Հայաստանը վերջին տարիներին արդյունաբերության ոլորտում կայուն աճ է գրանցել և միջազգային ներդրումների շնորհիվ ավելի ու ավելի է ընկալվում որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հուսալի գործընկեր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եկատերինբուրգում ընթացող «Իննոպրոմ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող «Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով նիստում։Վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինին՝ ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերի համար՝ ընդգծելով միջոցառման կազմակերպման բարձր մակարդակը։
Փաշինյանի խոսքով՝ «Իննոպրոմ»-ն ավանդաբար լավ հարթակ է առաջատար արդյունաբերական լուծումների և բիզնեսի հնարավորությունների ներկայացման համար։«Գլոբալ արդյունաբերական զարգացման ճարտարապետության մեջ կառուցվածքային փոփոխություններ են տեղի ունենում, աճում է գիտության, տեխնոլոգիաների, թվայնացման, արհեստական բանականության և տվյալների վերլուծության դերը»,- ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2025 թվականին Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը 2024 թվականի համեմատ կազմել է 4.7 տոկոս, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին 4 ամիսներին՝ 13 տոկոս՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։Վարչապետի խոսքով՝ վերամշակող արդյունաբերությունը վերջին 9 տարվա ընթացքում աճել է երկու անգամ։Նա ընդգծեց, որ միկրոէլեկտրոնիկայի, կենսադեղագործության և ռոբոտատեխնիկայի զարգացումը խթանում է հիմնարար և գիտական մշակումների պահանջարկը, մասնագիտական կրթության համակարգի արդիականացումը և ձևավորում որակապես նոր աշխատաշուկա։
«Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը գիտատար արտադրությունների ձևավորումն է, որոնք տեխնոլոգիական զարգացում կապահովեն թվայնացման, արհեստական բանականության և տվյալների վերլուծության տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով»,- նշեց Փաշինյանը։Վարչապետը հավելեց, որ վերջին շրջանում իրականացված խոշոր ներդրումները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերների կողմից ավելի ու ավելի է ընկալվում որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հուսալի գործընկեր՝ երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականով։
Փաշինյանի խոսքով՝ նման մոտեցումը կբարձրացնի ոլորտի ներդրումային գրավչությունը, կարագացնի տեխնոլոգիաների փոխանցումը և պայմաններ կստեղծի բարձր ավելացված արժեք ունեցող արտադրանքի թողարկման համար։Վարչապետը նաև անդրադարձավ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում արդյունաբերական համագործակցության նշանակությանը՝ նշելով, որ արդյունաբերությունը շարժիչ ուժերից մեկն է նաև ԵԱՏՄ-ում։
Նրա խոսքով՝ ինտեգրացիոն նպատակների իրականացման կարևոր գործնական գործիք է դարձել կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի գործարկումը, իսկ Հայաստանի արդյունաբերական ձեռնարկություններն արդեն մասնակցում են ԵԱՏՄ գործընկերների հետ մի շարք համատեղ նախագծերի։Եզրափակելով ելույթը՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության արագ զարգացման դարաշրջանում առանցքային կողմնորոշիչ պետք է մնա հումանիտար բաղադրիչը։
«Տեխնոլոգիաները կոչված են ոչ թե փոխարինելու մարդուն, այլ ազատելու նրան միատեսակ գործից՝ դրանով նոր հորիզոններ բացելով մտավոր և ստեղծագործական գործունեության համար»,- ասաց վարչապետը։

Армения является надежным партнером в области высоких технологий. Речь премьер-министра в Екатеринбурге
06-07-2026 15:20 Ռուսաստան Обзор прессы Диаспоры
Армения в последние годы зарегистрировала устойчивый рост в промышленном секторе и благодаря международным инвестициям все больше воспринимается как надежный партнер в области высоких технологий.
«Арменпресс»- сообщает, что об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании на тему «Индустрия 360. Производство без границ» в рамках международной промышленной выставки «Иннопром» в Екатеринбурге. Премьер-министр поблагодарил председателя правительства Российской Федерации Михаила Мишустина за приглашение участвовать в выставке, подчеркнув высокий уровень организации мероприятия.
По словам Пашиняна, «Иннопром» традиционно является хорошей платформой для представления передовых промышленных решений и бизнес-возможностей. «В глобальной архитектуре промышленного развития происходят структурные изменения, растет роль науки, технологий, цифровизации, искусственного интеллекта и анализа данных», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что в 2025 году объем промышленного производства Армении вырастет на 4,7 процента по сравнению с 2024 годом, а за первые 4 месяца текущего года - на 13 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По словам премьер-министра, обрабатывающая промышленность за последние 9 лет увеличилась вдвое. Он подчеркнул, что развитие микроэлектроники, биофармацевтики и робототехники стимулирует спрос на фундаментальные и научные разработки, обновление системы профессионального образования и формирует качественно новый рынок труда.
«Одним из ключевых направлений промышленной политики Республики Армения является формирование наукоемких производств, которые обеспечат технологическое развитие через внедрение технологий цифровизации, искусственного интеллекта и анализа данных», - отметил Пашинян. Премьер-министр добавил, что недавно осуществленные крупные инвестиции свидетельствуют о том, что Армения все больше воспринимается международными партнерами как надежный партнер в области высоких технологий с долгосрочной стратегической перспективой.
По словам Пашиняна, такой подход повысит инвестиционную привлекательность сектора, ускорит передачу технологий и создаст условия для выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью. Премьер-министр также обратил внимание на значимость промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза, отметив, что промышленность является одним из движущих сил и в ЕАЭС.
По его словам, запуск механизма финансовой поддержки кооперационных проектов стал важным практическим инструментом для реализации интеграционных целей, а армянские промышленные предприятия уже участвуют в ряде совместных проектов с партнерами ЕАЭС. Завершая свое выступление, Никол Пашинян подчеркнул, что в эпоху быстрого развития высоких технологий и искусственного интеллекта ключевым ориентиром должен оставаться гуманитарный компонент.
«Технологии призваны не заменять человека, а освобождать его от однообразной работы, открывая новые горизонты для интеллектуальной и творческой деятельности», - сказал премьер-министр.