Ալիևը Թուրքիայի ուղղությամբ դիվանագիտական թիմի արմատական փոփոխություն է կատարել
1in.am  Հուլիսի 27-ին Իլհամ Ալիևի հրամանագրով Զամին Ալիևը նշանակվել է Ստամբուլում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս։ Մինչ այդ նա նույն պաշտոնը զբաղեցրել է Կարսում, ավելի վաղ՝ դիվանագիատական ծառայություն անցկացրել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում։ Անցյալ շաբաթ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանի պաշտոնից ետ է կանչել Ռաշադ Մամեդովին և նրան նշանակել Ուզբեկստանում դեսպան։ Անկարայում Ադրբեջանի դեսպան է նշանակվել Ռաշատ Ասլանովը, որ մինչ այդ պաշտոնավարել է Իտալիայում, Մալթայում և Սան Մարինոյում։
Թուրքիայում՝ դեսպանի, իսկ Ստամբուլում գլխավոր հյուպատոսի գրեթե միաժամանակյա փոփոխությունը հազիվ թե կարելի է «առօրյա կադրային փոխատեղություն» համարել։ Հայաստանի ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ Անկարայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշատ Մամեդովը «Ջումհուրիեթ»-ին հարցազրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը գործում են համաձայնեցված, և հայ-թուրքական սահմանը կարող է բացվել միայն հայ-ադրբեջանական խաղաղ համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
Թուրքիայի ոչ պաշտոնական շրջանակներում Մամեդովի այդ միանշանակ պնդումը բուռն քննարկումների տեղիք է տվել։ Մամուլում և սոցիալական հարթակներում հանդես են եկել մի քանի նախկին դիվանագետներ և դժգոհել, որ Բաքուն «չի կարող Անկարային նախապայմաններ ներկայացնել»։ Բանավեճը, բնականաբար, արձագանք է գտել նաև ադրբեջանական մամուլում, որտեղ Թուրքիային կասկածել են «Ադրբեջանի շահերի շրջանցմամբ Հայաստանի հետ սահմանը բացելու մտադրության» մեջ։
Ռաշադ Մամեդովի հայտարարությունը և թուրք-ադրբեջանական բավական սուր բանավեճը հաջորդել է Եվրոպայի ժողովրդավարական համայնքի Երևանում կայացած գագաթաժողովին Թուրքիայի փոխնախագահ Յըլմազի մասնակցությանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը, ինչին թուրքական կողմից Հայաստանի ուղղությամբ «որոշ քայլեր են հետևել»։
Ադրբեջանի դեսպանը չէր կարող առանց Իլհամ Ալիևի ցուցումի Թուրքիային Հայաստանի հետ հարաբերությունները Ադրբեջանի դիրքորոշմամբ պայմանավորելու «խորհուրդ տալ», Թուրքիայի պաշտոնաթող դիվանագետները, ամենայն հավանականությամբ, նրան այդ «ամբարտավան կեցվածքի» համար քննադատել են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «լռեյյայն համաձայնությամբ»։
Թուրք-ադրբեջանական «դիվանագիտական միջադեպից» շուրջ երկու ամիս հետո Ալիևը «անհնազանդ» դեսպանին ետ է կանչել և գործուղել Ուզբեկստան։ Դա նշանակում է, որ նա Ռաշադ Մամեդովից դժգոհ չէ։ Ստացվում է, որ վերջինս «անցանկալի էր դարձել» պաշտոնական Անկարայի համար։ Ինչ վերաբերում է Ստամբուլում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսին, ապա այդ պաշտոնից ետ կանչված Նարմինա Մուսատաֆաևան նոր նշանակում դեռևս չի ստացել։ Թուրքիայի քաղաքական-հանրային կյանքում Ստամբուլի ազդեցությունը մեծ է։ Կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների և Ալիևի դրական վարկանիշի ձևավորման գործում նա «թերացել» է։

Алиев радикально изменил дипломатическую команду в направлении Турции
1in.am 27 июля указом Ильхама Алиева Замина Алиева назначили генеральным консулом Азербайджана в Стамбуле. Ранее он занимал ту же должность в Карсе, а еще раньше проходил дипломатическую службу в Министерстве иностранных дел Азербайджана. На прошлой неделе Ильхам Алиев отозвал Рашада Мамедова с поста посла Азербайджана в Турции и назначил его послом в Узбекистане. Послом Азербайджана в Анкаре назначен Рашат Асланов, который ранее работал в Италии, Мальте и Сан-Марино.
Изменение посла в Турции и генерального консула в Стамбуле почти одновременно вряд ли можно считать «рутинной кадровой заменой». В преддверии выборов в Национальное собрание Армении посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов в интервью «Джумхуриет» заявил, что Турция и Азербайджан действуют согласованно, и армяно-турецкая граница может быть открыта только после подписания армяно-азербайджанского мирного соглашения.
Это однозначное утверждение Мамедова вызвало бурные обсуждения в неофициальных кругах Турции. В прессе и на социальных платформах выступили несколько бывших дипломатов и выразили недовольство тем, что Баку «не может выдвигать Анкаре условия». Дебаты, естественно, нашли отклик и в азербайджанской прессе, где Турцию заподозрили в «намерении открыть границу с Арменией, минуя интересы Азербайджана».
Заявление Рашада Мамедова и довольно резкая дискуссия между Турцией и Азербайджаном последовали после участия в саммите Демократического сообщества Европы в Ереване вице-президента Турции Йылмаза и его встречи с премьер-министром Николом Пашиняном, после чего с турецкой стороны «последовали решительные шаги в направлении Армении».
Посол Азербайджана не мог «посоветовать» Турции обусловить отношения с Арменией позицией Азербайджана без указания Ильхама Алиева, и, вероятно, отставные дипломаты Турции критиковали его за эту «оборонительную позицию» с «молчаливого согласия» Реджепа Тайипа Эрдогана.
Спустя около двух месяцев после «дипломатического инцидента» между Турцией и Азербайджаном Алиев отозвал «непокорного» посла и направил его в Узбекистан. Это означает, что он не недоволен Рашадом Мамедовым. Получается, что последний стал «нежелательным» для официальной Анкары. Что касается генерального консула Азербайджана в Стамбуле, то Нармине Мустафаевой, отозванной с этой должности, пока не назначили новое место. В политической и общественной жизни Турции влияние Стамбула велико. Можно предположить, что она «перестаралась» в формировании положительного имиджа властей Азербайджана и Алиева.