ՆԳՆ-ն սահմանել է պահանջված համարանիշների նոր չափորոշիչներ. գինը՝ մինչև 8 մլն դրամ
armtimes.com Նախատեսվել են տրանսպորտային միջոցների մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների այնպիսի չափորոշիչներ, երբ համարանիշի մի կողմում՝ դա կլինի երկու նիշ թե երեք նիշ (թվերի մասին է խոսքը), միշտ զրոներ են, ֆիզիկական անձանց պարագայում՝ 2 զրո, իրավաբանական անձանց պարագայում՝ 3 զրո:
Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասել է ՆԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Ռուսլան Մարանդյանը՝ ներկայացնելով տրանսպորտային միջոցների մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների նոր չափորոշիչները։
Ըստ նրա՝ լատինական տառերը կարող են լինել նույնը, կրկնվող կամ տարբերվող, իսկ թվերից կա՛մ նույն թիվը կրկնվում է, ասենք՝ 3 հատ «1», կա՛մ 3 թվերից 2-ն է կրկնվում՝ ասենք՝ «121», այսինքն՝ 3 թվերից 2-ն է կրկնվում:
«Եթե ամփոփենք այս համադրությունը, ապա միշտ մի կողմում զրոներ են, լատինատառերը կրկնվում կամ տարբերվում են, մյուս կողմում 3 թվերի պարագայում կա՛մ նույն թիվը 3 անգամ կրկնվում է, կա՛մ թիվը կրկնվում է 2 անգամ՝ 1 տարբերվող թվի համադրությամբ»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հարմարանիշների գներին, ապա գնային սեգմենտը 250 հազարից 8 մլն դրամի միջակայքում է:
Ռուսլան Մարանդյանի խոսքով՝ մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների նվազագույն շեմը սկսվում է 60 հազար դրամից և ավարտվում է 8 միլիոնով:
«Սա նշանակում է, որ ՆԳ նախարարի հրամանի առումով բոլոր գնային սեգմենտներում չափորոշիչներ չենք ավելացրել: Մենք ավելացրել ենք այս սեգմենտներում՝ Կառավարության որոշմամբ, հետո տեղայնացրել նախարարի հրամանով, որոնք տեղավորվում են 250 հազարից 8 միլիոնի միջակայքում: Օրինակ, ֆիզիկական անձին տրամադրվող 250 հազար դրամի սեգմենտում այսպիսի համադրություն է ավելացվել՝ «00 +- XXY», որի մեջ «0»-ն համարն է, «+-»-ը՝ տարբերվող լատինական տառերը, իսկ «XXY»-ը՝ նույն ու տարբերվող թվերը, օրինակ՝ սա «00 AB 771» համադրությունն է: Իսկ 600 հազար դրամանոց համարանիշ է «XX +- 000»-ն»,- մանրամասնել է Մարանդյանը:
Ըստ ՆԳՆ իրավաբանական վարչության պետի՝ խոսքը վերաբերում է հաշվառման այն համարանիշներին, որոնք պարունակում են 7 նիշ, հետևաբար սա մոտոցիկլետներին չի վերաբերում:
«Սա այն տրանսպորտային միջոցների համար է, որոնց համարանիշների համար նախատեսված է 7 թիվ՝ 5 թիվ, 2 տառ»

МВД установило новые требования к номерным знакам. Цена — до 8 млн драм.
armtimes.com Предусмотрены такие критерии для номерных знаков, которые пользуются большим спросом, когда с одной стороны номерного знака — это будет две цифры или три цифры (речь идет о цифрах), всегда нули, в случае физических лиц — 2 нуля, в случае юридических лиц — 3 нуля:
Об этом на пресс-конференции заявил начальник юридического управления МВД Руслан Марандян, представляя новые критерии для номерных знаков, которые пользуются большим спросом.
По его словам, латинские буквы могут быть одинаковыми, повторяющимися или различными, а из цифр либо одна и та же цифра повторяется, скажем, 3 раза «1», либо из 3 цифр 2 повторяются, скажем, «121», то есть 2 из 3 цифр повторяются.
«Если подытожить эту комбинацию, то с одной стороны всегда нули, латинские буквы повторяются или различаются, с другой стороны в случае 3 цифр либо одна и та же цифра повторяется 3 раза, либо цифра повторяется 2 раза с 1 различной цифрой», — сказал он.
Что касается цен на номерные знаки, то ценовой сегмент находится в диапазоне от 250 тысяч до 8 миллионов драм.
По словам Руслана Марандяна, минимальный порог для номерных знаков, пользующихся большим спросом, начинается с 60 тысяч драм и заканчивается 8 миллионами.
«Это означает, что в отношении приказа министра внутренних дел мы не добавили критерии во всех ценовых сегментах. Мы добавили в этих сегментах — по решению правительства, затем локализовали по приказу министра, которые укладываются в диапазон от 250 тысяч до 8 миллионов. Например, в сегменте 250 тысяч драм, предоставляемом физическим лицам, добавлена такая комбинация — «00 +- XXY», где «0» — это номер, «+-» — это различающиеся латинские буквы, а «XXY» — это одинаковые и различающиеся цифры, например, это комбинация «00 AB 771». А номерной знак на 600 тысяч драм — это «XX +- 000», — уточнил Марандян.
По словам начальника юридического управления МВД, речь идет о номерных знаках регистрации, которые содержат 7 знаков, следовательно, это не относится к мотоциклам.
«Это для транспортных средств, для которых предусмотрены номерные знаки из 7 цифр — 5 цифр, 2 буквы»