28-07-2026 11:31 ԱՄՆ Քաղաքականություն
1lurer.am  Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ժամանել է ԱՄՆ։ Այցի ընթացքում Զելենսկին հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, ինչպես նաև կմասնակցի հուլիսի 11-ին մահացած ամերիկացի սենատոր Լինդսի Գրեմի հիշատակի արարողությանը:
Զելենսկին նշել է, որ Թրամփի և նրա թիմի հետ բանակցություններում պատրաստվում է քննարկել հակահրթիռային պաշտպանության ուժեղացումը և ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությունը: Թրամփն էլ պատրաստվում է Զելենսկու հետ քննարկել ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտը։
Բացի դրանից՝ Ուկրաինայի նախագահը կհանդիպի ԱՄՆ սենատորների հետ։ Հանդիպումը տեղի կունենա Կոնգրեսում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագծի քննարկման ֆոնին:

28-07-2026 11:31 USA Politics
1lurer.am  Ukrainian President Volodymyr Zelensky has arrived in the USA. During the visit, Zelensky will meet with US President Donald Trump and will also participate in the memorial ceremony for American Senator Lindsey Graham, who passed away on July 11.
Zelensky noted that he plans to discuss the strengthening of missile defense and strategic partnership with the USA in negotiations with Trump and his team. Trump is also expected to discuss the end of the Russo-Ukrainian war with Zelensky.
In addition, the President of Ukraine will meet with US senators. The meeting will take place against the backdrop of discussions in Congress regarding a bill on sanctions against Russia.