Ալիևը հարցը հասցրել է ՄԱԿ՝ պահանջելով 300 հազար ադրբեջանցիների վերաբնակեցում Հայաստանում. Հարութ Սասունյան
06-07-2026 12:23 Հայաստան Քաղաքականություն
Ադրբեջանի կառավարությունն օրեցօր մեծացնում է ճնշումը Փաշինյանի վրա՝ Հայաստանից նորանոր զիջումներ կորզելու համար։
Փաշինյանն ու Ալիևը տարբեր դրդապատճառներով են առաջ մղում այսպես կոչված խաղաղության ծրագրի հարցը։
Փաշինյանի նպատակն էր հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում ապահովել հայ ընտրողների քվերները և պահպանել իշխանությունը՝ մոլորեցնելով նրանց՝ իբր խաղաղություն է հաստատել։
Մյուս կողմից, Ալիևը բոլորովին այլ նպատակ է հետապնդում։ Նա չի շտապում ավարտին հասցնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը։ Տեսնելով, որ Փաշինյանը պատրաստակամորեն ընդունում է իր բոլոր պահանջները, Ալիևը պահանջում է նորանոր զիջումներ՝  ինչպիսիք են՝ Հայաստանի տարածքում գտնվող նախկին ադրբեջանական անկլավների վերադարձը, երկու երկրների միջև սահմանի «սահմանազատման և սահմանագծման» քողի տակ հայկական նոր տարածքների կորզումը, Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը և Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների վերաբնակեցումը։
Ադրբեջանցիների վերաբնակեցումն իրականացնելու նպատակով Ալիևը մի շարք կարևոր քայլեր է ձեռնարկել․
1. Հիմնադրել և ֆինանսավորել է «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» անվամբ կազմակերպությունը։
2. Պնդում է, թե Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան համաձայնել 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձին։
3. Առաջ է մղում վերաբնակեցման ծրագիրը՝ կազմակերպելով Ադրբեջան այցելող օտարերկրյա պաշտոնյաների հանդիպումները «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի» խորհրդի հետ։
4. Համաժողովներ է կազմակերպել աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ անցած շաբաթ ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում։
Այդուհանդերձ, հայության մեծ մասը տեղյակ չէ, որ Ալիևն ավելի ծանրակշիռ նախաձեռնություն է կյանքի կոչել։ Նա ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ պետություններին փոխանցել է «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի» երկու դիմումները․ առաջինը՝ 2023 թ․ հունվարի 17-ին՝ երեք էջով, երկրորդը՝ 2023 թ․ մարտի 14-ին՝ ինը էջով, որպեսզի ապահովի միջազգային հանրության աջակցությունն իր վերաբնակեցման ծրագրի համար։
Հունվարի 17-ի դիմումում Ադրբեջանը խնդրել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային և Անվտանգության խորհրդին ճնշում գործադրել «Հայաստանի կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս միջազգային գործընթացի շրջանակներում ապահովի էթնիկ ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց տները Հայաստանում» և երաշխավորի «վերադարձից հետո նրանց կոլեկտիվ ու անհատական իրավունքները»։
Իր դիմումում Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է «բռնությունների, կոտորածների և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների, ինչպես նաև մարդու իրավունքների խախտումների» մեջ՝ պնդելով, թե «այս գործընթացը հատկապես բռնի և դաժան բնույթ է կրել 1905–06, 1918–21, 1948–53 և 1988–91 թվականներին»։
Ինչպե՞ս կարող է Ադրբեջանը մեղադրել Հայաստանին 1905-06 թվականներին էթնիկ ադրբեջանցիների նկատմամբ զանգվածային բռնություններ իրականացնելու մեջ, եթե այդ ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն չի ունեցել։ Թվարկված մյուս ժամանակահատվածները նույնպես հիմնված են կեղծ պնդումների վրա, քանի որ Ադրբեջանը մեղադրում է Հայաստանին այն վայրագությունների մեջ, որոնք իրականում կատարվել են ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ՝ Բաքվում, Նախիջևանում, Սումգայիթում և Արցախում։ 1988-1991 թվականներին Խորհրդային Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիները կամավոր լքել են երկիրը՝ վաճառելով իրենց տներն ու ունեցվածքը։ Ադրբեջանն իր դիմումում նաև մեղադրում է Հայաստանին՝ մզկիթներ և գերեզմանատներ քանդելու մեջ։ Ադրբեջանն ինքն է ոչնչացրել հազարավոր հին խաչքարեր, եկեղեցիներ և այլ հայկական հուշարձաններ Նախիջևանում, ինչպես նաև տասնյակ կրոնական և մշակութային հուշարձաններ Արցախում։
Սակայն, Ադրբեջանի կառավարությանը, թշնամական «Արևմտյան Ադրբեջանի» օրակարգի համար քննադատելու փոխարեն, Փաշինյանը հայտարարել է, որ հայկական ընդդիմությունն է Ալիևին դրդել բարձրացնելու Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման հարցը՝ խոսելով հայ փախստականների՝ Արցախ վերադարձի իրավունքի մասին: Փաշինյանը սխալվում է, քանի որ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումում հաստատել է, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը» ստեղծվել է 1989 թվականին՝ որպես «Ադրբեջանցի փախստականների ընկերություն»՝ արցախահայերի 2023 թվականին վտարումից շատ առաջ:
Անհավատալիորեն, Փաշինյանը մերժել է Ալիևի՝ 300 հազար ադրբեջանցիների Հայաստան բերելու ծրագիրը։ Այնուամենայնիվ, դժվար է վստահել այդ մարդու խոսքերին, որը մի ժամանակ հայտարարել էր. «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», իսկ ավելի ուշ՝ «Արցախը Ադրբեջան է»։
300 հազար ադրբեջանցիների Հայաստան տեղափոխումը լիակատար աղետ կլինի Հայաստանի Հանրապետության համար։ Ահա թե ինչու.
