ՄԻՊ ներկայացուցիչները չհայտարարված այց են իրականացրել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժինների ՁՊՎ-ներ ու դատարանների խցեր
28-07-2026 11:11 Հայաստան Իրավունք
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության (կանխարգելման ազգային մեխանիզմ) ներկայացուցիչները հուլիսի 24-ին մշտադիտարկման չհայտարարված այց են իրականացրել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՀՈԳՎ Մասիսի և Արտաշատի բաժինների ձերբակալվածների պահման վայրեր։
«Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները ծանոթացել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակին և դրանց համապատասխանությանը սահմանված չափանիշներին։
Առանձնազրույցներ են անցկացվել մի շարք կալանավորված և ձերբակալված անձանց հետ։ Ուսումնասիրվել են նաև ազատությունից զրկված անձանց սննդի, բժշկական օգնության և սպասարկման ապահովման, արտաքին աշխարհի հետ կապի, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից կարևոր այլ հարցեր։
Մշտադիտարկումների շրջանակներում չհայտարարված այցեր են իրականացվել նաև Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Արտաշատի և Մասիսի նստավայրեր։
Մշտադիտարկման այցի ընթացքում ուսումնասիրվել են դատարաններում ազատությունից զրկված անձանց ժամանակավոր պահման խցերի պայմանները, կահավորանքը, սանիտարահիգիենիկ վիճակը, ազատությունից զրկված անձանց սննդով ապահովման և իրավաբանական օգնության կազմակերպումը, ինչպես նաև՝ վերջիններիս իրավունքների իրացմանն առնչվող այլ հարցեր։
Չհայտարարված այցի արդյունքները կամփոփվեն և խնդիրները` համապատասխան լուծումների առաջարկներով, կհասցեագրվեն իրավասու մարմիններին՝ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների առավել արդյունավետ պաշտպանության նպատակով»:

The representatives of the Human Rights Defender have made an unannounced visit to the detention facilities of the Police Departments of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and the cells of the courts.
28-07-2026 11:11 Armenia Human Rights
The representatives of the Human Rights Defender's Office, under the instruction of the Defender, conducted an unannounced monitoring visit on July 24 to the detention facilities of the Masis and Artashat divisions of the RA Ministry of Internal Affairs Police.
«During the visit, the representatives of the Defender familiarized themselves with the conditions of detention of individuals deprived of liberty, the state of their rights protection, and their compliance with established standards.»
Individual interviews were conducted with several detained and arrested individuals. Issues related to the provision of food, medical assistance, and services for individuals deprived of liberty, their communication with the outside world, as well as other important matters from the perspective of human rights protection were also studied.
As part of the monitoring activities, unannounced visits were also conducted to the Artashat and Masis locations of the first instance general jurisdiction court of the Ararat and Vayots Dzor regions.
During the monitoring visit, the conditions of the temporary detention cells for individuals deprived of liberty in the courts, the furnishings, sanitary and hygienic conditions, the organization of food provision and legal assistance for those deprived of liberty, as well as other issues related to the realization of their rights were examined.
The results of the unannounced visit will be summarized, and the issues will be addressed to the competent authorities with proposed solutions for the more effective protection of the rights of individuals deprived of liberty»: