28-07-2026 11:20 Քաղաքականություն
1in.am Հուլիսի 27-ին տեղի է ունեցել Փաշինյան-Պուտին հեռախոսազրույցը։ Կարելի է վստահության մեծ չափաբաժնով ասել, որ այն Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում դրական որևէ տեղաշարժի կամ դրա հնարավորության հեռանկար չի հուշում։ Բավական է համեմատել հեռախոսազրույցի մասին կողմերի տարածած պաշտոնական տեղեկատվությունը, որպեսզի համոզվենք, որ չորսամսյա դադարից հետո շփում տեղի է ունեցել, բայց Մոսկվայի և Երևանի դիրքորոշումները չեն փոխվել։
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։ Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ»,- ասված է Հայաստանի կառավարության հաղորդագրության տեքստում։
Ռուսաստանի տարածած տեղեկատվությունը նախ ընդգծել է, որ հեռախոսազրույցը «անցել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ», ապա անդադարձել «կար- ժամանակում Հայաստանում ԵՄ մտնելու կամ ԵԱՏՄ կազմում մնալու համազգային հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությանը»։ Ընդսմին, շեշտվել է, որ «Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է ԵԱՏՄ գագաթաժողովում Եվրամիություն մտնելու ուղղությամբ Հայաստանի գործողությունների վերաբերյալ․․․ ընդունված հայտարարությանը հավատարմությունը»։
Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանը մի քանի օրից կմտնի լիազորությունների մեջ, կձևավորվի նոր կառավարություն, որ պետք է ներկայացնի առաջիկա հինգ տարիների գործունեության ծրագիր։ Այս իրավիճակում Վլադիմիր Պուտինը Նիկոլ Փաշինյանին չի շնորհավորել, Հայաստանի կառավարությանը հաջողություն չի մաղթել, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման մասին որևէ պատրաստակամություն չի հայտնել։ Այդ մասին խոսել է միայն Նիկոլ Փաշինյանը։
Հունիսի 7-ից հետո Հայաստանի ռուսաստանամետ ընդդիմությունը հայտնվել է շատ բարդ կացության մեջ։ Վարչապետ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի կոշտ, անզիջում տոնայնությունը, թերևս, ազդակ է, որպեսզի ընդդիմությունը խորհրդարանի առաջին իսկ նիստերից վերստին «բարձր նշաձող սահմանի» և փորձի վերականգնել ընտրազանգվածի վստահությունը։ Կարելի է ենթադրել, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցը լինելու է ընդդիմության գլխավոր «հաղթաթուղթը»։
Բացառված չէ, որ ընդդիմությունը ԵԱՏՄ-ում մնալ-չմնալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու գործընթաց նախաձեռնի։ Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Փաշինյանը այդ հնարավորությունը վերստին պայմանավորել է Եվրամիության անդամության հայտ ներկայացնելու հետ։ Ռուսաստանը «պահանջում է կողմնորոշվել հնարավորինս արագ»։ Ընդդիմությունը, երևի, դա կընդունի որպես «հանձնարարական»։ Հանրաքվեի նախաձեռնությունը օրինականացնելու համար պետք է 300 հազար ընտրողի ստորագրություն ունենալ։
Շատ հավական է, որ Պուտինին հետաքրքրում է ոչ այնքան ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի մնալ-չմնալու, որքան հունիսի 7-ի ընտրության արդյունքները որեւէ ձևով «չեղարկելու հնարավորության» հարցը։ Նա, գուցե, կարծում է, որ Օմսկում Ղազախստանի նախագահից «սառը ցնցուղը» կարելի է փոխհատուցել երևանյան «թեժ աշունով»։

Путин «поручил» оппозиции Армении инициировать референдум
1in.am 27 июля состоялся телефонный разговор между Пашиняном и Путиным. Можно с большой долей уверенности сказать, что он не предвещает никаких положительных сдвигов или перспектив в отношениях между Арменией и Россией. Достаточно сравнить официальные сообщения сторон о телефонном разговоре, чтобы убедиться, что после четырехмесячного перерыва контакт состоялся, но позиции Москвы и Еревана не изменились.
«Собеседники обменялись мнениями по повестке дня армяно-российских отношений, в частности, по возникшим проблемам в двусторонних экономических отношениях. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на рынок РФ противоречат правовым рамкам армяно-российских отношений и регламентам Евразийского экономического союза, и попросил принять меры для решения этих проблем»,- говорится в тексте сообщения правительства Армении.
Информация, распространенная Россией, прежде всего подчеркнула, что телефонный разговор «состоялся по инициативе армянской стороны», затем вернулась к «необходимости проведения всенародного референдума о вступлении Армении в ЕС или о сохранении в составе ЕАЭС». При этом было отмечено, что «Владимир Путин подтвердил приверженность принятой декларации о действиях Армении по вступлению в Евросоюз на саммите ЕАЭС».
Новоизбранный парламент Армении через несколько дней вступит в полномочия, будет сформировано новое правительство, которое должно представить программу своей деятельности на ближайшие пять лет. В этой ситуации Владимир Путин не поздравил Николая Пашиняна, не пожелал успехов правительству Армении, не выразил никакой готовности к развитию и углублению двусторонних отношений. Об этом говорил только Никол Пашинян.
После 7 июня пророссийская оппозиция Армении оказалась в очень сложной ситуации. Жесткий, непримиримый тон телефонного разговора с премьер-министром Пашиняном, возможно, является сигналом для оппозиции, чтобы она снова «установила высокую планку» с первых же заседаний парламента и попыталась восстановить доверие избирателей. Можно предположить, что вопрос отношений с Россией станет главным «асом в рукаве» оппозиции.
Не исключено, что оппозиция инициирует процесс проведения референдума по вопросу о том, оставаться или не оставаться в ЕАЭС. В разговоре с Путиным Пашинян вновь связал эту возможность с подачей заявки на членство в Европейском Союзе. Россия «требует определиться как можно быстрее». Оппозиция, вероятно, воспримет это как «поручение». Для легитимации инициативы референдума необходимо собрать подписи 300 тысяч избирателей.
Очень вероятно, что Путина интересует не столько вопрос о том, останется ли Армения в ЕАЭС, сколько возможность «аннулирования» результатов выборов 7 июня. Он, возможно, считает, что «холодный душ» от президента Казахстана в Омске можно компенсировать «горячей осенью» в Ереване.