Վարչապետը մասնակցել է Եկատերինբուրգում անցկացվող «Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով լիագումար նիստին և հանդես եկել ելույթով
06-07-2026 15:55 Ռուսաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եկատերիբուրգում մասնակցել է «Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող «Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով լիագումար նիստին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ալեքսանդր Տուրչինը, Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովը, Ղրղզստանի վարչապետ Ադիլբեկ Կասիմալիևը։
Երկրների վարչապետները նախ շրջայց են կատարել ցուցահանդեսի տաղավարներում՝ ծանոթացել ներկայացված արտադրանքին։ Հաջորդիվ տեղի է ունեցել Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով լիագումար նիստը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգելի՛ Միխայիլ Վլադիմիրի,
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Տիկնայք և պարոնայք,
Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարության ղեկավարին՝ «ԻՆՆՈՊՐՈՄ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերի համար, ինչպես նաև նշել միջոցառման կազմակերպման բարձր մակարդակը։
«ԻՆՆՈՊՐՈՄ» ցուցահանդեսն ավանդաբար հանդիսանում է հարմար հարթակ՝ առաջատար արդյունաբերական լուծումները և բիզնեսի հնարավորությունները ցուցադրելու համար։ Արդյունաբերական զարգացման համաշխարհային ճարտարապետության մեջ տեղի են ունենում կառուցվածքային փոփոխություններ, մեծանում է գիտության, տեխնոլոգիաների, թվայնացման, արհեստական բանականության և տվյալների վերլուծության դերը։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի արդյունաբերությունը վերջին տարիներին կայուն աճ է գրանցում։ 2025 թվականին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը 2024 թվականի համեմատ կազմել է 4.7%, իսկ ընթացիկ տարվա 4 ամիսների ընթացքում՝ 13%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Վերամշակող արդյունաբերությունը վերջին ինը տարիների ընթացքում աճել է 2 անգամ։
Միկրոէլեկտրոնիկայի, կենսադեղագործության և ռոբոտաշինության զարգացումը խթանում է հիմնարար և գիտական մշակումների պահանջարկը, մասնագիտական կրթության համակարգի արդիականացումը և ձևավորում որակապես նոր աշխատաշուկա։
Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը գիտատար արտադրությունների ձևավորումն է, որոնք ապահովում են տեխնոլոգիական զարգացում՝ գործընթացների օպտիմալացման, թվայնացման, արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների և տվյալների վերլուծության ներդրման հաշվին։
Այսպիսի մոտեցումը, բարձրացնելով ոլորտի ներդրումային գրավչությունը, կարագացնի տեխնոլոգիաների տրանսֆերը և պայմաններ կստեղծի բարձր ավելացված արժեքով արտադրանքի թողարկման համար։ Նորարարական զարգացման մեր ռազմավարությունն է՝ ապահովել կայուն աճ՝ հաշվի առնելով համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներին ինտեգրումը, և արժանի տեղ զբաղեցնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության համաշխարհային քարտեզի վրա։
Վերջին շրջանի լայնածավալ ներդրումները վկայում են այն մասին, որ գնալով ավելի է մեծանում մեր երկրի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլական ունեցող հուսալի գործընկերոջ ընկալումը։
Արդյունաբերությունը հանդիսանում է շարժիչ ուժերից մեկը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Ինտեգրացիոն նպատակների իրականացման կարևոր գործնական գործիք դարձավ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի գործարկումը։ Այս մեխանիզմը նպաստում է անդամ պետությունների արդյունաբերության մրցունակության բարձրացմանը՝ ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ փոխշահավետ համագործակցության համար։
Հայաստանի արդյունաբերական ձեռնարկություններն արդեն իսկ մասնակցում են Եվրասիական տնտեսական միության մեր գործընկերների հետ մի շարք համատեղ նախագծերի։ Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության սրընթաց զարգացման դարաշրջանում մեզ համար հիմնական ուղենիշ պետք է շարունակի մնալ հումանիտար ասպեկտը։
Տեխնոլոգիաները կոչված են ոչ թե փոխարինելու մարդուն, այլ ազատելու նրան առօրյա միատարր աշխատանքից՝ դրանով իսկ նոր հորիզոններ բացելով մտավոր և ստեղծագործական գործունեության համար։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»։

Премьер-министр принял участие в пленарном заседании на тему «Индустрия 360. Производство без границ», которое проходит в Екатеринбурге, и выступил с речью.
06-07-2026 15:55 Ռուսաստան Пресс-релизы
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в пленарном заседании на тему «Индустрия 360. Производство без границ» в рамках международной промышленной выставки «Иннопром-2026» в Екатеринбурге.
В мероприятии также приняли участие председатель Правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Беларуси Александр Турчин, премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов и премьер-министр Кыргызстана Адилбек Касымалиев.
Премьер-министры стран сначала совершили экскурсию по павильонам выставки, ознакомившись с представленными продуктами. Затем состоялось пленарное заседание на тему «Индустрия 360. Производство без границ».
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян, в частности, отметил:
«Уважаемый Михаил Владимирович,
Уважаемые руководители делегаций,
Дамы и господа,
Прежде всего, хочу поблагодарить председателя Правительства Российской Федерации за приглашение участвовать в международной промышленной выставке «ИННОПРОМ», а также отметить высокий уровень организации мероприятия.
Выставка «ИННОПРОМ» традиционно является удобной площадкой для демонстрации передовых промышленных решений и бизнес-возможностей. В мировой архитектуре промышленного развития происходят структурные изменения, увеличивается роль науки, технологий, цифровизации, искусственного интеллекта и анализа данных.
С удовлетворением отмечаю, что промышленность Армении в последние годы демонстрирует стабильный рост. В 2025 году объем промышленного производства увеличился на 4,7% по сравнению с 2024 годом, а за первые четыре месяца текущего года — на 13% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Обрабатывающая промышленность за последние девять лет увеличилась в два раза.
Развитие микроэлектроники, биофармацевтики и робототехники стимулирует спрос на фундаментальные и научные разработки, актуализацию системы профессионального образования и формирует качественно новый рынок труда.
Одним из ключевых направлений промышленной политики Республики Армения является формирование высокотехнологичных производств, которые обеспечивают технологическое развитие за счет оптимизации процессов, цифровизации, внедрения технологий искусственного интеллекта и анализа данных.
Такой подход, повышая инвестиционную привлекательность сектора, ускорит трансфер технологий и создаст условия для выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью. Наша стратегия инновационного развития заключается в обеспечении устойчивого роста с учетом интеграции в мировые технологические тренды и занять достойное место на мировом карте информационных технологий и высокотехнологичной промышленности.
Недавние масштабные инвестиции свидетельствуют о том, что восприятие нашей страны как надежного партнера с долгосрочной стратегической визией в области высоких технологий становится все более актуальным.
Промышленность является одним из движущих сил, в том числе в Евразийском экономическом союзе. Запуск механизма финансовой поддержки кооперационных проектов стал важным практическим инструментом для реализации интеграционных целей. Этот механизм способствует повышению конкурентоспособности промышленности государств-членов, создавая благоприятные условия для взаимовыгодного сотрудничества.
Промышленные предприятия Армении уже участвуют в ряде совместных проектов с нашими партнерами по Евразийскому экономическому союзу. Завершая, хотел бы подчеркнуть, что в эпоху стремительного развития высоких технологий и искусственного интеллекта для нас основным ориентиром должен оставаться гуманитарный аспект.
Технологии призваны не заменять человека, а освобождать его от повседневной однообразной работы, тем самым открывая новые горизонты для интеллектуальной и творческой деятельности. Спасибо за внимание».