1. Վերաբնակեցված ադրբեջանցիների և տեղացի հայերի միջև ցանկացած աննշան միջադեպ կարող է առիթ դառնալ, որպեսզի Ադրբեջանը՝ սեփական ժողովրդին պաշտպանելու պատրվակով զորք մտցնի Հայաստան: ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումում նշվում էր, որ ադրբեջանական «համայնքը չի վստահում այս պետությանը [Հայաստանին] անվտանգության հարցերում»: Այն ձգտում է ադրբեջանցի վերաբնակիչների անվտանգությանը Ադրբեջանի զինուժի կամ այլ օտարերկրյա զորքերի, հնարավոր է՝ նաև Թուրքիայի կողմից։
2. ՄԱԿ-ին հղված ադրբեջանական դիմումում նաև նշվում էր, որ Հայաստանում հաստատվելուց հետո նրանք պետք է «ունենան հավասար իրավունքներ, որոնք թույլ կտան կրթություն ստանալ մայրենի լեզվով և ադրբեջաներենը օգտագործել կառավարության օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմիններում»։ Նրանք կպահանջեն սեփական դպրոցներ, մզկիթներ, համայնքային կենտրոններ և ոստիկանական ուժեր։ Արդյունքում՝ մեծ թվով ադրբեջաներենի ուսուցիչներ և իմամներ կբերվեն Հայաստան։ Փաստաթղթում նաև նշվում էր, որ «ադրբեջանցիները պետք է իրավունք ունենան ձևավորելու տեղական անվտանգության ուժեր և համապատասխան դերակատարում ստանձնեն դատարաններում»։
3. Վերաբնակեցված ադրբեջանցիները կունենան քվեարկելու և Հայաստանի խորհրդարանում սեփական  պատգամավորներին ընտրելու իրավունք, ինչի արդյունքում կընդունվեն նրանց շահերը պաշտպանող օրենքներ։
4. Հայոց պատմության դասագրքերը կփոփոխվեն այնպես, որ «չվիրավորեն» ադրբեջանցի աշակերտների զգացմունքները Արցախի պատմության և քրիստոնեության հարցերում։
5. ՄԱԿ-ի դիմումում պահանջում են, որ «Հայաստանի կառավարությունը վերադարձնի ադրբեջանցիներին պատկանող գույքն ու համայնքային հողերը և փոխհատուցի դրանց օգտագործումը կանխելու հետևանքով պատճառված վնասներն ու կորուստները»։
6. Ադրբեջանական կողմի դիմումով նաև պահանջվում է, որ «Հայաստանը դադարեցնի ատելություն և խտրականություն սերմանելու իր քաղաքականությունն ու գործելակերպն ադրբեջանցիների նկատմամբ, արդարադատությանը հանձնի ադրբեջանցիների դեմ հանցագործություններ կատարած անձանց, անհապաղ դադարեցնի նրանց փառաբանումը, քանդի այդ հանցագործություններին մասնակցած ռազմական,  քաղաքական գործիչների ու ահաբեկիչների հուշարձանները, ինչպես նաև չեղյալ հայտարարի տեղանունների փոփոխությունները»։
Զարմանալի չի լինի, եթե Ալիևը առաջիկայում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման իր նախապայմանների երկար ցանկը համալրի նաև 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձի հարցով։

Алиев еще в 2023 г. вынес в ООН требование переселить 300 000 азербайджанцев в Армению. Арут Сасунян
06-07-2026 12:12 Армения Политика
С каждым днём правительство Азербайджана усиливает давление на премьер-министра Никола Пашиняна, стремясь выжать из Армении всё новые уступки.
У Пашиняна и Алиева разные причины поднимать тему так называемого мирного плана. Цель Пашиняна заключалась в том, чтобы обеспечить голоса армян на парламентских выборах 7 июня и удержаться у власти, вводя их в заблуждение, будто он достиг мира. Алиев, напротив, преследует совершенно иную цель. Он не спешит заключать мирное соглашение с Арменией. Видя, что Пашинян охотно принимает все его требования, Алиев добивается новых уступок — таких как возвращение бывших азербайджанских анклавов на территории Армении, получение новых армянских территорий под предлогом «делимитации и демаркации» границы, изменение Конституции Армении и обеспечение переселения 300 000 азербайджанцев в Армению.
