ՆԳՆ-ն սահմանել է պահանջված համարանիշների նոր չափորոշիչներ. գինը՝ մինչև 8 մլն դրամ
armtimes.com Նախատեսվել են տրանսպորտային միջոցների մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների այնպիսի չափորոշիչներ, երբ համարանիշի մի կողմում՝ դա կլինի երկու նիշ թե երեք նիշ (թվերի մասին է խոսքը), միշտ զրոներ են, ֆիզիկական անձանց պարագայում՝ 2 զրո, իրավաբանական անձանց պարագայում՝ 3 զրո:
Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասել է ՆԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Ռուսլան Մարանդյանը՝ ներկայացնելով տրանսպորտային միջոցների մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների նոր չափորոշիչները։
Ըստ նրա՝ լատինական տառերը կարող են լինել նույնը, կրկնվող կամ տարբերվող, իսկ թվերից կա՛մ նույն թիվը կրկնվում է, ասենք՝ 3 հատ «1», կա՛մ 3 թվերից 2-ն է կրկնվում՝ ասենք՝ «121», այսինքն՝ 3 թվերից 2-ն է կրկնվում:
«Եթե ամփոփենք այս համադրությունը, ապա միշտ մի կողմում զրոներ են, լատինատառերը կրկնվում կամ տարբերվում են, մյուս կողմում 3 թվերի պարագայում կա՛մ նույն թիվը 3 անգամ կրկնվում է, կա՛մ թիվը կրկնվում է 2 անգամ՝ 1 տարբերվող թվի համադրությամբ»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հարմարանիշների գներին, ապա գնային սեգմենտը 250 հազարից 8 մլն դրամի միջակայքում է:
Ռուսլան Մարանդյանի խոսքով՝ մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների նվազագույն շեմը սկսվում է 60 հազար դրամից և ավարտվում է 8 միլիոնով:
«Սա նշանակում է, որ ՆԳ նախարարի հրամանի առումով բոլոր գնային սեգմենտներում չափորոշիչներ չենք ավելացրել: Մենք ավելացրել ենք այս սեգմենտներում՝ Կառավարության որոշմամբ, հետո տեղայնացրել նախարարի հրամանով, որոնք տեղավորվում են 250 հազարից 8 միլիոնի միջակայքում: Օրինակ, ֆիզիկական անձին տրամադրվող 250 հազար դրամի սեգմենտում այսպիսի համադրություն է ավելացվել՝ «00 +- XXY», որի մեջ «0»-ն համարն է, «+-»-ը՝ տարբերվող լատինական տառերը, իսկ «XXY»-ը՝ նույն ու տարբերվող թվերը, օրինակ՝ սա «00 AB 771» համադրությունն է: Իսկ 600 հազար դրամանոց համարանիշ է «XX +- 000»-ն»,- մանրամասնել է Մարանդյանը:
Ըստ ՆԳՆ իրավաբանական վարչության պետի՝ խոսքը վերաբերում է հաշվառման այն համարանիշներին, որոնք պարունակում են 7 նիշ, հետևաբար սա մոտոցիկլետներին չի վերաբերում:
«Սա այն տրանսպորտային միջոցների համար է, որոնց համարանիշների համար նախատեսված է 7 թիվ՝ 5 թիվ, 2 տառ»

The Ministry of Internal Affairs has established new standards for required license plates. The price is up to 8 million drams.
28-07-2026 12:30 Armenia Social
armtimes.com  Specifications have been planned for license plates with high demand for vehicles, where one side of the plate, whether it has two digits or three digits (referring to numbers), always has zeros; in the case of individuals, there are 2 zeros, and in the case of legal entities, there are 3 zeros:
This was stated by Ruslan Marandyan, head of the Legal Department of the Ministry of Internal Affairs, during a press conference, presenting the new specifications for license plates with high demand for vehicles.
According to him, the Latin letters can be the same, repeated, or different, while the numbers can either be the same number repeated, for example, 3 "1"s, or 2 out of 3 numbers can be repeated, for instance, "121", meaning 2 out of 3 numbers are repeated.
"If we summarize this combination, there are always zeros on one side, the Latin letters are either repeated or different, and on the other side, in the case of 3 numbers, either the same number is repeated 3 times, or the number is repeated 2 times with 1 differing number combination," he said.
Regarding the prices of the license plates, the price segment ranges from 250,000 to 8 million drams.
Ruslan Marandyan stated that the minimum threshold for high-demand registration plates starts at 60,000 drams and ends at 8 million.
"This means that in terms of the Minister of Internal Affairs' order, we have not added specifications in all price segments. We have added in these segments by the Government's decision, and then localized by the minister's order, which fit within the range of 250,000 to 8 million. For example, in the 250,000 dram segment provided to individuals, this combination has been added: '00 +- XXY', where '0' is the number, '+-' are the differing Latin letters, and 'XXY' are the same and differing numbers; for instance, this is the combination '00 AB 771'. And a 600,000 dram license plate is 'XX +- 000'," Marandyan detailed.
According to the head of the Legal Department of the Ministry of Internal Affairs, this refers to registration plates that contain 7 characters, therefore it does not apply to motorcycles.
"This is for those vehicles for which the license plates are designed with 7 characters: 5 numbers and 2 letters."