Դատախազությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3100 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը դադարեցնելու վերաբերյալ
06-07-2026 13:37 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2004 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՊՈԱԿ-ի և Արայիկ Հայրապետյանի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3100 քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու (դադարեցնելու) ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և Արայիկ Հայրապետյանի միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի ապրիլի 8-ը, սակայն պայմանագիրը շարունակել է գործել անորոշ ժամկետով:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև ղեկավարվելով Քաղաքացիական օրենսգրքի 612-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, համաձայն որի՝ անորոշ ժամկետով անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր կնքված լինելու դեպքում կողմերից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ հրաժարվել պայմանագրից՝ այդ մասին մյուս կողմին երեք ամիս առաջ տեղեկացնելով, ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ վարձակալության պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Прокуратура представила ходатайство в Государственное учреждение «Национальный парк Севан» о прекращении договора аренды земельного участка площадью 3100 кв. м, расположенного на берегу озера Севан.
06-07-2026 13:37 Армения Пресс-релизы
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры направило запрос директору государственного учреждения «Национальный парк «Севан» (далее - ГУ) и главному секретарю Министерства окружающей среды о принятии мер по расторжению (прекращению) договора аренды земельного участка площадью 3100 кв. м, расположенного на берегу озера Севан, заключенного между ГУ и Араиком Айрапетяном 20 октября 2004 года.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных (муниципальных) интересов, изучило договор аренды, заключенный между ГУ и Араиком Айрапетяном, а также сопутствующие документы. В результате исследования было установлено, что срок действия договора аренды был установлен до 8 апреля 2011 года, однако договор продолжал действовать на неопределенный срок.
На основании вышеизложенного, а также руководствуясь частью 2 статьи 612 Гражданского кодекса, согласно которой в случае заключения договора аренды недвижимого имущества на неопределенный срок каждая из сторон имеет право в любое время отказаться от договора, уведомив об этом другую сторону за три месяца, ГУ был направлен запрос о принятии мер по расторжению договора аренды.