2020-2026 թվականների առաջին կիսամյակում բուժում է ստացել կամ բուժման փուլում է գտնվում վիրուսային հեպատիտով 4582 պացիենտ
28-07-2026 12:10 Հայաստան Առողջապահություն
Վիրուսային հեպատիտների կանխարգելումն ու վերահսկումն առողջապահական համակարգի կարևոր ուղղություններից է։ 2020 թվականից առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է «Արտաընդերային վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման ծրագիրը», որի շրջանակում շարունակաբար ընդլայնվում են հիվանդության վաղ հայտնաբերման, բուժման և կանխարգելման հնարավորությունները։
«Ծրագրի շրջանակում 2020-2026 թվականների առաջին կիսամյակում բուժում է ստացել կամ բուժման փուլում է գտնվում 4582 պացիենտ։ Պացիենտներին տրամադրվում են ժամանակակից հակավիրուսային դեղեր՝ անվճար և ամբողջական բուժման կուրսով, այդ թվում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող և զուգակցված վարակներ ունեցող անձանց։
2022 թվականից ներդրվել է նոր սերնդի «Սոֆոսբուվիր/Վելպատասվիր» դեղամիջոցով բուժման նոր մոտեցումը: Այն կիրառվում է հեպատիտ Ց-ի բոլոր գենոտիպերի դեպքում, ունի բարձր արդյունավետություն և հնարավորություն է տալիս նվազեցնել պացիենտների ֆինանսական բեռը։
Ծրագրի արդյունավետության արդյունքում վաղ հայտնաբերված դեպքերում արձանագրվում է շուրջ 96% առողջացում։ 2020-2026 թվականներին բուժում ստացած պացիենտներից շուրջ 4399-ը լիովին ապաքինվել են։
Հայաստանում շարունակվում են նաև վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման միջոցառումները։ Հեպատիտ Բ-ի դեմ պատվաստումների շնորհիվ հատկապես երեխաների շրջանում արձանագրվել է հիվանդացության զգալի նվազում։ Վերջին տարիներին մինչև 18 տարեկանների շրջանում հեպատիտ Բ-ի սուր դեպքեր չեն գրանցվել։
Հուլիսի 28-ին նշվող Հեպատիտի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը ևս մեկ անգամ ընդգծում է վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման, վաղ ախտորոշման և բուժման հասանելիության կարևորությունը։
Շարունակվում է պետական մակարդակով հետևողական քայլերի իրականացումը` որպես հանրային առողջապահության խնդիր վիրուսային հեպատիտները կանխարգելելու, հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումն ապահովելու և քաղաքացիներին արդյունավետ բուժումը հասանելի դարձնելու ուղղությամբ»:

In the first half of the years 2020-2026, 4582 patients have received treatment or are in the treatment phase for viral hepatitis.
28-07-2026 12:10 Armenia
Viral hepatitis prevention and control is one of the important directions of the healthcare system. Since 2020, the Ministry of Health has been implementing the "Program for the Prevention and Control of Viral Hepatitis," within which the opportunities for early detection, treatment, and prevention of the disease are continuously expanding.
"Within the framework of the program, in the first half of 2020-2026, 4582 patients have received treatment or are in the treatment phase. Patients are provided with modern antiviral medications free of charge and with a complete treatment course, including those in correctional institutions and individuals with co-infections.
Since 2022, a new approach to treatment with the new generation drug "Sofosbuvir/Velpatasvir" has been introduced. It is used for all genotypes of hepatitis C, has high efficacy, and allows for a reduction in the financial burden on patients.
As a result of the program's effectiveness, around 96% recovery is recorded in cases detected early. Of the patients who received treatment from 2020 to 2026, about 4399 have fully recovered.
Viral hepatitis prevention and control measures continue in Armenia. Thanks to vaccinations against hepatitis B, there has been a significant decrease in morbidity, especially among children. In recent years, no acute cases of hepatitis B have been recorded among individuals under 18.
World Hepatitis Day, celebrated on July 28, once again emphasizes the importance of preventing viral hepatitis, early diagnosis, and access to treatment.
Consistent actions are being taken at the state level to prevent viral hepatitis as a public health issue, ensure early detection of diseases, and make effective treatment accessible to citizens.":