2020-2026 թվականների առաջին կիսամյակում բուժում է ստացել կամ բուժման փուլում է գտնվում վիրուսային հեպատիտով 4582 պացիենտ
28-07-2026 12:10 Հայաստան Առողջապահություն
Վիրուսային հեպատիտների կանխարգելումն ու վերահսկումն առողջապահական համակարգի կարևոր ուղղություններից է։ 2020 թվականից առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է «Արտաընդերային վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման ծրագիրը», որի շրջանակում շարունակաբար ընդլայնվում են հիվանդության վաղ հայտնաբերման, բուժման և կանխարգելման հնարավորությունները։
«Ծրագրի շրջանակում 2020-2026 թվականների առաջին կիսամյակում բուժում է ստացել կամ բուժման փուլում է գտնվում 4582 պացիենտ։ Պացիենտներին տրամադրվում են ժամանակակից հակավիրուսային դեղեր՝ անվճար և ամբողջական բուժման կուրսով, այդ թվում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող և զուգակցված վարակներ ունեցող անձանց։
2022 թվականից ներդրվել է նոր սերնդի «Սոֆոսբուվիր/Վելպատասվիր» դեղամիջոցով բուժման նոր մոտեցումը: Այն կիրառվում է հեպատիտ Ց-ի բոլոր գենոտիպերի դեպքում, ունի բարձր արդյունավետություն և հնարավորություն է տալիս նվազեցնել պացիենտների ֆինանսական բեռը։
Ծրագրի արդյունավետության արդյունքում վաղ հայտնաբերված դեպքերում արձանագրվում է շուրջ 96% առողջացում։ 2020-2026 թվականներին բուժում ստացած պացիենտներից շուրջ 4399-ը լիովին ապաքինվել են։
Հայաստանում շարունակվում են նաև վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման միջոցառումները։ Հեպատիտ Բ-ի դեմ պատվաստումների շնորհիվ հատկապես երեխաների շրջանում արձանագրվել է հիվանդացության զգալի նվազում։ Վերջին տարիներին մինչև 18 տարեկանների շրջանում հեպատիտ Բ-ի սուր դեպքեր չեն գրանցվել։
Հուլիսի 28-ին նշվող Հեպատիտի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը ևս մեկ անգամ ընդգծում է վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման, վաղ ախտորոշման և բուժման հասանելիության կարևորությունը։
Շարունակվում է պետական մակարդակով հետևողական քայլերի իրականացումը` որպես հանրային առողջապահության խնդիր վիրուսային հեպատիտները կանխարգելելու, հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումն ապահովելու և քաղաքացիներին արդյունավետ բուժումը հասանելի դարձնելու ուղղությամբ»:

В первом полугодии 2020-2026 годов лечение получили или находятся на стадии лечения 4582 пациента с вирусным гепатитом.
28-07-2026 12:10 Армения
Профилактика и контроль вирусных гепатитов являются важными направлениями в системе здравоохранения. С 2020 года Министерство здравоохранения реализует «Программу профилактики и контроля вирусных гепатитов», в рамках которой постоянно расширяются возможности раннего выявления, лечения и профилактики заболевания.
«В рамках программы в первом полугодии 2020-2026 годов лечение получили или находятся на стадии лечения 4582 пациента. Пациентам предоставляются современные противовирусные препараты бесплатно и в полном объеме, включая лиц, находящихся в исправительных учреждениях, и людей с сопутствующими инфекциями.»
С 2022 года внедрён новый подход к лечению с использованием препарата нового поколения «Софосбувир/Велпатаcвир». Он применяется при всех генотипах гепатита С, обладает высокой эффективностью и позволяет снизить финансовую нагрузку на пациентов.
В результате эффективности программы в случаях раннего выявления регистрируется около 96% выздоровлений. Из пациентов, получивших лечение в 2020-2026 годах, около 4399 полностью выздоровели.
В Армении продолжаются мероприятия по профилактике и контролю вирусных гепатитов. Благодаря вакцинации против гепатита B особенно среди детей отмечается значительное снижение заболеваемости. В последние годы среди лиц до 18 лет острые случаи гепатита B не регистрировались.
Всемирный день борьбы с гепатитом, отмечаемый 28 июля, ещё раз подчеркивает важность профилактики вирусных гепатитов, ранней диагностики и доступности лечения.
Продолжаются последовательные действия на государственном уровне по профилактике вирусных гепатитов как проблемы общественного здравоохранения, обеспечению раннего выявления заболеваний и доступности эффективного лечения для граждан»: