Դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3100 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը դադարեցնելու վերաբերյալ
06-07-2026 13:37 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2004 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՊՈԱԿ-ի և Արայիկ Հայրապետյանի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3100 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու (դադարեցնելու) ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և Արայիկ Հայրապետյանի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի ապրիլի 8-ը, սակայն պայմանագիրը շարունակել է գործել անորոշ ժամկետով:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև ղեկավարվելով Քաղաքացիական օրենսգրքի 612-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, համաձայն որի՝ անորոշ ժամկետով անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր կնքված լինելու դեպքում կողմերից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ հրաժարվել պայմանագրից՝ այդ մասին մյուս կողմին երեք ամիս առաջ տեղեկացնելով, ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ վարձակալության պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

The Prosecutor's Office has submitted a petition to the "Sevan" National Park SNCO regarding the termination of the lease agreement for a 3100 square meter plot of land on the shores of Lake Sevan.
06-07-2026 13:37 Armenia Press release
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office has sent a petition to the director of the "Sevan" National Park State Non-Commercial Organization (hereinafter referred to as the SNCO) and the Secretary General of the Ministry of Environment regarding taking measures to terminate the lease agreement signed on October 20, 2004, between the SNCO and Arayik Hayrapetyan for a land plot of 3100 square meters located on the shores of Lake Sevan.
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office, within the framework of its authority to file claims for the protection of state (community) interests, has examined the lease agreement signed between the SNCO and Arayik Hayrapetyan and the relevant documents. The examination revealed that the term of the lease agreement was set until April 8, 2011, but the agreement continued to operate indefinitely.
Based on the above, and guided by the second part of Article 612 of the Civil Code, which states that in the case of an indefinite lease agreement for real estate, each party has the right to terminate the agreement at any time by notifying the other party three months in advance, a petition has been addressed to the SNCO regarding taking measures to terminate the lease agreement.