системы взаимосвязи информационных баз данных различных уровней образования. Процесс приема в колледжи был цифровизирован: данные абитуриентов и необходимые документы будут загружаться в автоматическом режиме, на единой цифровой платформе будут представлены предлагаемые образовательные услуги, программы среднего профессионального и ремесленного образования, квалификации, сроки обучения, методология организации обучения, применение форм обучения на основе труда, условия приема, а также условия договора, который будет заключен с абитуриентом и т.д.
Как подать заявление в колледж
Абитуриент профессионального учебного заведения - колледжа заполняет заявление в электронном виде в системе dimord.emis.am, которое включает личные данные (имя, фамилия, отчество, дата рождения, месяц, год, электронный адрес, номер телефона) и номер для государственных услуг (НГУ), а также фотографию, свидетельство об образовании.
Абитуриент может подать заявление в одно учебное заведение на одну специальность на бесплатной и платной основе. Руководство по подаче заявления в колледж, согласно последовательности шагов, будет опубликовано в ближайшее время.
Единый подход
В области профессионального образования также установлено единое регулирование приема, независимо от учредителя и организационно-правовой формы - все заявления абитуриентов будут представлены в одной системе, что позволит абитуриентам видеть услуги различных ПУЗ и предлагаемые квалификации в информационной системе управления профессиональным образованием (ИСУПЭ) при подаче заявления.
Также установлено, что форма заочного обучения постепенно будет заменена обучением с полной или частичной нагрузкой:
Сроки приема
Для участия в конкурсе заявление абитуриента и документы принимаются в электронном виде в систему не позднее 10 июля:
по неотраслевым специальностям - до 10 августа, до 18:00,
по отраслевым специальностям - до 24 июля, до 18:00.
Экзамены проводятся в период с 25 июля по 8 августа.
Прием на заочное обучение, согласно приказу министра, может быть организован в соответствии с действующим порядком до принятия порядка организации образования с полной или частичной нагрузкой.
Условия приема
Прием осуществляется без экзаменов, за исключением профессионального или среднего профессионального уровня в областях культуры, спорта, медицины и других отраслевых специальностей, установленных уполномоченным органом.
Абитуриенты, являющиеся призерами Европы и мира по видам спорта, при подаче заявления на прием в том же виде спорта имеют право на прием без экзаменов и конкурса. Прием в ПУЗ, реализующие образовательные программы в областях полиции, обороны и безопасности, а также в других приоритетных областях, имеющих стратегическое значение для государства, осуществляется в порядке, установленном приказом руководителя соответствующего уполномоченного органа.
Колледжи, осуществляющие прием в областях культуры и спорта, не позднее чем за год до приема публикуют необходимые профессиональные экзамены и условия их проведения.
Конкурс на прием проводится на основании расчета баллов, установленных для входных требований по данной квалификации (направлению) или специальности, принимая во внимание баллы основного или среднего образования, включая баллы итоговых и государственных экзаменов.
Для абитуриентов, имеющих квалификацию по ремесленному или среднему профессиональному образовательному программам и не имеющих диплома о среднем образовании, в расчет принимаются оценки по предметам диплома основного образования и диплома по ремесленному или среднему профессиональному образованию. Абитуриент, сдавший единый экзамен, может также представить свой экзаменационный балл в качестве основания для расчета баллов.