ԿԳՄՍ նախարարությունը ցավակցություն է հայտնել Արտաշես Ալեքսանյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը արձագանքել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանի մահվան լուրին:
«65 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը:
Արտաշես Ալեքսանյանը ծնվել է 1961 թվականին Երևանում։ 1978 թվականին ավարտել է Լենինականի ֆիզիկամաթեմատիկական թեքումով թիվ 33 միջնակարգ դպրոցը։ 1982-1984 թվականներին սովորել է Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի ստուդիայում՝ Խորեն Աբրահամյանի արվեստանոցում, իսկ 1984-1988 թվականներին՝ Մոսկվայի համամիութենական պետական կինոինստիտուտում՝ Արմեն Ջիգարխանյանի ուսուցչությամբ։ 1986 թվականին նկարահանվել է Սվերդլովսկի և «Ղազախֆիլմ» կինոստուդիաներում։
1988-1994 թվականներին որոշ ընդմիջումներով եղել է Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան։ 1990 թվականին նկարահանվել է «Երեք թագավորների պատերազմը» և «Ինկած բերդի իշխանուհին» ֆիլմերում։
1992-1994 թվականներին եղել է Երևանի Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական թատրոնի դերասան։ 1994-2003 թվականներին նկարահանվել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի ֆիլմերում, աշխատել հայկական մի շարք հեռուստաընկերություններում:
1998-2001 թվականներին եղել է Չեխիայի «Մայր» թատրոնի ռեժիսոր, որտեղ բեմադրել է հինգ ներկայացում՝ Ուիլյամ Շեքսպիրի «Մակբեթ», Լոպե դե Վեգայի «Շունը դեզի վրա», Նիկոլայ Գոգոլի «Ռևիզոր», Թ. Բրանդոյի «Չառլիի մորաքույրը» և Ռ. Կալինովսկու «Գազանը լուսնի վրա»։
Նկարահանվել է բազմաթիվ գեղարվեստական ֆիլմերում, այդ թվում՝ «Մի վախեցիր», «Poker.am», «Գարեգին Նժդեհ», «Ռուսական տապան», «Հատուկ նշանակության ջոկատ», «Մեդալի հակառակ կողմը», ինչպես նաև մի շարք հեռուստասերիալներում։
ԿԳՄՍ նախարարությունը խորին ցավակցություն է հայտնում Արտաշես Ալեքսանյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, գործընկերներին և արվեստասեր հանրությանը՝ վաստակավոր արտիստի մահվան կապակցությամբ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта выразило соболезнования в связи со смертью Арташеса Александряна.
06-07-2026 16:02 Армения Пресс-релизы
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА отреагировало на известие о смерти заслуженного артиста РА Арташеса Александряна:
«На 65-м году жизни скончался заслуженный артист РА Арташес Александряна:
Арташес Александряна родился в 1961 году в Ереване. В 1978 году окончил среднюю школу № 33 с физико-математическим уклоном в Ленинкане. В 1982-1984 годах учился в студии Национального академического театра имени Г. Сундукяна в Ереване, в мастерской Хорена Абраамяна, а в 1984-1988 годах — в Московском государственном институте киноискусства под руководством Армена Джигарханяна. В 1986 году снимался в Свердловских и «Казахфильм» киностудиях.
В 1988-1994 годах с некоторыми перерывами был актером Национального академического театра имени Г. Сундукяна в Ереване. В 1990 году снимался в фильмах «Война трех королей» и «Принцесса упавшей крепости».
В 1992-1994 годах был актером театра имени Мхера Mkrtchyan в Ереване. В 1994-2003 годах снимался в фильмах киностудии «Ленфильм», работал на нескольких армянских телеканалах.
В 1998-2001 годах был режиссером театра «Мать» в Чехии, где поставил пять спектаклей: «Макбет» Уильяма Шекспира, «Собака на сене» Лопе де Вега, «Ревизор» Николая Гоголя, «Тетя Чарли» Т. Брандона и «Газана на луне» Р. Калиновского.
Снимался во множестве художественных фильмов, включая «Не бойся», «Poker.am», «Гарегин Нжде», «Русская могила», «Отряд специального назначения», «Обратная сторона медали», а также в ряде телесериалов.
Министерство КГМС выражает глубокие соболезнования членам семьи Арташеса Александряна, его близким, коллегам и любителям искусства в связи со смертью заслуженного артиста.