28-07-2026 11:31 ԱՄՆ Քաղաքականություն
1lurer.am  Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ժամանել է ԱՄՆ։ Այցի ընթացքում Զելենսկին հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, ինչպես նաև կմասնակցի հուլիսի 11-ին մահացած ամերիկացի սենատոր Լինդսի Գրեմի հիշատակի արարողությանը:
Զելենսկին նշել է, որ Թրամփի և նրա թիմի հետ բանակցություններում պատրաստվում է քննարկել հակահրթիռային պաշտպանության ուժեղացումը և ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությունը: Թրամփն էլ պատրաստվում է Զելենսկու հետ քննարկել ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտը։
Բացի դրանից՝ Ուկրաինայի նախագահը կհանդիպի ԱՄՆ սենատորների հետ։ Հանդիպումը տեղի կունենա Կոնգրեսում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագծի քննարկման ֆոնին:

Зеленский прибыл в Соединенные Штаты для встречи с Дональдом Трампом
1lurer.am Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в США. В ходе визита Зеленский встретится с президентом США Дональдом Трампом, а также примет участие в церемонии памяти американского сенатора Линдси Грэма, который скончался 11 июля:
Зеленский отметил, что в переговорах с Трампом и его командой планирует обсудить усиление противоракетной обороны и стратегическое партнерство с США. Трамп также намерен обсудить с Зеленским завершение российско-украинской войны.
Кроме того, президент Украины встретится с сенаторами США. Встреча пройдет на фоне обсуждения в Конгрессе законопроекта о санкциях против России.