Для реализации плана переселения азербайджанцев Алиев предпринял несколько важных шагов:
1.Создал и финансирует организацию под названием «Община Западного Азербайджана».
2.Настаивает на том, что у Армении нет иного выбора, кроме как принять возвращение 300 000 азербайджанцев.
3.Продвигает план переселения, организуя встречи иностранных официальных лиц с руководством «Общины Западного Азербайджана».
4.Организует конференции по всему миру, включая мероприятие, прошедшее на прошлой неделе в здании Конгресса США.
Однако, большинство армян не осознают, что Алиев начал гораздо более масштабную кампанию, распространив два обращения «Общины Западного Азербайджана» среди всех государств — членов ООН еще 17 января 2023 года (три страницы) и 14 марта 2023 года (девять страниц), добиваясь поддержки международного сообщества для своего плана переселения.
В обращении от 17 января Азербайджан призвал Генеральную Ассамблею и Совет Безопасности ООН оказать давление на «правительство Армении с целью обеспечить в рамках международного процесса безопасное и достойное возвращение этнических азербайджанцев в их дома в Армении», а также гарантировать «их коллективные и индивидуальные права после возвращения».
В своём обращении Азербайджан обвинил Армению в совершении «насилия, массовых убийств и других преступлений против человечества и нарушений прав человека», утверждая, что «этот процесс был особенно жестоким в 1905–1906, 1918–1921, 1948–1953 и 1988–1991 годах».
Как Азербайджан может обвинять Армению в массовом насилии против этнических азербайджанцев в 1905–1906 годах, если Республика Армения тогда ещё не существовала? Остальные указанные периоды также основаны на ложных утверждениях, поскольку Азербайджан обвиняет Армению в преступлениях, которые в действительности совершались азербайджанцами против армян в Баку, Нахичевани, Сумгаите и Арцахе. Азербайджанцы, проживавшие в Советской Армении в 1988–1991 годах, покинули страну добровольно, продав свои дома и имущество. В обращении также утверждается, что Армения разрушала мечети и кладбища. Между тем сам Азербайджан уничтожил тысячи древних хачкаров, церквей и других армянских памятников в Нахичевани, а также десятки религиозных и культурных объектов в Арцахе.
Тем не менее, вместо критики в адрес правительства Азербайджана за его враждебную программу «Западного Азербайджана», Пашинян заявил, что армянская оппозиция спровоцировала Алиева поднять вопрос переселения азербайджанцев в Армению, говоря о праве армянских беженцев вернуться в Арцах. Пашинян ошибается, поскольку Азербайджан подтвердил в своём обращении в ООН, что «Община Западного Азербайджана» была создана ещё в 1989 году как «Общество азербайджанских беженцев», задолго до изгнания армян Арцаха в 2023 году.
Удивительно, но Пашинян отмахнулся от плана Алиева переселить 300 000 азербайджанцев в Армению. Однако, трудно доверять словам человека, который однажды заявил: «Арцах — это Армения, и точка», а затем сказал: «Арцах — это Азербайджан».
Переселение 300 000 азербайджанцев в Армению стало бы катастрофой для Республики Армения. Вот почему:
1.Любой незначительный конфликт между переселённым азербайджанцем и местным армянином может быть использован как предлог для ввода азербайджанских войск в Армению под видом защиты своего населения. В обращении Азербайджана в ООН говорится, что азербайджанская «община не доверяет этому государству [Армении] в вопросах безопасности». Она требует защиты переселенцев со стороны азербайджанской армии или других иностранных сил, возможно включая Турцию.
2.В обращении также указано, что после переселения азербайджанцы должны «обладать равными правами», включая возможность обучения на родном языке и использования азербайджанского языка в законодательной, исполнительной и судебной ветвях власти. Они будут требовать собственные школы, мечети, общественные центры и полицию. В результате в Армению будет привлечено большое количество учителей азербайджанского языка и имамов. Также отмечается, что «азербайджанцы будут иметь право формировать местные силы безопасности и занимать соответствующее место в судебной системе».
3.Переселённые азербайджанцы получат право голосовать и избирать своих представителей в парламент Армении, что приведёт к принятию законов в их интересах.
4.Учебники по истории Армении будут изменены, чтобы «не оскорблять» чувства азербайджанских учеников в вопросах истории Арцаха и христианства.
5.В обращении в ООН содержится требование, чтобы «правительство Армении обеспечило возврат имущества и общинных земель, принадлежащих азербайджанцам, а также выплатило компенсацию за ущерб и убытки, вызванные невозможностью пользоваться этим имуществом».
6.Также требуется, чтобы «Армения прекратила политику и практику разжигания ненависти и дискриминации в отношении азербайджанцев, передала лиц, совершивших преступления против азербайджанцев, правосудию, немедленно прекратила их героизацию, снесла памятники военным и политическим деятелям и террористам, участвовавшим в преступлениях против азербайджанцев, и вернула прежние топонимы».
Не стоит удивляться, если Алиев вскоре добавит требование о возвращении 300 000 азербайджанцев к своему длинному списку предварительных условий для подписания мирного соглашения.