ԿԳՄՍ նախարարությունը ցավակցություն է հայտնել Արտաշես Ալեքսանյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը արձագանքել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանի մահվան լուրին:
«65 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը:
Արտաշես Ալեքսանյանը ծնվել է 1961 թվականին Երևանում։ 1978 թվականին ավարտել է Լենինականի ֆիզիկամաթեմատիկական թեքումով թիվ 33 միջնակարգ դպրոցը։ 1982-1984 թվականներին սովորել է Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի ստուդիայում՝ Խորեն Աբրահամյանի արվեստանոցում, իսկ 1984-1988 թվականներին՝ Մոսկվայի համամիութենական պետական կինոինստիտուտում՝ Արմեն Ջիգարխանյանի ուսուցչությամբ։ 1986 թվականին նկարահանվել է Սվերդլովսկի և «Ղազախֆիլմ» կինոստուդիաներում։
1988-1994 թվականներին որոշ ընդմիջումներով եղել է Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան։ 1990 թվականին նկարահանվել է «Երեք թագավորների պատերազմը» և «Ինկած բերդի իշխանուհին» ֆիլմերում։
1992-1994 թվականներին եղել է Երևանի Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական թատրոնի դերասան։ 1994-2003 թվականներին նկարահանվել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի ֆիլմերում, աշխատել հայկական մի շարք հեռուստաընկերություններում:
1998-2001 թվականներին եղել է Չեխիայի «Մայր» թատրոնի ռեժիսոր, որտեղ բեմադրել է հինգ ներկայացում՝ Ուիլյամ Շեքսպիրի «Մակբեթ», Լոպե դե Վեգայի «Շունը դեզի վրա», Նիկոլայ Գոգոլի «Ռևիզոր», Թ. Բրանդոյի «Չառլիի մորաքույրը» և Ռ. Կալինովսկու «Գազանը լուսնի վրա»։
Նկարահանվել է բազմաթիվ գեղարվեստական ֆիլմերում, այդ թվում՝ «Մի վախեցիր», «Poker.am», «Գարեգին Նժդեհ», «Ռուսական տապան», «Հատուկ նշանակության ջոկատ», «Մեդալի հակառակ կողմը», ինչպես նաև մի շարք հեռուստասերիալներում։
ԿԳՄՍ նախարարությունը խորին ցավակցություն է հայտնում Արտաշես Ալեքսանյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, գործընկերներին և արվեստասեր հանրությանը՝ վաստակավոր արտիստի մահվան կապակցությամբ։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports has expressed condolences on the passing of Artashes Aleksanyan.
06-07-2026 16:02 Armenia Press release
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia has responded to the news of the death of the Honored Artist of the Republic of Armenia, Artashes Aleksanyan:
«The Honored Artist of the Republic of Armenia, Artashes Aleksanyan, has passed away at the age of 65:»
Artashes Aleksanyan was born in 1961 in Yerevan. In 1978, he graduated from the number 33 secondary school in Leninakan with a focus on physics and mathematics. From 1982 to 1984, he studied at the studio of the G. Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan under the mentorship of Khoren Abrahamyan, and from 1984 to 1988, he attended the All-Union State Institute of Cinematography in Moscow, under the guidance of Armen Jigarkhanyan. In 1986, he appeared in films produced by the Sverdlovsk and «Kazakhfilm» studios.
From 1988 to 1994, with some interruptions, he was an actor at the G. Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan. In 1990, he appeared in the films «The War of the Three Kings» and «The Princess of the Fallen Fortress».
From 1992 to 1994, he was an actor at the Mher Mkrtchyan Artistic Theatre in Yerevan. From 1994 to 2003, he appeared in films produced by the «Lenfilm» studio and worked for several Armenian television companies.
From 1998 to 2001, he was the director of the «Mother» Theatre in the Czech Republic, where he staged five productions: William Shakespeare's «Macbeth», Lope de Vega's «The Dog in the Manger», Nikolai Gogol's «The Government Inspector», T. Brando's «Charlie's Aunt», and R. Kalinovsky's «The Gazan on the Moon».
He appeared in numerous feature films, including «Don't Be Afraid», «Poker.am», «Garegin Nzhdeh», «Russian Coffin», «Special Forces», «The Other Side of the Medal», as well as in several television series.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports expresses its deepest condolences to the family members, relatives, colleagues, and art-loving public in connection with the death of the Honored Artist, Artashes Aleksanyan.